For Babies
Ne, ne a nesmíš! PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Neděle, 28 Září 2008 17:07

Znáte takový typ maminek? Pro samé dekorace se jejich dítě nemůže doma ani příliš uvolnit. Jakmile na něco sáhne, uslyší důrazné Ne. Protikladem jsou zase maminky, které dítěti dovolí osahat všechno a ty zase příliš nevítají na návštěvách, kde zpravidla jejich potomek něco rozbije nebo alespoň rozlije. A mezi které maminky patříte Vy? A co je vlastně správné?

 

 

 

Když vejdete k Hance do bytu, překvapí vás, že tu bydlí dvouleté batole. Nikde nezakopnete o hračku, na stolech jsou ubrusy a ve vitrínkách načapané skleničky a sošky. Hanička si hraje jen v pokojíku a v načapaných místnostech se pohybuje skoro po špičkách. Kromě hraček nemá dovolené vlastně ni. Tolik oblíbené ovladače, CD, hrnce atd., to vše zůstává na svých místech. Zdá se vám to jako sci-fi? Tvrdá výchova Haničky má za následek, že se batole chová až nepřirozeně uvědoměle, někdy až ustrašeně. Když přijdou na návštěvu, Hanička vlastně čeká, co jí kdo dovolí a do té doby sedí uprostřed místnosti a rozhlíží se ustrašeným pohledem, ve kterém je vidět, že tápe nad tím, jestli se může vůbec něčeho dotknout. A tak zatímco ostatní batolata pobíhají vesele po bytě, ve kterém jsou všechny věci 2 metry vysoko, Hanička se k nim nepřidá. Bohužel také neumí pojmenovat tolik věcí jako její vrstevníci. Její maminka sice tvrdí, že to dožene, ale všichni jí říkáme, že pokud si věci neosahá, nebude je umět pojmenovat.

Alena je opačný extrém. Její děti můžou všechno. 3-letá Eva a 14 měsíční Dominik, každý den rozbijí alespoň jeden hrnek, můžou brát do ruky fotky a trhat je, ty se podle Aleny dají vyvolat znovu, ale radost jakou z toho děti mají, je neopakovatelná. Na druhou stranu už její děti nezajímají takové věci jako ovladače, mobily nebo CD. A když už si jich všimnou, tak jen na chvíli. „Jak se říká, odříkaného největší krajíc, tak si myslím, že udělám větší službu tím, že teď si všechno osahají a časem už je to nebude lákat, takže budu mít konečně doma trochu pořádek.“ Říká ke své výchově Alena. Je pravda, že její byt často vypadá jako po výbuchu a o jejích dětech si hodně lidí myslí, že jsou rozmazlené. Děti ale vypadají spokojeně a o to si myslím, že jde hlavně.No a pak je tu zlatý střed, kterým se řídí většina maminek. Děti zkrátka mají povolené a zakázané věci. Jejich výčet a množství se ale liší rodinu od rodiny. Někde děti smí strkat do pusy mobil a hrát si s ovladači nebo trhat noviny, jinde to mají zakázané, ale zase mají povoleno třeba šťourání v jídle.

A mezi jaké maminky patříte vy?

Aktualizováno Pondělí, 24 Listopad 2008 21:12