For Babies
S miminkem do bazénu PDF Tisk Email
Neděle, 05 Říjen 2008 21:10

Plavání kojenců – velký hit posledních let, který doporučují i lékaři. Ale je to jako u dospělých, zatímco některá miminka ve vodě nadšeně řádí, jiná tuto zábavu nemusí. A jak je to u vás?

 

 

 

 

 

„Johanka koupání ve vaně milovala už od narození. Co ale neměla ráda, byla kolektivní zábava.“ Popisuje svou zkušenost Sandra. „Chvilku ale trvalo, než jsme na to přišli. Zaplatili jsme celkem dva docela drahé kurzy, někdy ji to trochu bavilo, jindy jsme ale po deseti minutách šli se šíleným řevem z vody. Samozřejmě bez náhrad lekce. Když bylo Johance 18 měsíců, vypravili jsem se s manželem a Johankou na koupaliště a v brouzdališti to bylo úplně jiné miminko než na kurzech. Ve vodě skvěle řádila a nemohli jsme ji z ní dostat. Tak jsme se na kurzy vykašlali a chodíme dvakrát týdně samy do bazénu. Někdy se přidá i manžel a to je teprve sranda.“ Směje se na Johanku Sandra.

Koupání skutečně není pro všechny miminka, podmínkou je, aby je tato činnost bavila. Pokud tomu tak není, nenuťte ho zbytečně jen kvůli tomu, že tam zkrátka všechny kamarádky chodí. Do bazénu byste měli jít také připraveni na chladnější vodu. Miminka zvyklá na 37 stupňové teploučko ve vaně, nemusí dobře snášet vodu o 4 stupně nižší. Proto ho postupně navykejte na chladnější vodu. Také byste ho mohla naučit povel, na který miminko zadrží dech, abyste ho mohla polít vodou. Využijete to jak u neoblíbeného mytí vlásků, tak v bazénu při potápění. Nečastější povely jsou Šup nebo Žbluňk.

Pokud máte v okolí více kurzů plavání pro miminka, neřiďte se jen podle ceny, ale běžte se i podívat, jak hodiny probíhají, jaké je celkové prostředí od šaten až třeba po posezení po plavání. Zanedbatelná není ani vzdálenost od bydliště, pokud nemáte auto a budete tak nucena i v zimě jezdit s vyhřátým miminkem v kočárku, zvolte raději nejbližší kurz.

A co si vzít na plavání s sebou? Určitě běžnou kosmetiku, ručník pro oba a hlavně jednorázové plenky do vody. Maminky by si kvůli hygieně měly vzít tampon a před vstupem do bazénu omýt sebe a miminku zadeček, desinfekčním mýdlem, které v kurzu dostanete nebo koupíte.

Samotná hodina plavání probíhá tak, že si v bazéně zpíváte známé písničky a miminko například zdviháte a ponořujete do vody, plavete s ním na speciální podložce, závodíte s ostatními dětmi o balónky a podobně. Pro většinu dětí je to zábava, ale i cenný přínos pro jejich zdraví a psychomotorický vývoj. Navíc miminka po plavání lépe jí a spí. No a pro maminky znuděné stereotypy kolem miminka, je to zpestření všedního dne.

Chodíte s miminkem plavat? Baví vás to nebo se miminku do vody nechce?Podělte se s ostatními maminkami se svými zážitky z plavání.

Aktualizováno Neděle, 05 Říjen 2008 22:01