For Babies
Těhotenství­ od A do Z
Sterilizace PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Neděle, 13 Duben 2008 20:42
Otazníky kolem sterilizace
Sterilizaci rozhodně nelze považovat za jednu z běžných antikoncepčních metod. Přesto je v mnohých případech vhodnou alternativou. Má ale vůbec žena možnost ukončit svoji plodnost, pokud se pro to sama rozhodne?
Zatímco v okolním světě obvykle může žena sama rozhodnout, zda chce či nechce sterilizaci podstoupit, u nás stále ještě platí stará první úprava, která umožňuje podstoupit sterilizaci pouze ženě starší 35 let, která má už tři děti. Takže, pokud pro vás lékař z nějakého důvodu nedokáže najít vhodnou antikoncepci a vy chcete předejít riziku interrupce a nemáte ještě tři děti, budete mít zřejmě smůlu. Pokud ovšem do skupiny vyvolených patříte, co to pro vás vůbec znamená?
Sterilizace není kastrace.
Hned v úvodu je nutné vysvětlit, že sterilizace rozhodně není kastrace. Metoda sice zbavuje člověka schopnosti plodit, jeho milostný život ale nenaruší.
Sterilizace se u žen provádí laparoskopicky. Dochází k podvázání vejcocodů, jimiž jde vajíčko z vaječníku do dělohy. Vejcovody mohou být uzavřeny buď pomocí speciálních okluzí (klips), přerušeny působením tepla, nebo podvázány. Pacientka obvykle stráví několik dní v nemocnici. Poněkud jednodušší je sterilizace mužů, kdy se nařízne kůže na obou stranách šourku, kde jsou varlata. Následuje podvaz vývodných pohlavních cest - chámovodů. Provádí se v lokálním znecitlivění o obejde se bez pracovní neschopnosti. Ještě tři měsíce po operaci ovšem mohou ještě v tkáni zůstat ojedinělé spermie, teprve po téhle domě funguje metoda stoprocentně.
Co když zatouží po dítěti?
Někdy se samozřejmě stane, že sterilizovaná osoba z nějakého důvodu znovu zatouží po dítěti. Sterilizaci jde odstranit další mikrochirurgickou operací, obnovení průchodnosti nastává obvykle u 75% případů. Přesto je v zahraničí obvyklé, že než pár k tomuto zákroku přistoupí, obvykle partneři nechají zmrazit sperma a vajíčko pro případ, že by se rozhodli v budoucnu pro dalšího potomka.
Pro zajímavost:
Sterilizace obzvláště u pánů vyvolává husí kůži. Je třeba si uvědomit, že situace po vasektomii je úplně jiná, než po odnětí varlat. Spermie tvoří jen malou část ejakulátu. Vlastní "objem" vzniká v semenných váčcích a prostatě, které jsou umístěny kolem močového měchýře. Přetětí chámovodů jejich funkcí nijak neovlivní. Na první pohled tedy bude ejakulát stále stejný.
Naprosto jiná situace nastává, když muž přijde o varlata. V tom případě se mu v těle tvoří už jen minimální množství testosteronu (v nadledvinkách). Klesá tedy libido a vytrácí se typicky mužské sexuální chování.

 
Průběh těhotenství PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Neděle, 13 Duben 2008 20:41

Čekáme miminko
Je těhotenství „jiný stav“?
Pro těhotenství máme několik názvů. Odborně se jmenuje “gravidita”. Lidově se říkávalo “chození s outěžkem”. Nejvýstižnější však je asi název “být v jiném stavu”.
Ano, těhotná žena se plným právem může cítit v jiném stavu. Vždyť prožívá období mnoha změn. Jsou trojího druhu: změny v děloze, viditelné změny na těle, duševní změny.


Změny v děloze
Souvisejí bezprostředně s vývojem plodu v děložní dutině. Lidský zárodek se vyvíjí v uzavřeném obalu, který je tvořen dvěma pevnými blanami. Zároveň s vyvíjejícím se plodem se tyto dvě blány nazývají “plodové vejce”. Krev těhotné ženy proudí z cév děložní stěny do houbovitého kruhovitého orgánu, který se nazývá “plodové lůžko” nebo také “plodový koláč”. Z něj se krev dostává do cév pupečníkové šňůry a odtud do cév plodu.
Plod spotřebovává z přiváděné krve výživné látky a kyslík; krev se pak vrací zvláštní cévou v pupečníkové šňůře zpět do mateřského těla. Vyvíjející se plod je v plodovém vejci obklopen tekutinou žlutavé barvy, jmenuje se “plodová voda”. Chrání plod před poraněním při náhlém úderu zvnějšku a také mu umožňuje změny polohy. Těhotnou ženu chrání před bolestmi, které by mohly vznikat při prudších pohybech plodu. Na konci těhotenství bývá v plodovém vejci přibližně tři čtvrtě litru plodové vody. Plodová voda většinou odteče až během porodu; často se však stává, že blány, které ji zadržují v plodovém vejci, puknou již během těhotenství nebo krátce před začátkem porodu. Pak ovšem část plodové vody odteče. V takovém případě má žena neprodleně nastoupit vozem cestu do porodnice; otvorem vzniklým v plodových blanách by totiž mohly proniknout choroboplodné zárodky z pochvy do nitra plodového vejce a mohly by poškodit plod.
Viditelné změny na těle
Mezi nejnápadnější změny na těle těhotné ženy patří zvětšující se prsy. Je to způsobeno tím, že se v nich ukládá další tuková tkáň a rozmnožuje se i tkáň mléčných žláz. Prsní bradavky se rovněž zvětšují a dostávají tmavší barvu. Již od prvních týdnů těhotenství z nich lze vytlačit čirou tekutinu, která v pokročilejším těhotenství dostává žlutavou barvu. Říká se jí “mlezivo”. U většiny žen se v těhotenství zvyšuje citlivost bradavek. Na kůži, zvláště ve střední čáře břicha a v krajině pupku, se zvýšenou měrou ukládá kožní barvivo. Proto se tato místa zbarvují do hněda. Těhotné ženy bývají nerady, když někdy takové zbarvení postihne i kůži obličeje. Budiž vám však, nastávající maminky, útěchou, že během šesti týdnů po porodu se toto zbarvení kůže samo ztratí.
Ve druhé polovině těhotenství se někdy objevují na kůži drobné, perleťově zbarvené proužky. Bývají zvláště na kůži břicha, stehen a prsů. Říká se jim pajizévky. Po porodu se zmenší, dostanou růžovou barvu okolní kůže a nebývají již nápadné. Také pihy, které se někdy objevují na obličeji těhotných žen, se po porodu samy ztrácejí. V pokročilém těhotenství vznikají u některých žen rozšířené žilky na lýtkách. Někdy se objevují i u konečníku; zde se jmenují “hemeroidy”. Vyvolává je jednak zvýšené množství krve, jež koluje v žilách těhotné ženy, jednak snížená pružnost žilních stěn. Účinným prostředkem proti tvoření rozšířených žil na nohou je poloha vleže, a to s poněkud zdviženýma nohama.


Duševní změny
Těhotenství (ovšem i porod a šestinedělí) většinou mívají na ženy pronikavý vliv po stránce duševní, a to vliv blahodárný; žena se mění v matku. Většina těhotných žen se cítí vyrovnaná a šťastná. Uvědomují si, že plní své nejkrásnější životní poslání. Připravují se na příchod dítěte – pokračovatele rodu a svou největší chloubu.
Tím jsem si ovšem pouze shrnuli změny, které během těhotenství potkají ženu. Jakých změn se ovšem dočká nenarozené děťátko?
Jak roste.
Dříve než si řekneme, jak se miminko den po dni vyvíjí, musíme si uvědomit, že zatímco matčino těhotenství se počítá na klasických devět měsíců, vývoj miminka dělíme na deset lunárních měsíců, z nichž každý má jen 28 dní.
První lunární měsíc. Ve chvíli vynechání menstruace, kdy žena obvykle zjistí, že je těhotná, bývá plod starý kolem 17 dnů a měří do délky přibližně 2,5 mm. Jeho tělíčko je obloukovitě zakřiveno, takže má podobu velkého písmene C. Na konci prvního lunárního měsíce bývá dlouhé již 8 mm. V té době je na něm patrný základ hlavičky i základ končetin. Na základu pro hlavičku jsou patrny výčnělky, z nichž se později budou vyvíjet oči, uši a nos. Na základu pro končetiny lze již rozpoznat výběžky, z nichž se později budou vyvíjet prstíky.
Druhý lunární měsíc. Tělíčko plodu zachovává ještě podobu velkého písmene C. Hlavička pokračuje ve vývoji; je hrbolatější než v prvém měsíci a je přibližně tak velká jako trup. Je zajímavé, že svírá s osou tělíčka pravý úhel. Mezi hlavičkou a tělíčkem se v průběhu druhého lunárního měsíce objeví zúžené místo; je to základ krku.
Mezi dolními končetinami se zvolna začíná vyvyšovat hrbolek, který je základem pro pozdější vývoj vnějších pohlavních orgánů. Na konci druhého měsíce již lidský zárodek měří 3 cm.
Třetí lunární měsíc. Na začátku 3. lunárního měsíce již má lidský zárodek hmotnost vyšší než 5 g. Barva jeho kůže je až do 3. měsíce sklovitě průsvitná. Horní končetiny rostou ve třetím měsíci rychleji než dolní a objeví se na nich velmi dobře patrné prstíky. Na konci třetího měsíce je plod již dlouhý 9 cm a má hmotnost přibližně 15 g.
Čtvrtý lunární měsíc. Mění se barva i vzhled kůže plodu. Sklovitě průsvitné zabarvení dostává matně červenou barvu. Koncem 4. měsíce těhotenství se na kůži plodu objeví droboučké jemné vlásky.
Vyvíjejí se i svaly, ale jsou ještě tak slabé, že i když se jejich prostřednictvím plod pohne, matka takové pohyby ještě neucítí. Na konci 4. měsíce těhotenství dosáhne již plod hmotnosti 120 g a měří 16 cm.
Pátý lunární měsíc. Hlavička zpomaluje růst, takže pak tvoří třetinu délky celého tělíčka. Velikost i síla svalů plodu se zvětší natolik, že žena, pokud již dříve nejméně jednou rodila, a má tudíž z minulého těhotenství zkušenosti, pozná na konci 5. měsíce těhotenství první pohyby svého plodu. Jsou to zpočátku jenom slabé, jemné záchvěvy, a tak je budoucí maminka vnímá jenom tehdy, když je sama v naprostém klidu.
Podněty k pohybům dostává plod ze dvou různých zdrojů. Jsou jimi jednak dotyky tělíčka s vnitřní stěnou plodového vejce, v němž plod obklopený plodovou vodou plave. Kromě toho může pohyby plodu vyvolávat i nedostatek kyslíku. Bude vás možná zajímat, jak je to možné. Vysvětlení je takové: Kyslík se dostává do tělíčka plodu během jeho nitroděložního vývoje výhradně s krví, jež je do vyvíjejícího plodu přiváděna cévami v pupeční šňůře. Když se plod pohne, změní se i poloha pupečníku a proudění krve v něm zesílí; tak stoupne i přívod kyslíku. V 5. měsíci těhotenství začínají již na hlavičce plodu růst vlásky, na ručkách se objevují základy pro vývoj nehtů.
Plod měří na konci 5. měsíce těhotenství 25 cm, což je polovina délky, kterou bude mít při porodu. Hmotnost je přibližně 300 g.
Šestý lunární měsíc. Vytváří se vrstva podkožního tuku. Projeví se to na celkovém vzhledu a plod jaksi zkrásní.
V 6. měsíci těhotenství již jsou všechny orgány vytvořeny alespoň v základní podobě. V pozdějších měsících nastává jejich další zdokonalování. V růstu tělíčka plodu nastává zásadní změna: zpomaluje se růst do délky, ale váhový přírůstek se spíše zrychluje (do délky se plod během 6. měsíce prodlouží pouze o 5 cm, avšak hmotnost se zvětší o 350 g).
Uprostřed 6. měsíce, přibližně na rozhraní 22. a 23. týdne těhotenství, již ucítí první pohyby plodu i ty budoucí maminky, které jsou těhotné poprvé. Bude to opět ve chvíli úplného klidu: při odpočívání na pohovce nebo na lůžku, při sezení na židli apod.
Koncem 6. měsíce již má plod hmotnost 650 g a měří do délky 30 cm.
Sedmý lunární měsíc. Některé maminky se již v průběhu 7. měsíce starostlivě ptají, zda jejich děťátko má správnou polohu. Je to však starost předčasná. V 7. i 8. měsíci má totiž plod v plodovém vejci takovou prostorovou volnost, že svou polohu často mění. Zaujme-li však přece jenom na určitou dobu stálou polohu, bývá to poloha hlavičkou dolů. Hlavička je totiž těžší než opačný konec, tj. nožky.
Na konci 7. měsíce těhotenství má plod hmotnost již 1200 g a měří 35 cm.
Osmý lunární měsíc. Vrstva podkožního tuku ještě více zesílí. Kůže dostává světlejší barvu. Na hlavičce již vyrůstají zřetelně viditelné vlásky. Na rukou a nohou jsou již dobře patrné nehtíky.
Na konci 8. měsíce těhotenství má plod hmotnost 1700 g a měří přibližně 40 cm.
Devátý lunární měsíc. Jemné, sotva viditelné chmýří, které pokrývalo kůži děťátka během jeho nitroděložního života, postupně mizí.
Vrstva podkožního tuku nadále sílí a mohutní, takže se kůže vyrovnává; dostává krásnou růžovou barvu.
Koncem 9. měsíce těhotenství zaujme děťátko v plodovém vejci stálou polohu. Většinou hlavičkou dolů anebo zadečkem dolů. Jeho hmotnost bývá 2600 g, měří přibližně 45 cm.
Desátý lunární měsíc. Na konci 10. měsíce těhotenství měří plod 50 cm. U ženy, která bude rodit poprvé, mívá plod hmotnost 3300 g.
Průměrná hmotnost děťátka těch žen, které již rodí podruhé nebo potřetí, bývá poněkud vyšší. Záleží přitom na hmotnosti obou rodičů i na dalších okolnostech.
Děťátko, které se narodí v 10., a hlavně na konci 10. lunáního měsíce těhotenství, již má známky donošenosti. Patří mezi ně také délka nehtíků na rukou. U donošeného děťátka nehtíčky přesahují špičky prstů.
Iva Nováková
S použitím skvělých materiálů serveru www.porodnice.com 
Porod PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Neděle, 13 Duben 2008 20:40

Hurá, miminko je tu!
Vždycky když čtu o porodu a všem kolem něj, setkávám se názory, jak se maminky porodu děsí a jaký je to pro ně stres. Nevím. Někdy kolem třetího měsíce jsme dostala hroznou depresi z toho, že už je to nezvratné, prostě už jenom poroste a já ho budu muset porodit. Potom zafungovaly hormony a já se bát přestala. A jak moje břicho rostlo a mohutnělo, nakonec jsem se těšila.
Samozřejmě, ne na ty bolesti a pobyt na porodním sále, ale na to, až to budu mít za sebou a budu miminko svírat v náručí. Krásnější pocit asi žena už nikdy nezažije. No, jenom se ho dožít…


Než to příjde.
Samozřejmě jsem si, obzvláště poprvé říkala, jestli to poznám. Jestli nepojedu do porodnice moc brzy, nebo naopak pozdě. Jestli si nespletu poslíčky s porodními bolestmi. Ono to totiž s těmi bolestmi není tak jednoduché.
• Při prvním porodu jsem jela do porodnice, odhodlána dojet tam, co nejpozději, až když jsme měla bolesti v pětiminutových intervalech. Přesto jsme tam strávila ještě osm hodin, než se syn narodil
• Druhý porod jsem téměř zaspala. Kdybych totiž nepotřebovala na toaletu, snad by mě ani nic nezačalo bolet. Blížící porod ohlásil lehce krvavý výtok. Syn se narodil okamžitě po příjezdu do porodnice
• Do repertoáru předporodní „ohlašovačů“ už mi chyběl jen jediný. Aby mi odešla plodová voda. Viděla jsme to vždycky jen ve filmech a hrozně jsme se toho bála. Představila jsme si katastrofickou situaci, kdy se pode mnou někde ve společnosti najednou objeví louže vody. Tak to se nestalo. Voda mi praskla zrovna při sledování ukrutně zajímavého filmu.
Abych to ovšem nějak shrnula. S porodními bolestmi to prostě není jednoduché. Někdo je pociťuje jen jako silnější bolest při menstruaci, jinému se přidají křížové bolesti a bez nějaké analgezie by porod doslova protrpěl. Někdy se bolesti dostaví až ve chvíli, když už je rodička otevřená na šest až sedm centimetrů kdy porod pokročil do finální fáze, jindy dlouhé hodiny před porodem. Hledat nějaké zobecnění nelze. Mnohdy se hovoří o tom, že do určité míry lze vysledovat genetickou podobnost – já osobně musím říct, že porody moje a porod mojí sestry byly dvě docela odlišné záležitosti.
V jednom se ovšem určit shodujeme. Tak jako jistě víc než 99% maminek jsme nakonec ty pravé porodní bolesti bez problémů odhalily. Pro ty, co stále váhají snad jen stručný výčet toho, co lékaři považují za naprosto závažnou indikaci k odjezdu do porodnice.
• Je to vždy odtok plodové vody
• Silnější krvácení z rodidel
• Pravidelné kontrakce trvající nejméně dvě hodiny, které se postupně se zintenzivňují.
Máte pocit, že už se k vám blíží? Možná vás bude zajímat, co bude dál.


Příjem? A co to vlastně je?
Přijedete do porodnice a pokud je to poprvé, asi netušíte, co vás čeká. „Jděte si na příjem“, instruuje vás lékař, jenomže, co to ten příjem vlastně je.
Administrativní příjem proběhne na základě vaginálního vyšetření a kardiotografického záznamu. Co to je a k čemu slouží?
• Vaginální vyšetření, nebo-li vyšetření pochvou, určí, jak jsou porodní cesty připraveny k porodu nebo v jaké fázi už porod je.
• Kardiotografický záznam dává informaci o srdečních ozvách plodu a o děložních kontrakcích. Rodička sedí v křesle, na břiše má přiloženy 2 sondy, které po dobu asi 20ti minut snímají a zapisují srdeční ozvy plodu a děložní kontrakce.
Často ještě lékař provede vyšetření ultrazvukem s cílem ověřit si polohu plodu a zjistit váhový odhad.
Poté přichází na řadu klyzma a holení.
Dříve byly rodičky oholeny kompletně. Nyní se požaduje, aby rodička měla oholeno ochlupení v oblasti hráze a konečníku. Má-li být porod ukončen císařským řezem, je nutné oholit chloupky na břiše, kudy povede jizva a část pubického ochlupení.
Klyzma je aplikace asi půl litru teplejší vody konečníkem do střev. Před porodem má dva důvody – vyprázdnění střev a prohřátí celé břišní dutiny.
Rodička se po klyzmatu vyprázdní a pokud třeba v těhotenství trpěla zácpou, pocítí úlevu. Někdy plná střeva mohou být i příčinou horšího postupu porodu. Po vyprázdnění odpadne rodičce starost o to, jestli jí náhodou při samotném porodu nebude odcházet stolice. (Bylo to tak vždy a vždy to tak bude, že naléhající část miminka před sebou tlačí náplň střev a močového měchýře, a dítě se rodí mezi stolicí a močí.)
Druhý důvod, proč se klyzma doporučuje, je účinek spazmolytický (k uvolnění křečí). Teplá voda prohřeje břišní dutinu, dojde k uvolnění a zároveň k podpoře začátku porodu.
Toaletu má už dnes každá rodička na porodním sále pro sebe, v klidu se může půl hodiny vyprazdňovat a celou proceduru zakončí osprchováním se. Jen pozor na:
1. po aplikaci klyzmatu (rodička leží na boku) zatáhnout konečník a pár minut (alespoň 10) nechat vodu ve střevech působit
2. pak na WC před vyprazdňováním pevně dosednout – stříká to
3. během půl hodiny byste se měla vyprázdnit (alespoň 3x) a pak se osprchujete
Střeva lze vyprázdnit i pomocí roztoku Yal. Požádejte svého lékaře, ke kterému chodíte do prenatální poradny o předpis a vyzvedněte si Yal v lékárně. Pomocí tohoto roztoku se můžete vyprázdnit bud ještě doma před příchodem k příjmu na porodní sál, nebo si jej vezmete s sebou a proceduru provedete na porodním pokoji. Yal umožní vyprázdnit střevo, ale chybí efekt spazmolytický na rozdíl od teplého nálevu vodou.
A už je to tady!
Příprava už je za vámi? Tak to už bude miminko brzy na světě. Porod probíhá ve třech fázích. Říká se jim porodní doby. První doba porodní je doba "otevírací", druhá doba "vypuzovací" a třetí doba "k lůžku".
1. První doba porodní začíná nástupem pravidelných stahů děložního svalu, stahy z počátku přicházejí někdy po 30 jindy po 20 minutách. Trvají obyčejně 15 až 20 sekund. V průběhu porodu se jejich délka prodlužuje, takže ke konci trvají až 45 sekund.
Naproti tomu přestávky mezi jednotlivými stahy děložního svalu se postupně zkracují z 30 minut na 20, pak 15 dále až na 10 minut. Poté na 8, 6, 5 a nakonec na 3 nebo i méně minut.
Lékař nebo porodní asistentka pravidelně kontrolují otevírání dělohy vyšetřováním pochvou. Kromě toho kontrolují činnost srdíčka plodu.
Kontrolu srdeční činnosti plodu je možno provádět dvojím způsobem, buď opakovaně naslouchátkem přes břišní stěnu nebo nepřetržitě speciálním přístrojem kardiotokografem (monitorem). Tento přístroj zvukově i graficky registruje nejen každý úder srdíčka plodu, nýbrž i každý stah děložní svaloviny. Rodička tak může slyšet tlukot srdíčka plodu.
V průběhu první doby porodní se postupně zvyšuje tlak plodové vody na vak plodových van, a tak v určitou chvíli plodové blány puknou a plodová voda odteče. Pokud však plodová voda neodteče sama od sebe a děloha je již značně otevřená, je nutno protrhnout blány uměle.

Působením děložních stahů se hlavička plodu posouvá milimetr za milimetrem směrem k pochvě, přitom se přizpůsobuje tvaru kostěné pánve rodičky a trochu se prodlouží. Jde jenom o dočasné prodloužení, protože za několik dní po porodu hlavička nabude opět původního tvaru.
Pozvolné, šetrné sestupování hlavičky vyžaduje určitou dobu, a tak u žen, které rodí poprvé, trvá první doba porodní 6 -11 hodin. U vícerodiček vzhledem k tomu, že porodní cesty již byly předchozím porodem roztaženy, proběhne první doba porodní rychleji, většinou za 3 - 6 hodin.
Když se děloha otevře natolik, (na 10 cm) je otvor již tak velký, že jím může projít hlavička rodícího se plodu, končí první doba porodní.
Rodička většinou pozná tuto část porodu sama, protože pocítí tlak na konečník. Je to pocit podobný tomu, jaký se dostavuje při nucení na stolici. Pro rodičku je to vlastně příjemné znamení, ohlašuje jí, že již absolvovala nejtěžší část porodu.
Rodička má porodní asistentku nebo lékaře upozornit na pocit tlaku na konečník, ti jí pak poradí, jak si má správně počínat během dalšího průběhu porodu.
2. Druhá doba porodní končí porodem dítěte. U prvorodiček trvá do hodiny, u vícerodiček 15 - 30 minut. Během druhé doby porodní leží většinou maminka na porodnickém lůžku a aktivně spolupracuje při porodu podle pokynů lékaře. Je důležité snažit se dodržovat přesně jeho pokyny, neboť podle postupu porodu je v různých chvílích vhodné tlačit, v jiných nikoliv. Tlačení při porodu je vlastně použití břišního lisu, které se provádí s nohama přitaženýma k břichu, nebo se používají podpěry pro nohy, to záleží opět na vybavení porodnického zařízení.
V některých případech je nutné provést epiziotomii - nástřih hráze, aby rodící se hlavička dítěte hráz neprotrhla. Provádí se většinou u prvorodiček. Hojení rány po nástřihu hráze trvá sice několik dní, ale pokud by však došlo k protržení hráze, bylo by hojení delší a hlavně problematičtější. Při samotném nástřihu nebudete cítit téměř nic.
Po porození dítěte je třeba podvázat a přestřihnout pupeční šňůru. Směrem k dítěti se pevně převáže nebo zasvorkuje, směrem k placentě se zasvorkuje a v místě mezi oběma body se přestřihne. V této době je také možné zasvorkování od placenty povolit a nabrat do zkumavek krev na různá vyšetření - například měl-li plod během porodu problémy s kyslíkem, je možné z vyšetření zjistit složení krevních plynů, při RH imunizaci se zjišťuje krevní skupina dítěte nebo máte-li zájem darovat pupečníkovou krev, provádí se odběr krve k transplantaci...
V poslední době se novorozenec ještě před ošetřením položí matce na břicho. Tím se posílí vztah mezi matkou a dítětem a také se lépe rozvíjí kojení. Pokud však dítě špatně dýchá nebo jeví jakékoliv známky nepravidelnosti, přistoupí dětský lékař okamžitě k ošetření.
3. doba porodní - v této době porodní dochází k odloučení a vypuzení placenty (lůžka) z dělohy. Toto trvá 15 - 30 minut. Lékař vás ve vhodnou dobu vyzve k poslednímu zatlačení a vypuzením lůžka porod končí. Lékař lůžko prohlédne a věnuje se vašemu ošetření po porodu.
Poté zůstáváte dvě hodiny pod dohledem asistentek na porodním sále, a teprve potom jste přemístěna na oddělení šestinedělí. A jak je to tou dobou s miminkem? Záleží na zvyklostech porodnice. Někde vám miminko nechají celou dobu a vy si ho odvážíte na oddělení, kde ho také máte stále u sebe. Jinde jsou zvyklí ze sálu miminko po nějaké době odnést na "šestinedělí" a vrátit vám ho až po vašem příchodu na oddělení nebo dokonce až za několik hodin poté (abyste si mohla odpočinout). U zdravého donošeného dítěte to není nutné, a pokud byste ráda měla miminko u sebe, nebojte se ozvat.
Zdroj: moje-miminko.estranky.cz, www.babyonline.cz


 
Počátek těhotenství PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Neděle, 13 Duben 2008 20:38
Aby to vyšlo
Těšíte se na miminko a máte strach, aby to vyšlo a narodilo se opravdu zdravé? Potom pro vás určitě není novinkou, že největší péči svému těhotenství musíte věnovat hned na počátku v prvním trimestru.
Čeho byste se určitě měly vyvarovat?
- jakémukoli radiologickému vyšetření, protože vystavení rentgenovým paprskům může mít nepředvídatelný vliv na budoucí embryo;
- jakémukoli vlastnímu způsobu léčení, protože i mírně působící lék může být v počátcích těhotenství nebezpečný;
- styku s rozpouštědly, čistidly, barvivy, barvami a všeobecně se všemi chemickými produkty, které lze snadno vdechnout;
- styku s nakažlivě nemocnými, protože velký počet virů může způsobit malformace; týká se to například viru způsobujícího zarděnky, nemoc s mírným průběhem, která ovšem, pokud se rozvine, může v průběhu prvních tří měsíců těhotenství způsobit vážné poškození plodu.
- při procházce lesem si dávejte pozor na klíšťata. Ta totiž mohou být infikována bakterií, která vyvolává lymskou boreliózu. Nemoc se projevuje horečkou a její možné následky pro plod jsou zatím neznámé. Pokud vás klíště kousne, zpozorujete ho jako malý černý výrůstek na pokožce. Než klíště vytáhnete pinzetou, potřete ho éterem a přesvědčte se, zda nějaký zbytek nezůstal v kůži. Oznamte vše lékaři.
Na kafe raději zapomeňte
V průběhu prvních dvou měsíců těhotenství se vytvářejí orgány dítěte. Je to proto velmi rizikové období a děťátko si zasluhuje, abyste přistoupila na některé oběti.
Vylučte beze zbytku alkohol a omezte spotřebu kávy a tabáku. Nad určité spotřebované množství totiž riskujete hypotrofii, jinak řečeno nedostatečný vývoj plodu, který je zapříčiněný nesprávnou výživou. Děti kuřaček se navíc rodí často předčasně nebo při porodu naléhají koncem pánevním.
Pokud jde o drogy, žádná není neškodná. Ať už jde o drogu tvrdou, nebo takzvanou měkkou, soustavně přechází z matky na dítě. Nejenže komplikace v průběhu těhotenství přibývají, ale dítě je velmi zasaženo. Nejčastěji se rodí předčasně, s respiračními potížemi a s nepotlačitelným třesem, podle závažnosti postižení. Psychické a motorické retardace jsou, bohužel, nezvratné.

Kdy se to může pokazit
Nejvíce vrozených vad, které nejsou způsobeny dědičností, vzniká od 3. do 8. týdne těhotenství. Tehdy totiž začíná intenzivní vývoj jednotlivých orgánů, které jsou zatím velmi zranitelné.

Mezi 9. a 40. týdnem se možnost poškození plodu výrazně snižuje. Týká se snad jen mozku, ale na rozdíl od vad v prvních týdnech a měsících nebývá ani toto poškození příliš závažné. Jedná se například jen o hyperaktivitu a různé dysfunkce.

Kritickou dobou pro
• centrální nervovou soustavu je 3. až 16. týden těhotenství
• srdce 3. až 6. týden
• pro ruce 4. až 5. týden
• oči 4. až 8. týden
• nohy 4. až 6. týden
• zuby 6. až 8.
• patro 6. až 9. týden
• vnější genitálie 7. až 9. týden
• uši 4. až 9. týden.
Zdroj zdravi4u.cz, Praktický průvodce těhotné ženy

 
Po porodu PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Neděle, 13 Duben 2008 20:37

Co přijde po porodu?
Každá nastávající maminka se obvykle soustředí na to, aby v klidu a v pohodě přivedla na svět zdravé děťátko. Většinou už vůbec nepřemýšlí nad tím, co přijde potom.
Tak tedy, asi pro vás nebude žádnou novinkou, že z porodního sálu budete převezena i s děťátkem na oddělení šestinedělí. Ale co vás bude čekat tam?
To už záleží na tom, jakou porodnici si vyberete.
Možná netušíte, že v dobách po 2. světové válce doporučili někteří světově proslulí dětští lékaři, aby novorozenci byli umístěni na speciálních pokojích odděleně od svých matek. Vycházelo se přitom z předpokladu, že se tak zabrání případnému přenášení infekce z matky na dítě a že dětem bude možno poskytnout maximální odbornou péči. Kojenci byli v předem stanovenou dobu přinášeni pouze ke kojení na pokoje maminek. Předpokládalo se také, že šestinedělky budou mít více času k odpočinku i spánku, poněvadž nebudou rušeny křikem novorozenců. Ale objevily se i nevýhody. Infekce se vyskytovaly dál – přes všechnu snahu i vědecké pokroky. Někteří kojenci odmítali podřídit se naordinovaným časům ke kojení, a tak je sestry musely dokrmovat z lahvičky. Děti pak bylo nutno předčasně odstavovat, protože pití z lahvičky bylo snazší. A tak se podle návodu dětských lékařů přešlo na jinou metodu, vyzkoušenou anglickými odborníky. Říká se jí “rooming-in”. Spočívá v tom, že matka žije se svým dítětem ve společném pokoji. Pod vedením zdravotnického personálu se sama o dítě stará a kojí je podle potřeby, kdykoli má dítě hlad.
Záleží na tom, kde se rozhodnete porodit. Některé porodnice dávají přednost tomu, aby měla maminka miminko u sebe hned po narození, jiné jí ho vozí jen na určitou dobu. Možná že se na oddělení šestinedělí setkáte i s oběma způsoby. Vždyť některé maminky dávají přednost být na společném pokoji s dítětem, jiné si naopak rády odpočinou po porodu a přenechají péči o dítě v prvních dnech odborně vyškolenému zdravotnickému personálu.
Ať tak či onak, denně k vám přijde na vizitu porodník a zkontroluje váš zdravotní stav. Každý den přijde i dětský lékař a podá vám informace o vašem děťátku. Využijte těchto vizit lékařů a ptejte se na vše, co je vám nejasné.
Na oddělení šestinedělí zůstanete i s dítětem přibližně 4–7 dní, případně déle. Záleží na tom, jak dítě prospívá a jak dlouhou dobu budete potřebovat na zotavení po porodu.


Když přijdete domů
S velkou slávou se po necelém týdnu odeberete domů. V žádném případě by to ale nemělo znamenat, že se rovnou vrhnete do práce. Režim dne šestinedělky je plně podřízen péči o kojence, která je spolu s kojením minimálně zpočátku vyčerpávající. Proto by novopečená maminka neměla být navíc příliš zatěžována starostmi o domácnost. Na pomoc by měli přispěchat blízcí. Maminka, tchýně a samozřejmě manžel.
Proto byste měla využít každé možnosti k odpočinku a ke spánku i během dne. V noci by se měli v péči o kojence oba rodiče střídat.
V denním programu byste si měla najít čas pro gymnastická cvičení a pro procházky s dítětem. Při vhodném počasí můžete vyjet s kočárkem už za dva tři dny po návratu z porodnice, zprvu nejlépe s doprovodem. Závisí to samozřejmě na mnoha okolnostech: na roční době, počasí, na okolí bydliště. K první vycházce je nejlépe vybrat pěkný den bez větru, mrazu nebo deště. V parném létě je vhodný večerní chládek, v zimě naopak polední doba.
Co by mělo být na talíři
Aby byli miminko i maminka v pohodě, záleží také na tom, jak kvalitní je maminčin jídelníček. Asi neřeknu nic převratného, když doporučím pestrou stravu. V jídelníčku by mělo být zastoupeno co nejvíce syrového ovoce i zeleniny, dostatek mléka, mléčných výrobků i masa, brambory, velmi málo moučných jídel a téměř žádné sladkosti.
Pokud jde o množství jídla, neplatí žádné přesné pravidlo, kolik jídla má šestinedělka sníst. Protože se organizmus má vrátit do stavu před těhotenstvím, je třeba dbát na to, aby se i tělesná hmotnost vrátila k výchozí hodnotě na začátku těhotenství. Proto je užitečné mít doma malou osobní váhu a kontrolovat tělesnou hmotnost pravidelně každý týden.
U některých žen, které byly před těhotenstvím slabší tělesné konstrukce, bývá mírný hmotnostní přírůstek v šestinedělí vítán. Je běžnou zkušeností, že na mnohé ženy, které byly před otěhotněním tělesně slabé, nervózní a často nemocné, mateřství většinou působí jako lék.
Naopak u žen majících sklon k otylosti je třeba každému hmotnostnímu přírůstku v šestinedělí zamezit, protože by se mohl stát trvalým. U šestinedělek tohoto typu by měla být pravidelná týdenní kontrola tělesné hmotnosti pravidlem. Při zjištění nežádoucího hmotnostního přírůstku je třeba pravidelný pocit hladu odstraňovat ovocem a dbát na hojnost tělesného pohybu – nejenom procházek, nýbrž i tělesných cvičení.
Kolik tekutin denně vypít
Kojící maminka má denně vypít více tekutin než nekojící žena, protože určitá část tekutin se spotřebuje při tvorbě mléka. Vzhledem k tomu, že dospělá žena potřebuje denně vypít nejméně 1,5 l tekutin, musí kojící šestinedělka vypít za den přes 2 l.
Nejvhodnějšími nápoji pro kojící matky jsou mléko, podmáslí, šípkový čaj, slabý černý čaj a voda ochucená ovocnou šťávou.


Co se děje v těle po porodu
Největší změny nastávají na děloze. Po porodu sahá děloha svým horním okrajem až k pupku. Den po dni se její velikost zmenšuje; během deseti dnů po porodu sestoupí horní okraj dělohy do kostěné pánve natolik, že již není skrze břišní stěnu hmatný. Lékaři kdysi toto zmenšování nazvali „zavinování“.
K zavinování dělohy jsou nezbytné stahy děložního svalu, po porodu se jim říká „poporodní stahy“. Jsou většinou jenom nepravidelné; prvorodičky je obyčejně ani nevnímají, u vícerodiček se někdy objevují jako obyčejný tupý tlak v břiše. Pokud by vám byly nepříjemné, oznamte to při vizitě lékaři. Předepsal by vám lék k potlačení vnímání bolesti.
Při zavinování dělohy odchází z děložní dutiny tekutina zvaná „očistky“. Mají zpočátku krvavou barvu, později jsou hnědé a nakonec bývají bezbarvé. Po 1–2 týdnech se úplně ztratí.
Očistky je třeba zachycovat do čistých porodnických vložek. Vzhledem k tomu, že očistky obsahují bakterie pocházející z pochvy, je třeba dodržovat přísné hygienické zásady. Jinak by se mohly bakterie přenést na prsní bradavky, odkud by mohla infekce přejít do mléčné žlázy a vyvolat zánět.
Stěny pochvy, které se musely během porodu značně roztáhnout, aby pochvou mohl projít plod, se v šestinedělí opět stahují a nabývají své bývalé pružnosti.
Také svalstvo pánevního dna se v šestinedělí vrací do původního stavu. Jde o svaly uložené v dolní části pánve, jejichž úkolem je udržovat dělohu ve správné poloze. To svalstvo, které se ve druhé době porodní muselo značně roztáhnout a uvolnit, aby umožnilo průchod plodu, se musí v šestinedělí stáhnout a nabýt své původní pružnosti.
Břišní stěna bývá po porodu ochablá, a tak některé šestinedělky bývají po porodu nepříjemně překvapeny nepěkným vzhledem svého břicha; všimnou si, že při posazení jim uprostřed břicha vzniká jakýsi svalový hřeben. Když si stoupnou, přepadá břicho dopředu a dolů jako vak. Nejlepším prostředkem proti poporodnímu vytažení břišních svalů je speciální tělocvik. Má pro šestinedělku mimořádný význam.
Doposud jsme hovořili o šestinedělí jako o době, kdy se tělo vyrovnává s těhotenskými změnami; na těle šestinedělky však nastávají ještě změny jiného druhu. Je to příprava mléčných žláz na kojení.
Před začátkem těhotenství jsou mléčné žlázy v klidu. V průběhu těhotenství vylučují řídkou tekutinu zvanou mlezivo. Jeho vylučování pokračuje i v prvních dnech po porodu. Mlezivo se pak stává první stravou pro kojence; pročistí jeho zažívací ústrojí, zbaví střeva tmavozeleného obsahu, tzv. „smolky“, a připraví kojence na přijímání a trávení mateřského mléka.
Kolem třetího dne po porodu prsy zduří. Lékaři dali tomuto ději výstižné pojmenování „prsy se nalévají“. V tu dobu se mlezivo začne měnit v hustou bělavou tekutinu – mateřské mléko.
Mladé maminky se často obávají, že nebudou mít dostatek mléka. Věřte, že k obavám není důvod. Naopak v šestinedělí je důležité nedělat si zbytečné starosti, protože strach někdy dovede snížit tvorbu této důležité dětské stravy. Zkušenosti ukazují, že tvorba mléka závisí z velké části na péči, kterou šestinedělka věnuje prsům a kojení.
Další zajímavé informace najdete na: www.porodnice.cz


 
«ZačátekPředchozí123DalšíKonec»

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
 
Jarní kolekce sandálů TEVA nabízí pohodlí i styl

02TEVA, tradiční značka v sekci otevřené obuvi, přichází s novou kolekcí plnou nadčasových sandálů, módních bot i pohodlných flip-flopů. Obuv je charakteristická svou odolností a maximálním pohodlím, které majitel ocení při dlouhých pěších výletech přírodou i při procházkách ulicemi velkoměsta. TEVA tak pokrývá nejen segment outdooru, ve kterém se pohybuje od roku 1984, ale současně se také zabydluje v sekci módních trendů.

Sandále Teva se nyní prodávají ve vice než 40 zemích po celém světě. Další informace naleznete na www.teva-eu.com.

 

Celý článek...

Kam s dětmi

Divadla
Kina
Města
Zoo