Porodní plán
Na porod jsem se těšila a ani na okamžik jsem nezaváhala s volbou porodnice. Zašla jsem si na porodní kurz a vše bylo perfektní. Bohužel jsem přenášela a když pak na mě v malém pokoji, kde se teplota šplhala ke třicítce, přišly porodní bolesti, musela jsem se doprošovat odvedení do klimatizované hekárny, abych se mohla uvolnit. Sestra mě vlekla za loket tři patra dolů, navíc bylo pondělí ráno, nemocnice plná lidí… Asi nemusím vysvětlovat, jak poníženě jsem se cítila. Ještě dnes s odstupem téměř dvou let je mi při vzpomínce na porod špatně. Nehledě na poporodní komplikace, které ta samá sestra se mnou odmítla řešit. Nebýt střídání služeb, kdoví, jak bych dopadla. Střídala totiž sestra, která mě znala z kurzu a věděla, že nejsem žádná hysterka. Ještě večer jsem musela znovu na sál na přešití velkého hematomu, který se pak hojil půl roku. Kdyby se mi na to sestra podívala dříve, mohly být následky menší… Navíc miminko mi položili vedle do peřinky na dvě hodiny po porodu a pak už jsem ho dva dny viděla jen po čtvrt hodinách několikrát za den na kojení. Nikdy jsem se nerozkojila. Plánujeme druhé miminko a já už teď zjišťuji, na co mám právo. Na rozdíl od prvního porodu mám docela jasnou představu o tom, jak bych chtěla aby můj porod vypadal. I další rodičky mají „zvláštní“ požadavky, o kterých nemocnice nechtějí ani slyšet. Řešením je porodní plán, výběr porodnice dlouho dopředu a neustálé omýlání vašich požadavků.
Jeden z hlavních požadavků, který stále není respektován, i když ho doporučuje i Světová zdravotnická organizace. Pokud se dítě narodí živé a nic nenasvědčuje tomu, že by mohlo mít jakékoliv komplikace, měli by ho lékaři ihned položit na maminku a po dotepání pupeční šňůry přestřihnout. Rozhodně není nutné dítě ihned omývat, vážit, měřit a dávat vyhřívat do inkubátoru. Miminko se ohřeje na těle matky a hlavně potřebuje slyšet důvěrně známý tlukot srdce. Je vhodné ho zabalit do ručníku a nechat ho přisát k prsu. Maminky, kterým bylo toto umožněno popisují, že mají k dítěti mnohem vřelejší vztah a nestalo se jim, že by cítily odcizení, tak jako se to u oddělení maminky a dítěte někdy stane.
Dále je potřeba zvážit, zda si přejete klystýr a nástřih hráze. Klystýr je myslím většinou bez problémů, s nástřihem je to složitější. Pokud si olejíčkem masírujete hráz a nečekáte obra, nemusel by se nástřih hráze provádět a případné menší natržení se zahojí i bez šití. Pokud ale do porodního plánu napíšete, že nastřihnutí požadujete jen v nejnutnějším případě, počítejte s tím, že k němu dojde. Tak se to stalo Iloně. „V porodním plánu jsem nástřih odmítla, během porodu jsem ho ani nepostřehla a šití považovala za nutné po natržení. Až můj gynekolog mi řekl, že mě nastřihli. A přitom to nebyla potřeba, Ilonka měla necelá tři kila, takže by v pohodě prošla.“
Intimita při porodu… S tím jsou také mnohé porodnice na štíru, zvlášť když se sejde více rodiček i s partnery. Proto si vyberte porodnici u dopředu a ptejte se zda je možné mít oddělenou místnost pro první dobu porodní i samotný porod. Můžete samozřejmě i odmítnout i studenty medicíny a žákyňky při vašem porodu, ale ne vždy to porodnice splní, jako se to stalo Sylvě. „V porodnici jsem byla o dva měsíce dříve, vyplnila a podepsala jsem vše potřebné včetně toho, že si nepřeji u porodu žádné studenty. Přesto jsem u svého porodu musela poslouchat výuku porodní asistentky, která si na mě zkoušela i bolestivé roztahování děložního hrdla, samozřejmě až po roztažení od zkušené asistentky. Takže jsem vše podstupovala dvakrát. Během šití ještě studentce lékař vysvětloval co se kde šije, až mi bylo zle.“
Abyste se tomuto vyhnuli, zaneste požadavek do porodního plánu a pokud ho přesto poruší, požadujte, aby šel student pryč.
V porodním plánu můžete také zažádat o rození v alternativních polohách, ovšem dopředu si zjistěte, jestli je vaše porodnice nabízí. Požádat můžete též o tlumící léky, případně rovnou napsat jejich odmítnutí. Chcete epidurál? Pozor aby se vám nestalo to co Pavle. „Rodila jsem v malé a poměrně vzdálené porodnici, protože se mi líbilo prostředí a jejich umožnění alternativy. Jenže jsem rodila už druhý den a přestala jsem toužit po přirozeném porodu. V plánu jsem měla uvedeno, že chci tišící léky jen pokud o ně opravdu požádám. A tak jsem takhle v sobotu o půlnoci začala vyžadovat epidurál. Jenže anesteziolog do této nemocnice jen dojíždí z jedné velké a to ve všední dny od 7 do 17 hodin a o víkendu vůbec. Naštěstí jsem 3 hodiny na to porodila, ale u druhého dítěte už se pro jistotu budu ptát, jestli je možný epidurál kdykoliv.
Z přání rodiček, která nemocnice opravdu nerady plní jsou vydání placenty a propuštění matky s dítětem dříve než za 3 dny. Placentu vám vydat musí, na to není zákon a na opuštění porodnice potřebujete revers. Lékař má právo zadržet vaše dítě jen v případě, že by bylo ohroženo na zdraví nebo životě.
Pamatujte si, že lékaři vás nemůžou do ničeho nutit a všechny zákroky jim musíte schválit. Odmítnout můžete i císařský řez, nemůžete si ho ale vyžádat, pokud není vyloženě nutný.