For Babies
Co vás čeká s kojencem? PDF Tisk Email
Středa, 10 Září 2008 13:32

První rok dítěte je taková doba zázraků. Během několika měsíců se promění z bezbranného tvorečka na neposedný pytel blech, ztrojnásobí svou váhu a naučí se papat netekutou stravu. První rok je ale také doba seznamování a poznávání pomalu se projevující osobnosti Vašeho děťátka. Je toho ale mnohem víc. Na co se připravit?

 

 

 

První čtyři měsíce bývají miminka spavá. Spí i 4x denně, v noci se ale často budí na mléko. Pokud nestoná, starostí s takovým uzlíčkem moc není. Vyžaduje vlastně jen papání, spinkání, přebalování, převlékání a samozřejmě spoustu mazlení. S kojením či nekojením se vypořádáte zpravidla během prvních týdnů a pak už má většina maminek určitý řád, díky kterému vše zvládá jako samozřejmost a můžou si trochu vydechnout a najít čas třeba na kávu a časopis. Nevíte jak si s ním hrát? Veliké závěsné hračky s mnoha funkcemi sice potěší oko kojence, daleko raději ale bude mít hračky, které může drobounkými ručičkami chytit, to znamená různá malá chrastítka a plyšáčky. Na kočárek můžete přidělat řadu drobných chrastítek a těšit se na tu slávu, až poprvé přijde na to, že se do nich dá bouchnout a ony se otočí. Kojenci až do půl roka se také rádi nosí. Není to rozmazlování, noste je a ukazujte jim všechny věci, na které přijdete. Povídejte mu o nich. To kojenci opravdu milují. Také různé hrazdičky a kolotoče jsou výborná věc pro kojence do půl roka. Připravte se ale, že zezačátku s hračkami budete manipulovat hlavně Vy, než se to prcek naučí. Taková hra ho může klidně bavit od spaní ke spaní, ale uvidíte, že si při tom i Vy krásně odpočinete. Asi nejkrásnější v tomhle období je doba kolem 3 měsíce, kdy přichází první hlasitý smích!

Mezi pátým a sedmým měsícem nastává také první přikrmování a zkoušení mrkvičky, kačiček atp. Kojenec má být v klidu, nemá být příliš hladový a měl by mít své místo, kde se krmí rád. Poprvé sní jen pár lžiček, brzy ho ale nové chutě začnou bavit. Pokud Vám přijde drahá investice do polohovatelné židličky, vystačíte si i s autosedačkou – vajíčkem, „posazenou“ na křeslo. Jen předtím nezapomeňte vše překrýt třeba starým prostěradlem nebo lépe, velkým igeliťákem. Někdy v téhle době také miminka začínají zkoumat byt lezením. Prolezte si byt také a odstraňte všechna nebezpečí. Zakryjte elektrické zásuvky, znemožněte přístup ke kabelům od mikrovlnky nebo varné konvice, zajistěte šuplíky, okna, dvířka od skříněk. Také na dveře jsou ideální pojistky před dozavřením, nejen aby si dítě neskříplo prsty, ale i proto, aby se samo nezavřelo v místnosti, kam se pak nedostanete. Je toho mnohem víc, spoustu věcí budete řešit za pochodu za kojencem, který opravdu vymyslí i to, co by Vás v životě nenapadlo.

Kolem sedmého měsíce se začne stavět na nožičky a vy zjistíte, že věci, které jste před ním schovala do poliček, na které z lezení nedosáhl, musíte přestěhovat ještě výš. Kojenci, kteří se začínají stavět, jen málokdy hned přijdou na to, jak ze stoje dolů, takže často padají přímo naznak dozadu. Odkliďte tedy z dosahu jeho herního prostoru věci, o které by se při pádu mohlo zranit. Zpočátku pády vypadají dramaticky, ale nebojte, časem Vám to nepřijde a už brzy Vaše ratolest přijde na to, že je lepší si ze stoje sednout. Kojenec už také umí o sobě dát pěkně vědět a z jeho „povídání“ a vřískání Vás bude občas pěkně bolet hlava. Ale až uslyšíte první táta, máma, baba, deda, teta, papa atd., určitě Vám ukápne slzička štěstí. Mimiku také začínají růst zoubky a některé už je mají. Můžou přijít bezesné noci, horečky a průjmy. Nejlepší lék? Mazlit se, mazlit se a mazlit se, samozřejmě sražte horečku a při průjmu mu dávejte hodně pít, ale dítě, po mazlení bude mnohem klidnější v vše lépe snášet. Když potřebuje v noci uklidnit častěji, klidně si ho na noc vezměte do postele.

V posledním trimestru už ani nebudete stíhat pokroky kojence měnícího se pomalu na batole. Vaše miminko si někdy v této době uvědomí, že Vás má a začne se projevovat silná závislost na nejbližších. Cizích lidí se může začít bát. Připravte se na potoky slz, když budete večer odcházet z pokoje, ale nepodléhejte rychle. Mám pro Vás jednu radu, jak mu lehce vysvětlit, že maminka nemizí navždy, ale že se vrátí, kdykoliv bude potřebovat. Vymyslete mu před spaním schovávací rituál. My jsme třeba dělali to, že jsem šla za dveře a řekla mu „Dobrou noc“. Stála jsem za dveřmi, a jakmile začal pofňukávat, nakoukla jsem a veselým tónem: „ať Tě blechy štípou celou noc“ a zase jsem se schovala za dveře. Zase pofňukával „když Tě budou štípat moc“, opět se schovat. „Tak ti přijdu na pomoc a vyšla jsem zpoza dveří, dala mu pusu a odešla úplně. Fungovalo to na něj úžasně. Uvědomil si, že maminka je pořád někde za dveřmi a kdykoliv přijde. Hru na schovávanou hrajte i přes den. Lezoucí kojenec už Vás bude hledat i po bytě. Sedět v kočárku a nechat se vozit? Ne, ne, pěkně za ruce a jdeme dopředu. Bude to pro Vás a hlavně Vaše záda náročné, ale snažte si užít ještě poslední měsíce, kdy své dítě stíháte a nemusíte za ním pořád pobíhat.

Chybí Vám v článku nějaká informace? Poraďte maminkám Vaše vychytávky k prvnímu roku! Jak jste si hráli s kojencem? Na co z prvního roku dítěte nejraději vzpomínáte? Proberte s maminkam své radosti i trosti va nach diskuzích!

Aktualizováno Středa, 10 Září 2008 13:43