For Babies
Ideální věk na dítě PDF Tisk Email
Neděle, 14 Září 2008 21:00

Často skloňované téma, kdy si prořídit miminko? Lékařsky je pro ženu ideální doba mezi 20 a 25 rokem, psychicky kolem 25 roku ovšem finančně nebo kariérně je to pro mnohé ženy zajímavé často až po třicítce. Ale není to jen kariéra nebo finance, někdy si žena dlouho hledá partnera nebo si chce prostě jen užívat život. Průměrně dnes ženy nejčastěji porodí dítě ve 28 letech. Přečtěte si příběhy mladých i starších žen a napište nám i Vy, v kolika a proč jste se rozhodla pro dítě?

„Dítě? Jestli vůbec, tak až za dlouho.“ Říká 31-letá, jako vždy perfektně upravená Žaneta. Zatímco většina jejích vrstevnic už na třídních srazech ukazuje fotky manželů a dětí, Žaneta po rodinném štěstí netouží. „Většina kamarádek se mě snaží zviklat, že přeci musím toužit po miminku a že se chlap určitě najde. Dokonce se mi snaží nějaké dohodit, ale nechápou, že já jsem takhle spokojená. Mám slušnou práci, malý byt, uživím se, nejsem na nikom závislá a nikdo na mě. Můžu jít pařit s holkama, kdy chci a vrátit se třeba k ránu. O víkendu si pospím do 10 a nikdo mě neprudí, že chce oběd. Možná vám to přijde sobecké, ale já se ještě prostě na rodinný život necítím a zase si říkám raději žádná matka, než špatná matka.“ Uzavírá svůj postoj Žaneta.

Jana své první dítě porodila v 19 letech. „Nebylo to úplně plánované, ale bylo to krásné. Jasně, že mě kolikrát napadlo, jak jsem si mohla užívat na zábavách a místo toho mě čekají plenky a kojení. Ale když se Adrianka narodila, na všechno jsem zapomněla a úplně se do ní zamilovala.“ Dnes jsou Adriance 3 roky a Jana brzy porodí své druhé dítě. „Nedovedu si představit, že bych měla děti v později, abych všechno zvládla, potřebuju hodně energie a i tak kolikrát večer usnu po pohádce společně s Adri. Po třicítce už by mě to nebavilo. A navíc, až děti trochu odrostou, budu pořád mladá a krásná a zábav si pak užiju dosytnosti bez toho, abych na nich musela uhánět chlapy.“ směje se Jana.

Ilona čekala na své první dítě až do 37 let. „Poprvé jsem se vdávala ve 20 letech po půlročním vztahu. Byla to chyba, nerozuměli jsme si, často se hádali a můj samovolný potrat byl nakonec poslední ránou ve vztahu.“Vzpomíná Ilona, která se po roce manželství rozvedla. „Upnula jsem se na práci, zvelebovala byt a občas vyrazila s kamarádkami na diskotéku, už ani nevím jak, ale najednou se přehoupla třicítka a já byla pořád sama a bezdětná. Normální chlapi, jako by vymřeli. Nechtěla jsem muže s dětmi, protože takový vztah bývá zavazující a problematický. Ale nezadaných chlapů bez dětí, kteří by nebyli nějakým způsobem divní, bylo jako šafránu.“ Ilona se nakonec rozhodla podat si inzerát na internet. „Mužů se ozvalo asi 20, odpověděla jsem všem, ale schůzku jsem si dala jen se dvěma, kteří na mě udělali dojem. Druhé rande bylo to pravé.“ Ilona se ve 34 letech podruhé, tentokrát šťastně provdala za 39-letého Petra, a po umělém oplodnění se jim narodila Lucinka. „Těhotenství po 35 roku věku je rizikové, ale mnoho žen si pořizuje děti až po tomto věku. Chce to zvážit pro a proti. My jsme dítě moc chtěli, riskli to, vyšlo to. A možná si do mých 40 pořídíme ještě druhé.“ Usmívá se tajemně Ilona a v náručí chová už spící Lucinku.

No a já rodila v ideálních 25-letech, protože jsme dítě prostě chtěli. A v porodnici jsem byla nejmladší maminkaWink .

Tak jaký věk je podle Vás ideální? Kdy jste rodila? Nebo kdy chcete mít první dítě?

Aktualizováno Neděle, 14 Září 2008 21:23