For Babies
První měsíce batolátka PDF Tisk Email
Neděle, 14 Září 2008 20:13

Je to k neuvěření, během jednoho roku ten malý uzlíček vyrostl a už se Vám motá pod nohama. Koncem prvního roku už se z něj stává batole se svou typickou nejistou chůzí. Pomalu se Vám vybavují slova Vašich známých, když jste si přála, aby už Vaše dítě konečně chodilo „Jen buď ráda, že ti pěkně leží v kočárku, jak bude chodit, budeš furt v poklusu a oči i vzadu.“ No něco na tom pravdy bude. Ale jak zvládat první výchovné lekce vztekajícího se dítěte a nezbláznit se?

S prvními krůčky přichází také doba vzdoru a magického slovíčka NE. Batole se nechce oblékat, nechce jíst, pít, hrát si s hračkami, spát, prostě nic. Už se umí pořádně vztekat, když mu zakážete brát do pusy kameny, chcete jít jiným směrem než by si představovalo. Co s tím? I když je to opravdová zkouška nervů, vydržte, nekřičte, nebijte, nechte dítě vyvztekat. Pokud jste na bezpečném místě, klidně na chvíli odejděte, on ho ten vztek přejde. Dobré je také vyhýbat se místům, kde záchvaty vzteku právě hrozí. Třeba obchodům. Ale pokud musíte s batoletem nakupovat, něčím ho zabavte. Spolehlivě třeba pomáhá rohlík do ruky, sáček nebo krabička s čímkoliv, co může zkoumat.

Batolata zkrátka ráda zkoumají, znáte to, zrovna spěcháte a tu se zastaví na mravenečka, tu na kytí… Nechte ho zkoumat. Kočárek nechte doma a vyrazte třeba jen před dům. Batole potřebuje stále nové podněty. Procházejte se s ním, a na co ukáže, pojmenujte. Pokud zrovna nesbírá vajgly, nechte ho osahat list, chodník, kámen, dveře. I když u toho vydrží sedět 5 minut, netahejte ho pryč, jak to vidím u řady maminek. Káva s kamarádkou počká, zkuste se zahledět na své dítě, jak užasle zkoumá Vám už známé věci. Nejdříve si je prohlédne, pak opatrně sáhne, otáčí ze všech stran, očichá, a pokud to není nebezpečné nebo špinavé (to už musíte hlídat Vy), ochutná. Zkusí to zahodit a znovu sebrat a jakoby uvažovalo, co by se s takovou věcí dalo provést. Čerstvé batole ještě nemluví, proto si nemůže říct „to je kámen, hrnek…“, podle psychologů přemýšlí v obrazech a to musí být pořádná makačka. Jen si třeba zkuste zavázat oči a zjistit co je co, vybavit si v mysli správný obraz toho, co právě držíte a ještě si k tomu představit, jak se to používá.

„Anička mohla doma kromě kabelů všechno, strkala do pusy mobil, cédéčka, ovladače, kousala stůl, prostě cokoliv. Jak ale začala trochu mluvit, přestala, i když občas ještě něco nevhodného do pusy strčí, už je toho mnohem méně. V okolí mám maminky, které dětem nedovolily strkat do pusy nic kromě hraček. A to bylo pořád Nech to, a Fuj. Proč? Ať si zkoumá, když chce a když jí to pomůže rozšířit obzory.“ Říká Alena, maminka dvouleté nezbedy.

Batole také pro samé zkoumání nemá čas na jídlo. Nelekejte se, už tak rychle neporoste a energii nabere ze zásob, které si udělalo v prvním roce. Hlídejte jen pitný režim. Batole by mělo vypít kolem litru tekutin. Teď si možná říkáte, ono se to lehce říká, ale jak ho donutit? Jedna věc je mu pití pořád nabízet a druhá, aby měl pití pořád v dosahu. Hraje si v na zemi v obýváku? Dejte mu pití na stůl nebo na zem. Uvidíte, že si ho občas všimne a aby si zopakovalo již naučenou dovednost, napije se. Vodu v nekapajícím hrnečku mu po usnutí dejte i do rohu postýlky, brzy se naučí samo si ji brát a nebudit v noci Vás (pro nácvik zpočátku dávejte naředěné šťávy a postupně koncentraci ubírejte, zoubky to pár dní vydrží). Do jídla ho rozhodně nenuťte, i kdyby nejedlo celý den, akorát si zaděláte na poruchu příjmu potravy. Raději dejte do misek po bytě piškoty, nakrájená jablka, různé tyčinky a podobně, batole si samo „zobne“.

Připravte se na to, že byt bude stále vypadat jako po výbuchu. Batole se bude chtít učit lžičkou a jídlo bude všude okolo, také drobky, hračky, pokličky, vařečky, oblečení, zkrátka všechno co objeví. Já vždycky nechápu tchýni, která jde a hned všechno uklízí, otírá, je to k zbláznění. Nestresujte se úklidem a raději si vychutnejte nezapomenutelné chvilky se svou ratolestí. To když zbožně kouká na toaletní papír, který právě „ulovilo na záchodě, nebo si štráduje s tátovými slipy na hlavě. Proč asi jedno přísloví říká: Nepořádek v bytě rovná se spokojené dítě? Jistěže ukliďte zběžně večer a jednou týdně pořádně, ale s batolátkem to rozhodně nemá cenu přehánět. Raději zakryjte všechny rohy bezpečnostními kryty, vysoký nábytek přivrtejte ke stěně a ubrusy schovejte tak na 5 let do komody.

Máte veselé nebo smutné zážitky s batoletem? Podělte se o ně.

Aktualizováno Neděle, 14 Září 2008 21:18