Antikoncepce a Vy PDF Tisk Email
Neděle, 05 Říjen 2008 20:58

Zeptejte se své kamarádky, jak se chrání před početím a nejčastější odpovědí bude hormonální antikoncepce. Je to v pořádku, pokud mají stálého partnera, ale na ochranu před pohlavními nemocemi myslí málokterá žena. A jakou antikoncepci používáte vy?

 

 

Jana používá pilulky už 10 let. „Nechala jsem si je napsat už v 18 letech, kdy jsem měla prvního stálého přítele, se kterým jsem chodila půl roku a plánovali jsme první sex. Od té doby už mám třetího přítele a na pilulky je spoleh. Pohlavní nákazy se nebojím, protože své sexuální partnery dobře znám a vím a věřím jim. Jediné z čeho mám obavu je to, jestli až prášky vysadím, budu moct otěhotnět. Po tak dlouhé době by to mohl být problém.“ Bilancuje Jana, která si kromě ochrany před početím na pilulkách vychvaluje i to, že má díky nim konečně pravidelnou menstruaci.

Naproti tomu Alena upřednostňuje kondomy. „Není to tak, že bych se bála pohlavní nemoci, přeci jen jsem s manželem už 15 let a nevěrná nejsem a doufám, že on také ne. Důvod ke kondomům mám úplně jiný. Brala jsem pilulky 5 let, pak jsem otěhotněla a když jsem se k nim po porodu chtěla znovu vrátit, žádná značka mi neseděla. Buď jsem po nich neměla vůbec menstruaci nebo naopak měsíc v kuse. Manžel sice trochu prskal, ale už si na kondomy také zvykl a já od té doby netrpím na výtoky a záněty a celkově jsem si sex s kondomy dost oblíbila.“ Usmívá se Alena.

Monika už má 4 děti a protože jí je 35 let a rozhodně už další dítě nechce, doporučili jí lékaři sterilizaci. „Takhle velkou rodinu jsme neplánovali, ale stačil jeden zapomenutý prášek a bylo to. Když jsem to zjistila, bylo už na potrat pozdě, ale nakonec jsme byli rádi, že jsme si Jůlinku nechali. Příští týden nastoupím do nemocnice na podvázání vaječníků, takže už nebudu muset myslet na prášek ani se trápit se zaníceným nitroděložním tělískem.“ Těší se Monika. U mladých lidí je ale antikoncepce trochu problém, buď spoléhají na plodné a neplodné dny, přerušovanou soulož, nebo dívkám máma koupí pilulky, jenže ty nezabrání pohlavním nemocem. A právě mladí lidé jsou nejohroženější skupinou, která se může nechráněným sexem odsoudit k pomalé smrti.

Případů lidí nakažených virem HIV je každý rok více a tak ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková chystá na příští rok kampaň zaměřenou hlavně na mládež, která už zřejmě ztrácí obavy z této stále nevyléčitelné nemoci. Za letošní první půlrok bylo totiž zaznamenáno o 21 případů nemocných HIV než za stejné období loni! A to zdaleka nejsou všichni. Lidí, kteří tuto smrtelnou nákazu šíří a neví o tom, můžou být další stovky nebo i tisíce.

Jakou antikoncepcí se chráníte Vy? Mluvíte s dětmi o bezpečném sexu?

Aktualizováno Neděle, 05 Říjen 2008 21:57