For Babies
Koupit monitor dechu? PDF Tisk Email
Neděle, 07 Září 2008 16:20

Ještě Vám ani pořádně nevykouklo bříško a už se to na vás valí ze všech stran. Už jen zvolit správný kočárek, autosedačku, vaničku, postýlku, a jakmile vejdete do obchodu, prodavač vás zahrne informacemi a letáky o desítkách dalších věcí, které „zaručeně musíte mít“. Jednou z nich je i monitor dechu. Je opravdu tak nezbytný pro to, aby vaše miminko přežilo první rok? Jaké jsou pro a proti monitorů dechu? Přečtěte si zkušenosti maminek.

„Že si pořídím monitor dechu, jsem věděla už od té doby, co jsem se o něm dozvěděla. Manžel mě od drahé investice odrazoval, ale já si ji prosadila s tím, že stejně u miminka budu spát já a chci rozhodně spát klidně.“ Vypráví Mirka, maminka půlročního Tomáška. „Opravdu spím klidněji, když vím, že mu nehrozí zadušení, jen občas zapomenu monitor vypnout, když Tomáška vyndávám na noční kojení a to pak všechny vzbudí hvízdání.“ Připomíná nevýhodu tohoto typu monitoru dechu.

I Daniela, maminka roční Natálky, si monitor dechu koupila. „Místo klidu ale přišla noční můra. Zapomínala jsem v noci monitor vypnout, když jsem malou vyndávala a pak zase zapnout. Asi dvakrát jsme měli i falešný poplach a já tak místo klidného spaní pořád kontrolovala, jestli je monitor zapnutý. Víc než v klidu jsem byla stresovaná, takže jsem po třech měsících monitor schovala a dávám ho malé, jen když marodí. Jinak mi stačí ji párkrát za noc zkontrolovat, jestli dýchá a jsem mnohem klidnější.“ Tvrdí Daniela.

„Kamarádka mě od monitoru kvůli falešným poplachům a nutnosti vypínání, od monitoru dechu odrazovala, ale já ho chtěla a našla jsem si jiný typ. Je jen o něco dražší než dečka a připíná se dítěti na plenku. Při zástavě dechu spustí vibrace, aby se dítě samo nadechlo, a teprve potom začne hvízdat.“ Sděluje svou zkušenost s jiným tipem monitoru dechu Monika, maminka malé Moničky. „Monitor jsme ale vlastně nepotřebovali, malá nikdy nepřestala dýchat, ale já si byla jistější. Tím, že byl monitor přenosný, jsem s ním mohla i cestovat a občas jsem ho brala i malé do kočárku. Byl bezva a pro druhé mimčo ho určitě také využiji.“ Usmívá se nad svým rostoucím bříškem Monika.

Naopak Veronika razí zásadu, že když jsme bez monitoru vyrostli my, tak proč ne naše děti? „Přijde mi okolo toho hrozný humbuk, jasně, že se bojím o zdraví svého dítěte,ale to bych se nedoplatila, co všechno vám cpou v obchodech pro miminka. Když Adélka ve dvou měsících neusnula jinak, než na bříšku, všichni mě varovali před syndromem náhlého úmrtí a říkali, ať si určitě monitor dechu pořídím. Na chvíli mě zviklali, ale pak mi máma řekla, že kdysi byla preferována zase jen poloha na bříšku a děti byly v pořádku. Ádě už je 18 měsíců a je v pohodě i bez předražené techniky. Víc než zástavy dechu se bojím úrazů a na ty žádné přístroje nejsou.“ Uzavírá Veronika.

A kdy byste určitě měla koupi monitoru dechu zvážit? Pokud je miminko předčasně narozené, nemocné, pokud jste v těhotenství kouřila, anebo máte v rodině neobjasněný případ smrti miminka. Ale i pokud se vaše dítě narodí zcela zdravé, můžete mu monitor pro váš klid koupit (na SIDS umírají bohužel hlavně zdravé děti, ale je jich málo). Je jen na vás, jak se rozhodnete.

Kupovala jste monitor dechu? Jak jste s ním byla spokojená?

Aktualizováno Neděle, 07 Září 2008 16:39