Barevný domov


Barvy a příroda

V jednom z nápravných zařízení kdysi psycholog umožnil vězňům, aby si celu vymalovali barvou podle vlastního výběru. Více než 80 % zvolilo zelenou. Barvu trávy a listí stromů nejvíce postrádali, když museli žít v uzavřených zdech. Navzdory tomu, co zrovna obdivujeme, barvy naši psychiku totiž ovlivňují „po svém“. Podívejte se do přírody, která nám do podvědomí podle serveru bydleni-iq.cz vložila obraz, který je pro náš svět nejpřirozenější. A jaké barvy v něm převažují? Zelená (tráva), modrá (obloha), bílá a šedá (v zimě). Hnědá barva vyjadřuje stabilitu země, modrá lehkost vzduchu nebo pohyb vody, žlutá vzbuzuje pocit teplého slunce.
Pestré barvy jako červená, oranžová, fialová či růžová jsou stejně jako rozkvetlé květiny v trávě zastoupeny poměrně skromně. Pokud žijeme v těsném propojení s přírodou, máme těchto barev kolem sebe dostatek a logicky nám nescházejí. V domácím prostředí nám stejně jako vězňům zelená ale mohou scházet.

Barvy neutrální nebo pestré?

Zajímavý postoj k diktátu módy mají přední designérské firmy: když se jako hit sezóny objeví třeba tyrkysová barva a velké květy na potazích, na prestižním veletrhu nábytku v Miláně najdete v jejich expozicích jen pár atraktivních kousků těchto výkřiků módy, ale převážná většina sedacího nábytku zůstává v elegantních barvách. Špičkoví návrháři dobře vědí, že střídmá klasika je nadčasová a bude v interiéru působit mnohem lépe.  Barvy běžné v přírodě nebo barvy neutrální jsou uklidňující, neprovokují nás a dlouhodobě je velmi dobře snášíme. Prostor zařízený v těchto barvách tedy nebudeme chtít brzy měnit, neomrzí se. Pokud v interiéru převládají příliš pestré barvy, v přírodě méně časté nebo neobvyklé, začnou po delším čase na naši psychiku působit nepříjemně a dráždivě. Výrazná barva sice může vytvořit příjemný oživující prvek, ale nesmí jí být příliš mnoho, především by se neměla objevovat na velkých plochách. Ve formě drobných doplňků, které ale můžeme vyměnit za jiné, ale proč ne.

Zklidnit, nebo provokovat?

Potud teorie a vrhněme se na praxi. Máte před sebou prázdní nazařízený byt a hlavou se vám honí spousta věcí. Celkové barevné ladění vaší budoucí klícky je přitom jednou z těch nejklíčovějších. Ujsanit si v první řadě musíte několik základních věcí. Barevné kombinace v bytě byste v první řadě měli volit podle činností, které v daném prostoru budete vykonávat. Každý prostor, každá místnost přeci bude sloužit k jinému účelu.

Zelená a modrá

Zelená a modrá patří k chladnějším barvám. Lidé se jim spíše vyhýbají, chtějí mít domov „teplý“. Tyto barvy ale uklidňují a povzbuzují k činnosti. Můžete je tedy úspěšně využít v pracovně nebo v pokoji příliš temperamentního dítěte, které se na školní úkoly dokáže soustředit jen s velkými obtížemi. Zkuste si ale pokusně stůl plný lahůdek nasvítit zelenou zářivkou: šunka a maso dostanou podivný nazelenalý nádech a rozhodně na ně ztratíte chuť – budou vám totiž připadat jako zkažené.

Žlutá

Žluté tóny barev vzbuzují dojem prosluněného interiéru. Budou příjemné v místnostech určených k relaxaci, v obývacím pokoji, jídelně, ložnici. Žlutá barva stěn může nahradit chybějící slunce v pokojích s okny na sever, ale naopak v místnostech prohřátých slunečními paprsky znásobí pocit horka a znepříjemní letní vedra.

Červená

Také červená barva je teplá a oblíbená, v interiéru bývá velmi výrazná a efektní. Ve větším množství je však silně dráždivá (ne nadarmo se červená lucerna stala symbolem nevěstinců). Pro mladé páry tedy červený prvek bude příjemným doplňkem ložnice, naopak starším manželům nebo nemocným lidem může velmi vadit. Převažující červená barva není vhodná ani do pokojů neklidných dětí. Podobně popuzuje také fialová, sytě růžová, oranžová.

Oranžová a fialová

Oranžová a fialová barva vzbuzují chuť k jídlu, může se jimi opatrně oživit zařízení kuchyně a jídelny (pokud nemáte obavy z tloustnutí). Jídelní stůl je místem obzvláště citlivým na barvu velkých ploch ve svém okolí, od kterých se nevhodné zabarvení může odrážet i na pokrmy.

Tmavé a světlé barvy

Velký vliv na vytvoření příjemného prostředí a světelné pohody v bytě má nejenom samotná barva, ale také její sytost. Tmavší barvy pohlcují světlo, prostor je nejenom temnější, ale také opticky menší. Světlá barva prostor zvětšuje, tmavší ho zmenšuje. Tmavé barvy na stěnách uzavřou prostor „do krabice“ a vzbuzují pocity stísněnosti (nejsou vhodné především pro lidi s klaustrofobií), bílé nebo velmi světlé stěny naopak prostor otevírají, navozují dojem průzračného vzduchu.
Vhodnou barevnou kombinací podlahy, stěn a stropu můžete opticky „upravit“ nevhodné či nepříjemné proporce prostoru: rozšířit ho či zúžit, zvýšit nebo snížit. Využívá se tu efektu tmavé barvy, která nám jakoby „přichází naproti“. Příliš vysoké stropy snížíte jeho tmavší barvou v kontrastu se světlými stěnami. Opačná kombinace – tmavé stěny se světlým stropem – prostor zvyšuje, ale také zmenšuje, tmavé stěny jako by se přitahovaly k sobě. Dlouhý úzký pokoj tedy můžete zkrátit tmavší barvou kratších stěn. Více kombinací barevnosti stěn, podlahy a stropu najdete na obrázcích.
Sytost barvy působí na naši psychiku zcela jinak na stěnách než na podlaze. Opět je tu základem přirozené prostředí v přírodě. Zatímco obloha je světlá a otevírá svět do dálek, země pod nohama je pevná, tmavá. Proto i v bytě působí nejpřirozeněji světlé stěny a strop, tmavá podlaha nám dává pocit stability.
V souvislosti s podlahou se ještě vraťme k některým konkrétním barvám. Hnědá a tmavší odstíny okrové vzbuzují dojem přírodních pevných materiálů (zemina, dřevo). Zelená podlaha působí přívětivě jako tráva na louce. Naopak příliš světlé podlahy vyvolávají dojem, že na ně nemůžete bezpečně vstoupit. Bílá barva je jako závěje sněhu, do kterých se můžete zabořit, na modré podlaze si připadáte jako na vodě. I když na první pohled vypadají velkoryse, podvědomě nevzbuzují chuť dlouho v prostoru setrvávat.

Naslouchejte prostoru

Prostor si o své barevné řešení často „řekne“ sám. Maličké místnosti nebo tvarově složité stěny s mnoha zákoutími vyžadují světlé barvy (nejlépe bílé), stejně tak i pokojíky s malými okny a nedostatkem denního světla. Místnosti na západ, kde bývá v létě příliš horko, osvěží chladnější barva malby, pokoje na sever zase prosluníte teplou žlutou.

Zdroj: bydleni-iq.cz, vydleni.idnes.cz