For Babies
Mají si kde hrát? PDF Tisk Email
Neděle, 14 Září 2008 21:05

Syn dorostl do věku, kdy ho zajímají pískoviště a různé atrakce na hřištích. A tak jsem se s ním vydala na průzkum, kde by si mohl hrát. Moc míst to tedy není a ani ostatní maminky nejsou z nabídky hracích koutků příliš nadšené.

„Pamatuju si, jak za každým panelákem bývalo hřiště s pískovištěm, kovovou zeměkoulí a houpačkami. Dost jsme se tam vyřádili a nechápu, jak někdy tyhle hřiště mohl označit za nebezpečná a nahradit je hřištěm s houpačkami bez opěradel a dvoumetrovými prolézačkami, ze kterých už nejedno dítě tady spadlo.“ Rozčiluje se maminka 5 leté holčičky na jednom z hřišť v Chomutově. „Jednou spadla tak nešikovně, že si zlomila ruku, to si ze starých hřišť nepamatuju, i když se to určitě také stávalo, ale rozhodně méně častěji. Tady má pořád někdo nějaký úraz.“ Uzavírá.

Dalším zádrhelem hřišť je hlavně to, že je nikdo nehlídá. Strážníci na ně nedochází a tak ploty, které hřiště měly chránit, jsou zdemolované a všude se válí nedopalky od mládeže, která sem dochází večer. Ale abych vše neházela jen na mládež. Často na hřištích vídám i maminky kuřačky, které se rozhodně nenamáhají vyhodit nedopalek do popelnice a vůbec je nezajímá, že hlavně menší děti se nerozpakují takový nedopalek vzít do pusy. Na některých hřištích je jeden nedopalek vedle druhého, takže s takovým batoletem tam ani nemá cenu chodit. Samostatnou kapitolou jsou pískoviště. Vždycky když Adam po cestě nějaké postřehne, musím ho od něj násilím tahat, je mi ho líto, ale bohužel řada pískovišť je posetá bobky od psů nebo koček a taková skrytá nebezpečí jako injekční stříkačky nebo střepy, mě děsí. Je to tak ale i v dalších městech, nejen v Chomutově, kde žijeme. Je škoda, že města nebo sponzoři investují velké peníze za krásná hřiště, která sice oplotí, ale už nedokážou zabezpečit bezpečný chod. Přitom by stačilo na ně namířit kameru a naplánovat okolo nich pravidelné pochůzky městské policie.

Maminkám malých dětí nezbývá, než hledat. Ideální jsou hřiště u mateřských center nebo restaurací, které se zamykají a jsou rozhodně bezpečnější než městská hřiště. Pěkná hřiště mají i na některých vesnicích, takže pokud vám nedělá problém za zábavou pro děti dojíždět, určitě se to vyplatí. Jediný problém těchto bezpečných hřišť je, že jsou často nacpaná a tak se tam děti mačkají. Ale na druhou stranu získají spoustu užitečných sociálních návyků a to je přeci dobře. A jaká hřiště máte ve svém městě vy? Poraďte maminkám typy na krásné hrací koutky pro děti. Vaše příspěvky přidáme do rubriky Kam s dětmi, aby i cestující maminky nemusely složitě hledat.

Aktualizováno Neděle, 14 Září 2008 21:21