Také vás trápí rýma a kašel?
Jak na rýmu…
„Řešení samozřejmě existuje,“ říká MUDr. Petr Víšek. „Základní snahou musí být zajištění nosní průchodnosti, protože kojenci nejsou zvyklí a neumějí dýchat efektivně ústy. Pokud jsou k tomu ucpaným nosem donuceni, vede to k povrchnímu a tudíž nekvalitnímu spánku a především k obtížím při kojení či sání z láhve. Oboje potom snižuje řádnou obrannou reakci proti infekci a přispívá k jejím komplikacím.“
Co ale proti tomu dělat?
Důležitá je prevence
Ideální je, samozřejmě, snažit se tomu předejít.
• Důležitým opatřením v prevenci infekcí dýchacích cest je kojení, protože v mateřském mléce jsou přenášeny jednak obranné látky, které omezují množení virů, a jednak specifické protilátky proti mikrobům, s nimiž se matka dítěte setkává.
• Dále je důležité omezit kontakty novorozenců a malých kojenců s nemocnými osobami (včetně osob s banální rýmou) a minimalizovat pobyt v prostředí s velkým množstvím lidí.
• Nelze zapomenout na preventivní péči o nosní sliznici. Tato péče není tak běžná jako například péče o ústní dutinu nebo pokožku. Přitom je stejně důležitá. Představuje postup, kterým ochraňujeme a posilujeme nosní sliznici, která představuje důležitou přirozenou bariéru vůči průniku infekce.
• Z dalších preventivních opatření lze uvést otužování, racionální stravu kojící matky a později i dětí samotných, očkování, péči o domácí mikroklima atd.
Když už je rýma tady…
Pokud se nám vzniku rýmy nepodařilo zabránit, musíme se snažit její následky minimalizovat.
• Především bychom si měli patřit vhodnou odsávačku. Na trhu jich je velké množství od těch nejjednodušších, balónkových až po ty nejúčinnější, které využívají podtlaku při použití vysavače. Každé mamince samozřejmě vyhovuje něco jiného, nejlepší je vyzkoušet, co bude dobře fungovat. Z mechanických je nejčastěji nabízena odsávačka hadičková a balonkova, z těch dražších variant se nejlépe osvědčují odsávačky bateriové a s nástavcem na vysavač.
• Po odsátí hlenu je teprve možné aplikovat nosní kapky.
• Důležitá je také péče o nosní sliznici. Začíná již zajištěním správné vlhkosti vzduchu v pokoji dítěte. Nízká vlhkost vede k vysychání sliznice nosní, nadměrná naopak k přemnožení plísní a roztočů, jež poškozují sliznici svými agresivními enzymy, nemluvě o jejich obrovském alergenním potenciálu.
Řasinky nosní sliznice neustále kmitají a tím transportují hlen a inhalační nečistoty směrem ven z dýchacích cest. Preventivní šetrné zvlhčování a oplachování nosní sliznice správné funkci řasinek napomáhá. Oplachování sliznice při rýmě je také vhodné k ředění a odstraňování nahromaděného hlenu zvláště u dětí, které ještě neumějí smrkat. K oplachování bychom ovšem rozhodně neměli používat vodu, ale přípravky na bázi vodných roztoků k preventivnímu i léčebnému využití.
Jak porazit kašel
Kašel je prudký hlasitý výdechový manévr, který vzniká jako obranný reflex při mechanickém či chemickém dráždění v dýchacích cestách. Vykašlávání (expectorace) je odstraňování sekretů z dýchacích cest.
Typy kašle:
Kašel dělíme podle nejrůznějších hledisek na jednotlivé druhy.
1. podle produkce sekretu na:
neproduktivní – suchý
produktivní – vlhký
2. podle délky kašle na:
akutní – trvá do 20 dnů
opakující se (recidivující) – opakující se stavy suchého kašle, nejčastější při průduškovém astmatu
chronický – trvá více, než 3 týdny.
3. podle časové závislosti:
ráno
v noci
při jídle
4. podle intenzity na:
málo intenzivní – neomezuje dítě a nevyčerpává jej vyčerpávající
Nejčastěji se u dítěte setkáváme s akutním kašlem, často silným, záchvatovitým. Může dítě vyčerpávat a vést až ke zvracení hlenů. Méně častý je kašel chronický, který již vyžaduje zvýšenou pozornost.
Akutní kašel trvá do 20 dnů, provází velmi často běžné infekty dýchacích cest. Zpočátku bývá suchý, dráždivý, postupně dochází k jeho zvlhčení a k vykašlávání. Podle charakteru kašle se řídí také jeho léčba.
V prvních dnech, kdy je kašel suchý, často dráždivý, vysiluje dítě a budí jej v noci, podáváme léky proti kašli (antitusika). Nejčastěji se u nás užívá Tussin, Sinecod apod. Je vhodná kombinace s protialergickými léky, nejčastěji Dithiadenem či Fenistilem, lze podat i Zyrtec, Zodac, Claritine apod.
Později, kdy začíná dítě vykašlávat, již nejsou léky tlumící kašel vhodné. Lze podat léky na vykašlávání nejčastěji Mucosolvan, Halixol, ACC, Bromhexin.
Oba typy léků lze vzájemně kombinovat, v období, kdy dítě vykašlává, ale kašel je ještě dráždivý, nejčastěji během noci, lze podat během dne léky na vykašlávání a na noc lék proti kašli.
-if-
Zdroj: rodina.cz, hudcoviopava.estranky.cz