For Babies
Těhotenství­ od A do Z
Neplodnost PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Neděle, 13 Duben 2008 20:36

Když je kolébka prázdná...
Podle statistik zůstává nedobrovolně bezdětných 10 - 15% manželství. Příčina neplodnosti je přitom zhruba ve 35% pouze na straně ženy, ve 35% pouze na straně muže a asi ve 25% se na neplodnosti podílí kombinace příčin u obou partnerů.
U muže jde téměř výhradně o poruchu tvorby spermií, u žen pak o poruchy ovulace, abnormální funkce vejcovodů, poruchy děložního hrdla či dělohy. Po podrobném a kompletním vyšetření se příčiny sterility nepodaří zjistit pouze u 5% případů. Při současné úrovni poznatků v oblasti biologie reprodukce je procento párů s neléčitelnou poruchou plodnosti minimální - tvoří asi 3% všech případů. Všem ostatním se nabízí naděje v podobě asistované reprodukce. Patříte mezi ty, kterým se už nějaký ten týden nedaří zplodit vytouženého potomka? Nezoufejte.


Poruchy plodnosti muže
Jak již bylo výše řečeno, v polovině případů bývá chyba na straně muže. Co je příčinou mužské neplodnosti a do jaké míry lze očekávat úspěšnost léčby? K základním vyšetřením prováděným při neplodnosti páru patří vyšetření ejakulátu. Hodnotí se počet spermií v jednom mililitru, procento normálně pohyblivých spermií, kvalita jejich pohybu a jejich tvar. Přičemž za normální se považuje 20 mil spermií v mililitru a pohyblivost větší než 60%. Pokud jsou hodnoty nižší, obvykle je spontánní otěhotnění problematické, umělému ale nestojí nic v cestě. Téměř vyhráno bývá v případě, že se podaří zjistit kultivačním vyšetřením vyvolavatele onemocnění. Léčba antibiotiky vede ke zlepšení parametrů spermiogramu až v 50% případů.
• Další možnou příčinou neplodnosti je uzávěr vývodných cest pohlavního traktu
Vzniká např. následkem zánětu a při zachované tvorbě spermií ve varleti může být až v 50% případů úspěšná mikrochirurgická operace.
• Na vině mohou být i cévní změny - varikokéla
Varikózní cévní změny bývají přítomny i u plodných mužů, velmi časté jsou v případech oligospermie (nízký počet spermií v ejakulátu). Chirurgický výkon přinese zlepšení asi ve 20%.
• Někdy se v těle vyskytují i protilátky proti spermiím
Přítomnost protilátek (nejčastěji jako důsledek zánětu či poranění) negativně ovlivňuje proces oplození. Léčba kortikoidy nebývá příliš úspěšná.
• Zvláštní kapitolu tvoří neplodnost způsobená chemoterapií a radioterapií. Pokud je plánována chemoterapie či radioterapie pro nádor varlete, lze jako důsledek léčby očekávat výrazné snížení tvorby spermií. Postižení muži, kteří plánují další reprodukci, by měli před započetím léčby požádat o zamrazení co největšího počtu dávek spermií.
• Poslední v řadě je bohužel nevysvětlitelná sterilita

Poruchy plodnosti ženy


• Mezi základní příčiny neplodnosti ženy patří tubární sterilita (postižení vejcovodů). Zánět vnitřních roditel může způsobit neprůchodnost vejcovodů, narušení jejich funkce nebo vznik srůstů, které mají za následek poruchu zachycení vajíčka vejcovodem nebo jeho dalšího transportu směrem do dělohy. Úspěšnost chirurgické léčby je do 40%.
• Endometrióza znamená výskyt děložní sliznice mimo děložní dutinu. Ložiska endometriózy se u menstruujících žen mohou vyskytnout kdekoli v těle, nejčastěji však na pobřišnici a na vaječnících. Tyto ostrůvky děložní sliznice prodělávají stejné cyklické změny jako sliznice v děloze. Tím vzniká tkáňový neklid s následnými změnami vnitřního prostředí, které narušují proces oplodnění.
• Nefunkční vaječníky
• Nevysvětlitelná sterilita: Pod tuto diagnózu řadíme:
 hormonální poruchy (atypická ovulace, defektní oocyty)
 poruchy funkce vejcovodů (poškození řasinkových buněk ve výstelce vejcovodu)
 genetické a chromozomální vady
Co lékaři nabízejí?
Pokud patříte do některé ze skupin s poruchou plodnosti, nabízí vám současná medicína dvě možnosti.
• IUI - Intrauterinní inseminace (předpokládá nepoškozené vejcovody) Spermie jsou opakovaným promýváním zbaveny seminální plazmy a tenkým katétrem zavedeny přímo do dělohy. Tím se snižují početní ztráty spermií při prostupu vnitřními rodidly ženy a dosahuje se velké koncentrace spermií v místě oplodnění vajíčka. Zvýšení počtu přítomných oocytů (vajíček) je dosahováno hormonální stimulací ženy. Tak se zvyšuje možnost kontaktu spermie a vajíčka.
Při azoospermii (úplné sterilitě muže) jsou využívány pro inseminaci spermie dárce.
• IVF - in vitro fertilizace - mimotělní oplodnění ovocytu. To znamená, že dojde k oplodnění vajíčka mimo dělohu a následnému přenosu embrya. V případě poruchy plodnosti je možné získat darované vajíčko, spermii i celé embryo.
Zdroj: webový deník Neviditelný pes


 
Nedonošené děti PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Neděle, 13 Duben 2008 20:35
Když miminka pospíchají na svět
Termín porodu, to je datum, které má nastávající maminka v diáři červeně zatržené. A jestliže se příchod miminka od tohoto data výrazně liší, je to vždycky průšvih.
Pokud je miminko líné a příliš se mu na svět nechce, jsou to ovšem komplikace spíš pro maminku. Pokud totiž těhotenství výrazně přesáhne 41 týden, lékaři se obvykle přiklánějí k hospitalizace a následně k vyvolání porodu. Což samozřejmě není nic moc příjemného. Mnohem hůř ovšem bývá, když se miminko hlásí na svět příliš brzy.
Hodně záleží samozřejmě na tom, o kolik týdnů si miminko pospíšilo. U velmi nezralých dětí se obvykle bojuje o každý den. V podstatě každá hodina, o kterou se prodlouží pobyt v děloze, se počítá k dobru. Lepší variantou je, když se předčasný porod ohlásí a lékaři mohou reagovat. Velkým problémem nedonošených dětí totiž bývají plíce. Ty nejsou schopny řádně plnit svou funkci - udržet se po nadechnutí rozepnuté a umožnit výměnu dýchacích plynů mezi prostředím v plicích a krví tak, aby byly orgány dobře zásobeny kyslíkem.
Pokud hrozí předčasný porod, kterému se nedá zabránit, mohou lékaři urychlit vyzrání plic pomocí léků ještě před narozením. Po porodu mohou miminku podat speciální látku, která umožňuje rozepnutí jeho plic. Přesto musí maminka počítat s tím, že u velmi nezralých dětí jsou vždy zapotřebí speciální dýchací přístroje.
Měli bychom si ale ujasnit, co vlastně rozumíme pojmem předčasný porod. Takto označujeme porod ve chvíli, pokud k němu dojde před 37. týdnem těhotenství. Je pochopitelné, že čím větší je rozdíl mezi plánovanou a skutečnou dobou porodu, tím větší péči dítě potřebuje. Jak to vidí lékaři?
• 40 týden – normální termín porodu
(pro dvojčátka optimum 37-38 týden)
• 34 – 37 týden – lehká nedonošenost.
Děti jsou obvykle bez větších poruch poporodní adaptace.
• 30 – 33 týden – střední nedonošenost.
Dětí mývají obvykle problémy s adaptací, dýcháním a podobně.
Miminka vážící pod 1500g, mají pravděpodobnost těžkého postižení 7%.
• 27 – 29 týden – těžká nedonošenost.
Děti mají téměř vždy problémy s adaptací.
Miminka vážící pod 1000g, mají pravděpodobnost těžkého postižení 20%.
• 23 – 26 týden – extrémně těžká nedonošenost.
Děti mají vždy těžké problémy s adaptací.
Miminka vážící méně než 750g, mají pravděpodobnost těžkého postižení 30%.
Známky zralosti
Kromě data porodu a s ním související porodní váhy, která je takovým tím prvním a nejjednodušším rozpoznávacím znamením, existuje několik dalších znaků, podle kterých se pozná, že je miminko donošené.
1. Nehty miminka dosahují ke konečkům prstů.
2. Kůže je zdravá, růžová a není již pokryta jemnými tmavými chloupky, které tělo miminka v určité fázi těhotenství pokrývají.
3. Jsou správně vyvinuty pohlavní orgány. To znamená, že u chlapců jsou již sestouplá varlata a u děvčátek kryjí velké stydké pysky ty malé.
Co vás čeká a nemine?
K předčasným porodům navzdory lékařské vědě stále dochází. Co vás čeká, pokud mezi nedonošence patří právě vaše miminko?
1. Především se musíte připravit na spoustu přístrojů a hadiček. Nejen, že je nutné děťátko sledovat, ale také ho krmit. Zpočátku sondou zavedenou do žaludku, někdy v kombinaci s výživnými látkami a roztoky pomocí infuze. Tento způsob se obvykle později kombinuje s kojením nebo krmením z láhve či kádinky.
2. Musíte se smířit s tím, že riziko zažívacích obtíží a infekcí je u oslabených dětí mnohem větší. A bude ještě pěkně dlouho. Budete muset nejen minimalizovat veškeré návštěvy, ale velmi pečlivě připravovat veškeré jídlo, které miminku podáte, sterilizovat vždy vše, co budete používat.
3. Musíte počítat s tím, že miminko stráví v nemocnici dlouhé týdny a často i měsíce. Že bude nějakou dobu trvat, než bude úplně vyhráno a vy si budete moci odnést domů zdravé miminko.
4. Nesmíte se zlobit, pokud miminko bude častěji plakat. U těchto dětí je to obvyklé a nic s tím nenaděláte.
5. Naštěstí brzy zjistíte, že většina nezralých miminek svůj handicap dožene. Velkou pomocí bývá Vojtova metoda. Mozek se při ní ovlivňuje tak, že je schopen aktivovat zatím nezapojené a nevyužité dráhy a nahradit tak poškozená spojení. Díky tomu se porucha hybnosti odstraní či zmírní. Dá se takto ovlivnit i polykání a sání, psychický stav dítěte a celková úroveň psychomotorického vývoje. Toto metodu je ale možné provádět až ve chvíli, kdy je miminko stabilizované a rozhodně po dohodě s ošetřujícím lékařem.
Zdroj: Žena cz, Simona Kroupová

 
Jídelníček v těhotenství PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Neděle, 13 Duben 2008 20:34

Co jíst, aby bylo zdravé
Početí miminka je rozhodně důležitá věc. A tak, pokud zrovna přírůstek do rodiny plánujete, měla byste se na to náležitě připravit. Velmi důležité je, jaké živiny vaše miminko dostane. A nejde jen o to, co mu dodáte během těhotenství, ale i to, co dostane vaše tělo ještě před početím.
Než otěhotníte…
To, že organismus potřebuje nějakou dobu na to, aby se vyčistil a dostal do optimální kondice, asi nebude pro nikoho žádnou novinkou. Jak by to ale mělo vypadat konkrétně? Pokud plánujete početí, měla byste dodržovat čtyři základní zásady.
1. zdravě jíst,
2. cvičit,
3. nekouřit a
4. nepít alkohol
My si tedy dnes popovídáme o tom, co to znamená zdravě jíst.
• Tak tedy, samozřejmostí by mělo být, že do vašeho jídelníčku patří ovoce, zelenina, obilniny, ryby a libové maso.
• Samostatnou kapitolu v něm tvoří jogurty a další mléčné výrobky, které dodají organismu potřebný vápník. Kosti matky totiž v těhotenství mohou velmi trpět, protože dítě z nich "odčerpává" vápník, který potřebuje pro svůj vlastní vývoj.
• Důležitý je dostatečný obsah vitamínů s nejméně 400 mg kyseliny listové. Kyselina listová totiž působí preventivně proti rozštěpu páteře u novorozenců.
Nejsou to ale jen ženy, které musí dbát na příjem všech potřebných živin a vitamínů ještě před otěhotněním. Muži, kteří by se rádi v nejbližších dnech stali nastávajícími otci, by například měli denně přijmout nejméně 12 až 15 mg zinku. Několik lékařských studií totiž prokázalo, že nedostatek zinku může snižovat množství semene a hladinu mužského pohlavního hormonu testosteronu.
Přičemž zdrojem zinku mohou být: libové hovězí maso, jídla z fazolí, nebo tmavší část kuřecího masa. Máte-li obavy, zda má váš partner zinku v potravě dostatek, může ho samozřejmě užívat jako doplněk stravy v tabletách.
Když bříško roste
Pokud už čekáte miminko, váš jídelníček by se tomu měl samozřejmě přizpůsobit.


Co by ve stravě nemělo chybět?
• Ve stravě by v odpovídajícím poměru měly být zastoupeny všechny složky potravy (bílkoviny - 80-100 g denně, cukry i tuky - 60-80 g denně). Oproti běžnému jídelníčku je proto vhodné zvýšit přívod bílkovin, a to rostlinných i živočišných. Živočišné bílkoviny totiž obsahují vzácné aminokyseliny, které si lidský organizmus není schopen sám vytvořit. Do stravy proto zařazujeme mléko, sýry, z masa upřednostňujeme ryby a drůbež, zatímco uzeniny bychom z jídelního lístku měli úplně vypustit. Doporučená denní dávka masa je 180-250 g.
• Vhodné jsou i vitaminové doplňky stravy - zejména vápník, hořčík, železo, jód, zinek, vitaminy skupiny B.
• Vápník, obsažený převážně v mléčných výrobcích, je nezbytný pro kostní metabolizmus matky i plodu, pro krevní srážlivost a dobrou funkci nervově-svalového systému.
• Těhotenství klade zvýšený nárok na příjem železa, který obvyklá strava nemůže splnit. Je proto vhodné, aby těhotná žena od 4. měsíce těhotenství užívala železo v tabletové formě. U chudokrevných se požadovaná denní dávka ještě zvyšuje.
• Pro krvetvorbu a normální vývin plodu je důležitá i již zmíněná kyselina listová, obsažená ve všech těhotenských multivitaminových přípravcích.
• POZOR! na předávkování vitaminem skupiny A (denní doporučená dávka je 750 mg). Určitě není nutné obávat se užívání multivitaminových doplňků stravy pro těhotné ženy. Nikdy nebyl objektivně prokázán jejich vliv na větší porodní hmotnost plodu, jak se obecně traduje.
• Jelikož se v těhotenství často objeví zácpa, je jako její prevence doporučováno jíst dostatek syrové zeleniny, ovoce, celozrnné pečivo a dodržovat pitný režim.
Na správný pitný režim bychom proto neměli rozhodně zapomínat. To konkrétně znamená rovnoměrný denní příjem 2 - 3 l tekutin. V případě zvýšeného výdeje tekutin, např. v horku pocením, je třeba zvýšenému výdeji přizpůsobit i jeho příjem. POZOR! Maminky si někdy neuvědomují, že tak jak je škodlivý nedostatek tekutin, působí nepříznivě i opak: Nadměrný příjem tekutin totiž nepříjemně zatěžuje ledviny.
K pití je nejvhodnější pramenitá voda, nejlépe bez sycení CO2, který způsobuje nadýmání. Slazené a ochucované vody nejsou vhodné, stejně jako nápoje s chininem. Bylinkové čaje konzumujte po předchozí poradě s porodníkem, některé byliny nejsou v těhotenství vhodné (nejsou vhodné byliny, které mohou zvýšit napětí děložního svalu, vyvolat děložní stahy, stejně tak byliny, které mohou působit silně tlumivě na nervový systém).
Dáme si něco dobrého…
• V prvním trimestru
nepotřebuje maminka jíst větší množství stravy než je normálně zvyklá. Mnohé těhotné se v tomto období spíše naopak potýkají s počátečním zvracením, nechutenstvím a různými změnami chutí, které vedou ke sníženému příjmu potravy. Obvykle pomůže jíst lehko stravitelná nemastná jídla – vynechat hranolky, mastná masa, majonézové saláty, hamburgery, slaninu, výrazně kořeněné a aromatické potraviny a jíst častěji a v menším množství. Většina žen obvykle dobře snáší ovoce, vařenou rýži, brambory, těstoviny s omáčkou, zmrzliny. Příjem tekutin by měl být pravidelný, v menším množství. První trimestr je období vývoje orgánů plodu a proto přítomnost škodlivých vlivů prostředí je potřebné nejpřísněji omezit. Co se týká potravy, vyhneme se možné nákaze, pokud vynecháme konzumaci syrového masa (tatarský biftek), syrových ryb (sushi), a vajec (majonézy, tiramisu apod.) Ovoce a zeleninu před konzumací umyjeme.
• V druhém trimestru
postupně zvracení ustupuje, averze k některým druhům jídel však může přetrvávat a je nutné je z jídelníčku vyloučit. Hmotnostní přírůstek začíná být vidět. Teorie: „jezte za dva, protože živíte dva“ nejsou pravdivé a někdy vedou k nadměrnému přibírání maminek.
• V třetím trimestru
je častějším problémem chudokrevnost, které je třeba zabránit vyšší konzumací železa. Rostoucí plod způsobuje budoucí mamince častější pálení žáhy nebo poruchy vyprazdňování. Je potřeba jíst častěji, v menších dávkách, ve stravě mít dostatek vlákniny, vynechat nadýmající jídla (fazole, kapusta, květák a podobně). U každé ženy je potřeba postupovat podle individuální tolerance. Na pálení žáhy pomůže konzumace mléka, banánů, případně jablíček, při problémech s vyprazdňováním je potřeba se poradit s lékařem o eventuální medikamentózní léčbě.
zdroj: as. MUDr. Romana Gerychová, www.babyonline.cz, Zena.cz, www.hero.cz


 
Těhotenství PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Neděle, 13 Duben 2008 20:33

Aby porod nebolel
Zatímco ještě před pár lety se porodní bolesti braly jako nutná daň za možnost mít dítě, ženy se ani neodvážily pomyslet, že by mohly rodit jinak, než s nohama upnutýma do třmenů porodních postelí a zážitky z porodů patřily k těm, o kterých se hovoří ještě po letech, dneska už je všechno trochu jinak.
Porodnická zařízení se předhánějí v tom, co nabídnou a předvedou. Pro co ženy nadchnou. Během posledních pár let se objevila spousta novinek slibujících absolutně bezbolestný porod. Absolutně přirozený porod. Absolutně nestresující porod… Prostě něco naprosto nového a převratného. Ale jsou opravdu všechny ty nové metody či postupy přínosem?


Novinky?
Tak především, co se teď tváří jako „objev století“ - vertikální poloha při porodu, vůbec žádnou novinkou není. Primitivní kmeny dosud nepostižené civilizací rodí naprosto přirozeně vsedě, v kleče, na bobku, nebo například visíc na liáně. Naši předci si prostě všimli, že porod ve svislé poloze je snazší. Dnes bychom řekli, že usnadňuje porodní mechanizmus, zejména vnitřní rotaci hlavičky v pánvi rodičky. Proto je rozhodně přínosem, že narozdíl od nedávné minulosti dnes většina nemocnic nabízí moderní polohovací postele umožňující porod v sedě nebo v polosedě, případně porodní židle. Na některých porodních sálech jsou používány i gymnastické míče, na kterých se žena může v I. době porodní (otvírací) volně pohupovat.
Takže i když neobjevujeme Ameriku, díky bohu za to, pokud je to dobré pro matku a dítě. Protože o to by samozřejmě mělo jít především.
Doma je doma?
Dalším „velkým hitem“ jsou v současné době porody doma. Porod doma si dnes naštěstí vybírá jednoznačně menšina žen a jsou evergreenem jen velmi malého počtu porodních asistentek.
Zastánci argumentují tím, že porod v domácím známém prostředí ženu uklidňuje a ta že není porodem tak stresována. Zapomínají ovšem dodat, že podstatně více matku může potom stresovat, pokud dítě nepřijde na svět zcela zdravé. Nejčastější problém – porucha zásobení plodu kyslíkem ve II. době porodní (vypuzovací období) je v domácích podmínkách neřešitelný. Zatímco v porodnici bude mít žena k ruce tým doktorů s veškerým léčebným vybavením, doma bude na problém sama s porodní asistentkou. Není v silách jedné porodní asistentky zahájit okamžité někdy i resuscitační postupy, zejména zajištění dýchacích cest miminka, nemluvě o tom, že nedokáže nahradit plicní ventilátor a dokonce ani inkubátor. Jestliže nastanou komplikace u matky, která bydlí v jedenáctém patře na Jižním městě, je naivní myslet si, že sanitka si proklestí během několika minut cestu ucpanou Prahou, aby bylo možné ve zdravotnickém zařízení řešit nenadálou komplikaci. I kdyby to zvládla do pěti minut a dítě bylo během další minuty na přístrojích, dovedete si představit, co se může stát za nekonečných šest minut?
Jinak řečeno – pokud v porodnickém zařízení je zajištěna kvalifikovaná pomoc pro miminko v řádu desítek vteřin, tak při porodu doma je tomu v řádu desítek minut.
Zastánci porodů doma často používají formulaci: „porod doma je ve zdravotnicky vyspělém zahraničí zcela běžný. …např. Holandsko…“ Typická polopravda. Ano v této malé, rovinaté zemi, kde jsou nízké domky a nehrozí řadu měsíců sněhové kalamity rodí doma okolo třetiny žen. Je ovšem třeba doplnit, proč je tomu pouze v Holandsku, a ne již například ani v sousední Belgii nebo Francii nebo v Německu. A pro úplnost bychom měli doplnit, že ani holandští lékaři nejsou tímto stavem nadšeni a odborných kongresech jen těžko pro situaci hledají racionální argumenty.
Na závěr, bychom si měli uvědomit, že jistě o něčem svědčí, že oficiálně žádný doktor v naší republice se dobrovolně neodhodlal plánovaně přivádět na svět děti doma. Odborníci poukazují na to, že dnes není ideálem rodit doma ve své vlastní posteli, ale zútulnit nemocniční prostředí natolik, aby se rodičky v porodnici cítily jako doma.

Ambulantní porody
Jistým kompromisem pro ženy, pro které je pobyt v nemocnici strašákem, byly v naší zemi ambulantní porody. Spočívaly v tom, že pokud porod proběhl fyziologicky a matka i dítě byli v pořádku, mohli už po 24 hodinách opustit porodnici. Veškerá vyšetření, která by podstoupili při hospitalizaci, probíhala v klidu a v pohodě doma. První „domácí den“ je navštívila porodní asistentka, která zkontrolovala dítě, kojení, hojení hráze a zavinování dělohy. Druhý den přišel neonatolog, který vyšetřil novorozence. Třetí den rodičku navštívil porodník a čtvrtý den opět neonatolog, který odebral dítěti krev na vyšetření, kterým se zjišťuje přítomnost některých vrozených vad látkové výměny a poruch funkce štítné žlázy. Zároveň provedl očkování proti tuberkulóze.
Tuto poporodní péči ovšem nehradila pojišťovna a přepych být doma tedy rodinu vyšel zhruba na šest tisíc korun. Možná to byl jeden z důvodů, proč rodičky nejevily o tento projekt zájem a proč je v současné době zastaven.
Porody do vody?
Dalším „převratným“ objevem a metodou, o které se hodně mluví, přestože ji valná většina lékařské veřejnosti nedoporučuje, jsou porody do vody. Pro objektivní pohled na věc bychom měli uvést jejich výhody i nevýhody.
Zastánci je hájí tím, že jde o přirozenou analgezii, že se rodička subjektivně cítí dobře. Vodní prostředí je pro ni velmi příjemné.
Odpůrci používají jiné argumenty. Říkají, že na metodě není nic přirozeného, protože většina savců do vody nerodí a ani v historii člověka nikdy nebylo vývojové období, kdy by tak naši prapředci činili. Ve vodě se velmi obtížně kontroluje zásobení plodu kyslíkem, je reálné riziko z infekce porodních cest - matka leží po dobu porodu ve vaně, když se voda může mimo jité kontaminovat i jejími výkaly. Nedaří se také úplně chránit rozvíjení hráze. Odpůrci metody argumentují tím, že pokud dojde ke komplikacím, u kterých může v případě úspěšného odvrácení záležet na vteřinách, je doba, než se žena z vany dostane „na souši“, až příliš dlouhá. Na rozdíl od domácích porodů, tato metoda ale není lékařskou obcí zavržena.

Bolest? Pokud možno, co nejmenší.
Vodu ano!
Z předchozího řečeného by ovšem nemělo vyplynout, že lékaři zavrhují vodu jako takovou. Naopak většina porodnic už dneska nabízí relaxační lázně, kde se může „mamina“ uolnit ve vodě teplé 37°C. Ponořit se může v druhé polovině první doby porodní (dřív se to nedoporučuje, protože by se mohly zastavit kontrakce). Břicho a bedra jí budou masírovat trysky. A určitě se bude cítit příjemně.
Výhody: jedná se o nefarmakologickou metodu porodnické analgezie
Nevýhody: Pouze 25% účinnost.
Akupunktura
Další metodou z uzlíku těch netradičních je akupunktura. Přestože některá asijská společenství na ni nedají dopustit, faktem je, že tato metoda není pro bílou rasu u porodu příliš analgeticky efektivní.
Výhody: je relativně laciná a nefarmakologická
Nevýhody: Účinnost 5-10%
Opiáty do svalů
jsou stále hojně používanou analgezií. Většina žen s ní má zkušenosti, protože dříve bývala vlastně jednou z mála možností. I když dnes už je situace jiná, ale zhruba u třetina porodů v České republice se i tak používá Dolsin jako odpověď na porodní bolesti.
Výhody: Jedná se o lék, která má spíše než na analgezii vliv na relaxaci svalstva rodičky, tudíž dochází k plynulejšímu porodu.
Nevýhody: Psychicky může pozměnit chování pacientky, která může být exitovaná, látka prochází rychle přes placentu do plodu a dítě ji ještě několik dní po porodu ze svého těla odstraňuje. Způsobuje někdy zvýšenou dráždivost u novorozenců, je-li špatně načasovaná i poruchy dýchání.
Účinnost 30%.

Pudendální analgezie
Jedná se o metodu, kdy se anestetikum podává pouze k nervům, které vedou bolestivost z pochvy a z oblasti hráze. Tento typ analgezie způsobuje uvolnění svalstva pánevního dna.Používá se v případě předčasného porodu, protože je šetrnější k nezralé hlavičce. Jde o prevenci poranění mozku novorozence.
Výhody: Laciná a jednoduchá metoda
Nevýhody: Týká se jen hráze a zevní třetiny pochvy, tudíž jen závěru porodu, když hlavička sestoupí do pánve.

Epidurální analgezie
Metoda je sice dnes poměrně známá, ale přesto ji trochu lépe vysvětlíme. V praxi vypadá asi takhle: Rodička s pomocí asistentky ulehne na levý bok a udělá „kočičí hřbet“. Anesteziolog znecitliví bederní oblast zad a poté zavede speciální jehlu vně míšních obalů do epidurálního prostoru. Jehlou se protáhne tenká hadička a pak se jehla odstraní. Hadička je fixována na zádech a končí s antimikrobiálním filtrem na pravém rameni. Jejím prostřednictvím je přiváděno během porodu lokální anestetikum.
Výhody:
Jde o nejúčinnější analgetickou metodu, která dokáže zmírnit porodní bolesti až v 90 - 95%. Metoda postihuje první i druhou dobu porodní, její délka může být „libovolně dlouhá“.
Je výhodou u celé řady rizikových porodů (umožňuje jemné a šetrné vedení porodu) u hypertenze a diabetu matky (dovoluje ovlivnit krevní tlak rodičky, navodit lepší prokrvení placenty, lepší podmínky pro okysličení plodu). Dalším nezanedbatelným kladem je i to, že v případě nutnosti je možné analgezii rozšířit i na anestezii, je možné bez silných narkotik provést kteroukoliv porodní operaci, císařský řez, klešťový porod, operační porození placenty.
Nevýhody: Metoda je finančně náročná - je nejdražší. Vyžaduje vysoce erudovaného odborníka, jak anesteziologa, tak porodníka.
V poslední době se epidurální analgezii podařilo dále zdokonalit. Rodičky již nemusejí povinně ležet na zádech a ani nehrozí pokles krevního tlaku, který v některých případech mohl být pro plod velmi nevýhodný.
Anesteziologové začali používat nová a bezpečnější anestetika, např. Chirokain nebo Naropin, které jednak navodí vysoce účinnou analgezii a k tomu jsou ještě bez nevýhodných vedlejších účinků. Rodičky se s použitím těchto látek mohou volně pohybovat po porodním sále a volit i nejrůznější alternativní polohy. Na použití těchto moderních látek by se opět měly ženy informovat v předporodní přípravě.

Takže, babo raď, říkáte si možná, když jste dočetly až sem a vlastně pořád nevíte, pro kterou z metod se rozhodnout. Měla bych vám doporučit, ne porodní bábu, ale doktora, který poradí kvalifikovaně tu metodu, která bude právě pro vás a vaše dítě nejlepší. Bohužel to až tak neplatí. Zvláště u nových nepříliš rozšířených metod můžete dost často narazit. Zeptáte-li se gynekologa, na něco, co prostě neumí a není ochoten se naučit, málokdy vám svou neznalost přizná. Většinou svou neschopnost omluví slovy: „Klidně vám ji zprostředkuji, ale jestlipak víte, že... Následuje výčet, často smyšlených rizik a problémů. Bohužel. Ale nevzdávejte to. Dobrých porodníků je rozhodně víc, než těch málo informovaných. A zajistit děťátku správný start do života, to už stojí za chvilku hledání.
Zpracováno za pomoci Gynekologicko - porodnické kliniky, 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, kde je od roku 1992 v činnosti výukové centrum pro analgezii a anestezii v porodnictví, ve spolupráci s doc. MUDr. Antonínem Pařízkem, CSc., předsedou Sekce porodnické analgezie a anestezie při ČGPS JEP 
Antikoncepce od A do Z PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Neděle, 13 Duben 2008 20:28

eště chcete se založením rodiny počkat? Anebo je vás doma už přesně tolik, kolik má být? Takže ji potřebujete. Antikoncepci. Jakou si vybrat? Jaké jsou plusy a mínusy jednotlivých metod?

Antikoncepční metody
Antikoncepční metody si pěkně přehledně rozdělíme do následujících skupin. A každé se budeme věnovat podrobněji.
• Hormonální antikoncepce
• Nitroděložní antikoncepce
• Ženská mechanická bariérová antikoncepce
• Chemická antikoncepce
• Mužská bariérová antikoncepce
• Přerušovaný styk
• Kojení
• Metody periodické abstinence (plodné a neplodné dny)
• Postkoitální antikoncepce
• Sterilizace
Každá metoda má své výhody i nevýhody, nadšené příznivce i zaryté odpůrce. Ne všechny se hodí pro všechny ženy. S výběrem vám poradí i váš lékař, je ale dobré ho navštívit už s konkrétné představou, co vlastně budete od své antikoncepce požadovat. Někdy si dobře vyberete na první pokus, jindy nalezení té pravé metody právě pro vás chvilku trvá, ale každá situace má řešení.
• Hormonální antikoncepce
Patří sem všechny běžné pilulky. Každá tableta obsahuje dva hormony, estrogen (ženský pohlavní hormon) a progestin (hormon žlutého tělíska). Obvyklý postup při užívaní je 28 denní cyklus, 21 dnů se užívají tablety a 7 dní se vynechává. Během těchto sedmi dnů nastává pseudomenstruační krvácení. Pokud pauzu neuděláte a pokračuje v užívání dalšího balení, můžete si tomto způsobem upravovat cyklus podle vašich potřeb. Tuto výhodu oceníte nejen při dovolené u moře.
Mechanismus účinku hormonální antikoncepce spočívá v první řadě v zablokování ovulace, uvolnění vajíčka z vaječníku . Je toho dosaženo tím, "cizí" hormon z pilulky poskytuje falešnou informaci mozkovým centrům, která vaječník řídí . Ta se pak domnívají, že jsou v jiné fázi menstruačního cyklu a nevydají signál pro ovulaci.
Plus
Hlavní předností je spolehlivost a také příznivé zdravotní účinky. Příznivé zdravotní účinky kombinované hormonální antikoncepce zahrnují: pravidelný menstruační cyklus, vymizení bolestivé menstruace, zlepšení premenstruačního syndromu, výrazný pokles rizika pozdějšího rozvoje rakoviny děložního těla, rakoviny vaječníku (pokles rizika o cca 20 % za každý rok užívání, při tom ochrana zřejmě přetrvává celoživotně), a také rakoviny tlustého střeva a konečníku a snad i plic, výrazný pokles rizika vzniku vaječníkových cyst, zlepšení akné a ochlupení mužského typu, vymizení pánevních bolestí, snížení rizika zánětů dělohy a vejcovodů, pokles výskytu anemie a osteoporózy.
Minus
Zdravotní rizika moderních přípravků kombinované hormonální antikoncepce jsou minimální, praktický význam má dnes jen mírně zvýšené riziko hluboké žilní trombózy. Některé ženy si mohou stěžovat na nevolnost, napětí prsů, hnědý výtok mimo menstruaci. Většinou pomůže změna předepisované antikoncepce, výrobci se předhánějí ve vývoji nových druhů pilulek s ještě nižšími obsahy hormonů.
Gestagenní hormonální antikoncepce
Antikoncepční metody, které používají nepřetržitého užívání progestinů, syntetických hormonů s účinkem hormonu žlutého tělíska.
Lékař vám může předepsat pilulky anebo si můžete zvolit z dalších forem užití tohoto druhu antikoncepce.
Hormonální antikoncepce existuje i v podobě náplastí. Čtverec o rozměrech 4,5 x 4,5 cm si nalepíte na tělo a po týdnu ho vyměníte za nový. Hormony se do těla vstřebávají postupně a jejich hladina zůstává tak vyrovnaná. Můžete být bez obav, náplast vydrží na svém místě i během vašich sportovních aktivit nebo saunování .
Další variantou je antikoncepční tyčinka. Tu vám lékař zavede do podkoží na paži, odkud se bude po tři roky pravidelně uvolňovat hormon progestin. Po vyjmutí tyčinky můžete opět okamžitě otěhotnět . I tyčinka u většiny žen způsobí úplní vymizení menstruace.
Pokud se nebojíte injekcí, můžete si zajít jednou za tři měsíce pro tu antikoncepční. Návrat plodnosti po ukončení aplikace je však až v rozmezí 5 – 18 měsíců.
Plus
Gestagenní antikoncepce neobsahuje ženské pohlavní hormony (estrogeny) a hodí se proto pro ženy, kterým se užívání těchto látek nedoporučuje např. ženy se zvýšeným rizikem hluboké žilní trombózy.
Minus
Gestagenní metody nemají žádná závažnější rizika.
• Nitroděložní antikoncepce
Při užití této metody se do dělohy zavede tělísko z plastické hmoty. Některé typy jsou doplněné měděným drátkem nebo obsahují levonorgestrel, syntetický hormon s účinkem hormonu žlutého tělíska. Tyto doplňky snižují výskyt nepříznivých průvodních účinků a zvyšují spolehlivost metody. Tělísko zavádí do dělohy lékař při ambulantním výkonu. Doba, po kterou v děloze působí, je většinou 5 let, pak je vyměněno za nové.
Základní mechanismus účinku nitroděložních tělísek spočívá v tom, že v děloze působí jako cizí těleso, přitahují množství bílých krvinek a ty se vrhají na spermie, které postupují dělohou vzhůru. Tento efekt je ještě zvýšen měděným drátkem; uvolňovaná měď má toxický vliv na spermie a rovněž jim brání v cestě pohlavním ústrojím. Z hormonálně aktivních nitroděložních tělísek se kromě toho uvolňuje progestin, který působí především na hlen v kanálku hrdla děložního, činí ho vazkým a pro spermie neprostupným. Hormonálně aktivní nitroděložní tělíska vlastně kombinují dvě různé antikoncepční metody, obě s vysokým účinkem, a dosahují tak zcela extrémní spolehlivosti.
Plus
Hlavní výhodou tělísek s mědí je jednoduchost v užívání a také jejich cena, která je nejnižší ze všech moderních antikoncepčních metod. Podle posledních výzkumů zřejmě i snižují riziko rakoviny děložní sliznice.
Tělíska doplněná hormony jsou navíc extrémně spolehlivá a způsobují i výrazný pokles intenzity menstruačního krvácení či úplné vymizení menstruace.
Minus
Tělísko s mědí nemůže mít žena s alergií na tento kov. Vzhledem k tomu, že tato forma antikoncepce působí pět let, nedoporučuje se mladým ženám, které uvažují v dohledné době o založení rodiny. Tělíska s mědí zvyšují trochu délku a intenzitu menstruačního krvácení. Mezi nevýhodami tělísek je nutno uvést i to, že velmi vzácně může dojít k poranění dělohy při jejich zavádění nebo odstraňování a že výjimečně mohou z dělohy vypadnout, čehož si žena nemusí ani všimnout.
• Ženská mechanická bariérová antikocepce
Jedná se o tělíska různého tvaru vkládaná do pochvy s cílem vytvořit mechanickou překážku v cestě spermií do dělohy. Kombinují se často s chemickou antikoncepcí, což výrazně zvyšuje jejich spolehlivost. Vhodnou velikost vám doporučí lékař. Diafragma (poševní pesar) se zavádí do pochvy před děložní čípek. Cervikální klobouček (cervikální pesar) se přikládá přímo na děložní čípek. Femidom, tzv. ženský kondom, vystýlá svým povrchem celou pochvu a vyčnívá před rodidla.
Plus
Do jisté míry snižují riziko přenosu pohlavně přenosných infekcí.
Minus
Bariérové metody téměř postrádají zdravotní rizika. Jen riziko infekce močových cest je poněkud zvýšené. Hlavní nevýhodou ženských bariérových metod je jisté nepohodlí a menší spolehlivost.
• Chemická antikoncepce
Další bariérová metoda, tentokrát zeď proti útoku spermií staví pěny, krémy, želé, čípky či vaginální tablety, které obsahují látky hubící spermie (spermicidy). Před samotným pohlavním stykem se aplikují do pochvy. Některé kromě toho uvolňují bublinky kysličníku uhličitého, což napomáhá distribuci účinné látky po celém orgánu.
Plus
Hlavní předností je, že nevyžadují lékařský předpis a že prakticky postrádají zdravotní kontraindikace. Je nehormonální a některé typy navíc fungují i jako rubrikant-
Minus
Spolehlivost je sice 95 %, ale je nutná aplikace přesně podle návodu. Pokud máte v oblibě rychlý a vášnivý sex, poohlédněte se raději po jiné metodě.
• Mužská bariérová antikoncepce
Kondomy brání spermiím v cestě do ženského pohlavního ústrojí. Některé kondomy navíc obsahují spermicid, tedy látku, která poškozuje a hubí spermie. Jinak nabídka na trhu je široká a tak můžete vybírat a zkoušet do nekonečna.
Plus
Metoda prakticky nemá žádné zdravotní kontraindikace, je levná, běžně dostupná dokonce i v automatech. Jako jediná metoda chrání nejen před otěhotněním ale i před pohlavními nemocemi.
Minus
Metoda nemá zdravotní rizika. Snad jen pokud máte alergii na latex. Má však menší spolehlivost než např. pilulka, může i prasknout.
• Přerušovaný styk
Přerušovaný styk spočívá v tom, že muž přeruší soulož ještě před orgasmem a ejakuluje mimo rodidla ženy. Principem je zabránit spermiím v cestě do pohlavního ústrojí ženy.
Plus
Jedinou předností přerušovaného styku jeho okamžitá dostupnost.
Minus
Jediné, zato závažné zdravotní riziko je riziko selhání. Ne všichni muži jsou schopni metodu provádět a i ti, kteří se kontrolovat dokáží, oplodní ženu v průměru jednou za pět let. Příčina spočívá v preejakulační tekutině, která z penisu odtéká ještě před vyvrcholením a která obsahuje poměrně značné množství spermií.


Kojení
Kojení je prapůvodní antikoncepce, která omezovala plodnost žen už v tlupách lovců-sběračů v době kamenné . Kojení tlumí činnost oblasti v mezimozku, která řídí funkci vaječníků. Důležitá není celková doba kojení, ale frekvence jednotlivých přiložení dítěte k prsu. Tím dochází k tzv. laktační amenorea (vymizení menstruace během kojení), snížení hladiny ženských pohlavních hormonů a k dočasné neplodnosti.
Plus
Kojení je přirozená a jednoduchá antikoncepční metoda. Dalším příznivým vedlejším účinkem je ochrana před pozdějším vznikem rakoviny prsu.
Minus
Aby kojení mělo antikoncepční efekt, musí žena musí kojit často nejméně 6x za 24 hodin (raději častěji). Také nesmí menstruovat. A dítě musí být „téměř plně“ kojeno, může být přikrmováno jen čajem. Navíc nikdy nevíte, kdy se během cyklu plodnost obnoví a kdy tedy můžete znovu otěhotnět.

• Metody periodické abstinence (plodné a neplodné dny)
Metoda je založena na pohlavní abstinenci v době, která je blízká ovulaci. Vychází z toho, že vajíčko je schopné oplodnění nejvýše 48 hodin a spermie maximálně 3 dny. Pohlavní styk více než 3 dny před ovulací nebo více než 2 dny po ní tedy nemůže vést k oplodnění. K přesnému určení ovulace je nutné si po delší dobu vést menstruační kalendář či si měřit bazální teplotu.
Plus:
Metoda nemá zdravotní rizika. Její hlavní předností je to, že je dostupná i párům, pro které jsou jiné antikoncepční metody nepřijatelné z náboženských důvodů.
Minus:
Závažným rizikem je nedodržení přísných podmínek. Ve skutečnosti totiž ve většině dnů menstruačního cyklu žena buď menstruuje nebo jde o plodné dny a na pohlavní styk tak zbývá jen menšina dní. Je vhodná jen pro ženy s pravidelným cyklem, nemáte však jistotu že nachlazení či stres váš příští cyklus nezmění tak, že podrobné výpočty z cyklů minulých budou neplatné.
• Postkoitální antikoncepce
Je jen na lékařský předpis. S návštěvou lékaře je radno neotálet. Lze ji spolehlivě užít až do 72 hodin (3dnů) po nechráněném styku, první tableta co nejdříve, druhá po 12 hodinách. Platí však, že čím dříve tím samozřejmě lépe.
Plus
Užití pilulky slouží jako pohotovostní antikoncepce.
Minus
Nedoporučuje se častější použití než dvakrát v průběhu jednoho cyklu. Vás cyklus může její užití vyvést z rovnováhy. Riziko selhání při užití do 72 hodin je 1,1%.

Sterilizace
Jako metoda antikoncepce je sice 100% účinná, ale přesto není příliš doporučovaná. Není totiž cesty zpět. Ženská sterilizace podléhá zákonu z doby před rokem 1989. Tento zákon rozeznává pouze sterilizaci ze zdravotní indikace nebo v případě, kdy je žena starší 35 let a má tři děti. Ženská sterilizace spočívá v mechanickém přerušení vejcovodu pomocí laparoskopie. Mužská sterilizace , vazektomie je nenáročný výkon, při kterém se přetnou a podváží chámovody.

Rámeček:
6 pověr o antikoncepčních pilulkách
Pověra:
Pilulka má stejnou spolehlivost jako kondom.
Skutečnost:
Pilulka je asi 30x spolehlivější než kondom.
Při používání prezervativu otěhotní během jednoho roku asi 15 % žen.
V případě užívání pilulky otěhotní během jednoho roku asi 0,5 % žen.
Pověra:
Při užívání pilulek se tloustne.
Skutečnost:
Pilulka nijak nepůsobí na změn váhy.

Pověra:
Pilulky se nemohou užívat dlouhodobě.
Skutečnost:
Pilulky se dlouhodobě užívat mohou.
Přestávka v jejich užívání, např. po roce, nemá žádný význam.
Pověra:
Umělé hormony pilulky jsou škodlivé.
Skutečnost:
Hormony pilulky odpovídají přirozeným hormonům, užívání pilulky chrání do jisté míry před rakovinou dělohy a vaječníku.
Pověra:
V týdenní pauze není žena chráněna.
Skutečnost:
Antikoncepční účinky trvají i v týdenní pauze.

Pověra:
Při užívání pilulky se musí kontrolovat jaterní testy.
Skutečnost:
Provádění jaterních testů je zbytečné.
Pouze u žen, které v nedávné době prodělaly onemocnění jater, je vhodné vyšetření jaterních testů provést a pak ho opakovat za 3 měsíce - je-li i pak výsledek normální, další kontroly

www.antikoncepce.com, antikoncepce.czAktualizováno Neděle, 13 Duben 2008 20:33
 
«ZačátekPředchozí123DalšíKonec»

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
 
Jarní kolekce sandálů TEVA nabízí pohodlí i styl

02TEVA, tradiční značka v sekci otevřené obuvi, přichází s novou kolekcí plnou nadčasových sandálů, módních bot i pohodlných flip-flopů. Obuv je charakteristická svou odolností a maximálním pohodlím, které majitel ocení při dlouhých pěších výletech přírodou i při procházkách ulicemi velkoměsta. TEVA tak pokrývá nejen segment outdooru, ve kterém se pohybuje od roku 1984, ale současně se také zabydluje v sekci módních trendů.

Sandále Teva se nyní prodávají ve vice než 40 zemích po celém světě. Další informace naleznete na www.teva-eu.com.

 

Celý článek...

Kam s dětmi

Divadla
Kina
Města
Zoo