Nebezpečné výrobky PDF Tisk Email
Čtvrtek, 28 Srpen 2008 20:05
Léto pomalu končí a obchody zlevňují všechno letní zboží. Pokud chcete svým dětem udělat radost nějakou nafukovací hračkou nebo jste už nějaké nafukovačky koupili, dejte velký pozor. Česká obchodní inspekce odhalila několik nebezpečných výrobků a to ve stejný den, kdy Arnika přišla na nebezpečné školní pomůcky. Při nákupu proto buďte opatrní. Všechny nebezpečné nafukovací hračky jsou vyrobeny v Číně a u všech hrozí vašim dětem chemické ohrožení zdraví. Jedná se o nafukovací velrybí sestavu (velryba do bazénu + létající talíř) – Whale rider set, šedého nafukovacího delfína - Dolphin set 125x60 + kruh 51 cm, červený nafukovací člun 89x46cm ve tvaru žáby – Baby water sled, nafukovací rybičku s rolničkou zelené barvy s bílými proužky a obrázkem kačenek s deštníkem. Všechny výrobky mají označení kvality CE, ale jak se opět ukázalo, bohužel se na toto měřítko nemůžete spolehnout. Česká obchodní inspekce zakázala prodej nebezpečných výrobků a následně distributor přijal opatření, na základě kterého stáhnul výrobky z trhu. Pokud byste na ně přeci jen narazili nebo ho máte doma, odneste ho do obchodu, kde jste ho koupili a požadujte vrácení peněz.

 

To vše platí i v případě nebezpečných výrobků, které objevila Arnika. 8 z 8 testovaných školních pomůcek obsahovalo nebezpečné ftaláty. Jednalo se o penály, gumu nebo ořezávátko. Arnika navrhuje, aby se výrobky pro děti z PVC vůbec nevyráběly.

Popravdě si vůbec neumím představit třeba obaly na knihy z jiného materiálu, nebo taková chrastítka, oblíbené pískací knížky a hračky do vody atd. Z čeho by byly třeba míče? Z textilu, kůže nebo dřeva všechno dělat nemůžou a já mám třeba některé plastové hračky ráda hlavně pro jejich snadnou údržbu. Představa, že si vezmeme ven textilní balón nebo dřevěné chrastítko, které se všude vyválí, to pak můžu rovnou vyhodit. Navíc, kdo mi zase zaručí, že barvy na dřevu jsou také nezávadné? Podle mě by se spíš výrobci závadných hraček měli být více postihováni. Stáhnutí výrobku a pokuta v řádech desetitisíců? To pro ně evidentně nic neznamená. Výrobce závadného výrobku bych kontrolovala pravidelně, pokutovala bych v řádech milionů a pokud by už měl třeba třetí takový prohřešek, zakázala bych mu činnost. To už by si určitě rozmysleli, ohrožovat naše největší poklady.

A ještě je tu pro vás jedna možnost, nakupovat hračky testované a označené jako bezpečné hračky, jen si neumím představit prosebné oči svého dítěte, kterému vysvětluji, ne miláčku, tuhle hračku ti nekoupím, dostaneš jinou, bezpečnou. Problém je, že atestovaných hraček je stále málo a tak to, po čem naše dítě zrovna touží, nemusíme sehnat od žádného atestovaného výrobce a tak budeme muset zariskovat nebo se smířit se smutnýma očima ratolesti.

Fotky nebezpečných výrobků najdete na www.coi.cz a http://arnika.org/

Čím se řídíte při kupování hraček a potřeb pro vaše dítě?

 

Aktualizováno Čtvrtek, 28 Srpen 2008 20:12