For Babies
Cestou necestou PDF Tisk Email
Čtvrtek, 25 Září 2008 12:49

Tak se jmenuje preventivní projekt, který by měl snížit počet úrazů dětí na silnicích. Zapojte do něj i vaše dítě!

 

Na čtyři sobotní odpoledne je připraven pro děti program na dětských dopravních hřištích v Plzni, Jihlavě a Praze. Projekt Cestou necestou je realizován za podpory Všeobecné zdravotní pojišťovny a zaměřuje se na prevenci úrazů dětí na silnici. Chce dětem ukázat, jak se správně chovat během silničního provozu.

U dětí mladšího školního věku tvoří úrazy na silnici dvě třetiny všech úrazů. V České republice je s úrazem ročně hospitalizováno až 30 tisíc děti. Projekt Cestou necestou připravil pro děti zábavná odpoledne na dopravních hřištích, kde si zábavnou formou vyzkouší dopravní situace a naučí se pravidla pro správné chování.

Pro děti jsou připraveny soutěže a úkoly, za které obdrží razítka do dětských řidičských průkazů. Soutěžit mohou v jízdě zručnosti, slalomu, poznávání správného a špatného chování na silnici či v malování dopravních značek dle předlohy. Za vyplněný řidičák čekají na děti hezké dárky. Rodiče se mohou mezitím informovat o správném používání dětských autosedaček, bezpečnostních pásů a dalších. Odpovídat na otázky jim budou připraveni zástupci Městské policie a Ústředního automoto klubu. Rodiče si navíc v případě zájmu vyzkouší nárazový trenažér.

Hrát, bavit se a zároveň učit se pravidlům silničního provozu mohou děti zde:

27. září 2008 Plzeň, areál 1. ZŠ, ulice Západní 184. října 2008

4. října 2008 Praha 4-Krč, areál ZŠ Jánošíková, ulice Jánošíkova 130011. října 2008 Jihlava, U Dlouhé stěny 1

18. října 2008 Praha 9-Prosek, ulice Litvínovská 821/5a

Pravidla pro bezpečné a správné chování dětí při dopravních situacích najdou rodiče nejen při jednotlivých akcích na dopravních hřištích, ale také na webových stránkách www.DetiNaSilnici.cz Nechybí zde ani rady o používání bezpečnostních pásů, dětských autosedaček nebo ochranných prvků. Rodičům mohou stránky pomoci při výuce bezpečného chování dětí.

Projekt podporuje Všeobecná zdravotní pojišťovna. Tereza Květoňová, vedoucí oddělení veřejných záležitostí VZP ČR, k projektu Cestou necestou dodává: „Malé děti jsou v silničním provozu velmi zranitelné a velmi často dochází k úrazům. Protože si uvědomujeme důležitost včasné edukace dětí, podporujeme tento projekt. Rodiče zároveň motivujeme k prevenci příspěvkem na nákup ochranných pomůcek, tedy například cyklistické helmy.“

Preventivní projekty pro děti mají určitě smysl. Děti si zábavnou formou osvojí znalosti, které do nich mi rodiče „vtloukáme“ horko těžko každý den. Jen je škoda, že se tyto velké akce nepořádají častěji a ve více městech. Rodiče, které mají o podobné projekty opravdový zájem, ale jistě se svou ratolestí takovou vzdálenost pro bezpečí dítěte překoná rád.

Aktualizováno Čtvrtek, 25 Září 2008 13:24