Černý kašel se vrací PDF Tisk Email
Neděle, 05 Říjen 2008 21:02

Přestože se proti černému kašli už 50 let očkuje, přibývá dětí, kteří se touto nepříjemnou nemocí nakazily. Epidemie černého kašle, která v Evropě v minulosti zabíjela desetitisíce lidí, hlavně dětí, ale zatím nehrozí.

Nejvíce dětí nakažených černým kašlem, zaznamenali hygienici na Zlínsku, Chrudimsku a Českolipsku. V Praze zatím zaznamenali 14 případů. Čísla ale můžou být daleko vyšší, protože je možné, že některé případy mohly být chybně diagnostikovány. Černý kašel se dá totiž rozpoznat jen díky výtěru z krku a sérologickému vyšetření. Naštěstí od roku 1958 zatím nebylo zaznamenáno úmrtí na tuto ošklivou nemoc.

A jak černý kašel poznáte? Nemoc nejdříve vypadá jako běžné nachlazení, později ale přijde neustávající kašel, při kterém se hrtan dostává do křeče. Kašel je nazýván i jako dávivý, což ho hodně vystihuje a po záchvatu nemocný často zvrací. Trvá to několik týdnů a nemocný je velmi vyčerpaný. Dá se ale dobře léčit antibiotiky. Nemoc se šíří kapénkami vzduchem a je vysoce nakažlivá pro ostatní. Nejčastěji černý kašel chytí děti, dospělí jen výjimečně.

Ministerstvo zdravotnictví se s pomocí lékařů snaží zjistit, proč se černý kašel vrací a pokud zjistí, že se od určitého věku dětem ztrácí protilátky z vakcíny, rozhodne o přeočkování dětí v pozdějším věku. Naopak ministerstvo uvažuje o zrušení přeočkování proti tuberkulóze a zavedení povinného očkování proti pneumokoku. Změny v očkování by mohly přijít už na začátku příštího roku.

Aktualizováno Neděle, 05 Říjen 2008 21:43