For Babies
Vyžeňte děti od televize! PDF Tisk Email
Pondělí, 11 Srpen 2008 19:03

Ty tam jsou doby, kdy v televizi skoro nic zajímavého nedávaly a tak si děti vzaly do ruky knížku a ponořily se do světa fantazie. Dnes se děti můžou dívat na mnoho dětských kanálů a když zrovna neběží jejich oblíbený pořad, vyřeší to DVD. Řada rodičů je ráda, že se dítě zabaví a nemusí se mu věnovat. Pak se ale diví, že špatně artikulují, v první třídě jim dělá problém čtení, špatně se soustředí nebo mají chudší slovní zásobu než jejich vrstevníci. Čtení knih totiž není jen prázdná zábava, ale rozvíjí dětské vnímání.


„Dám malýho spát a pak si sedneme na kafe jo?“, přivítala mě kamarádka Hana doma. „Jakou pohádku bys dneska chtěl. Kocoura v botách?“ zeptala se kamarádka jejího tříletého prcka. Automaticky jsem se usmála a chtěla jí říct, že je dobře, že mu čte. Ještěže jsem to neudělala. Hanka vzala DVD a pustila mu ho na televizi, kterou má její syn v pokojíku! „Tak a je klid.“ Oznámila mi. Hanka není jediná, kdo takhle „šidí“ děti. Často se setkávám s názorem, že je ideální posadit dítě k pohádkám v televizi a rodiče se můžou v klidu věnovat jiným činnostem. Jenže televize dětem předává už hotový obraz a nenechá jim ani skulinku k vlastní fantazii, jako kniha. Je vědecky prokázané, že děti, které tráví více času u televize než u knih, mají menší představivost a také se hůře soustředí na jakékoliv činnosti. „Televizní“ děti také později mluví a nebo hůře artikulují.

A kdy začít dítěti číst knihy? U každého je to jinak, ale je dobré, dávat dítěti knihy různou formou už od narození. Začít můžete plastovými pískacími knížkami s obrázky, pokračovat přes leporela a postupně cca po jednom roce věku už dítě vydrží poslouchat krátký text, třeba říkanky. Každopádně si najděte na dítě a knihu každý den alespoň 20 minut času. V klidu si sedněte a vyprávějte si, co je na obrázcích. Pohádka na dobrou noc by měla být samozřejmostí. Půlhodinka čtení udělá s Vaším dítětem zázraky. Budete koukat, jakou má fantazii, jak Vám vylíčí události z knížky pohledem, který by Vás ani nenapadl. Nechte ho, ať Vám popíše draka nebo princeznu z pohádky, jak ji vidí ono. Při čtení měňte hlasy a proměňte tak čtení v zábavu a ne povinnost.

A jaké dětské knihy jsou teď mezi rodiči nejoblíbenější? Přečtěte si rozhovor s Ing Ivou Bastlovou z nakladatelství Fragment.

Je o knihy pro děti zájem?

O knihy stále zájem je a kupodivu je i stále rostoucí, přestože ceny knih jsou někdy dost vysoké.

Jaké knihy nejčastěji rodiče dětem kupují?

Na odbyt jdou leporela pro nejmenší, také různé pracovní sešity pro předškoláky či školáky. Velmi oblíbené mezi studenty SŠ jsou také učebnice (kostky). Zájem je ale také o beletrii pro mládež. Velice oblíbené jsou tituly z jednotlivých edicí, jako např.: Klub záhad, Agáta a doktor Lupa, Klukům vstup zakázán, Dračí srdce apod. Samozřejmě zájem je i o naše bestselerové tituly jako Eragon, Eldest, všechny knihy Letopisů Narnie a nebo Ztracený svět v PODZEMÍ. Většinou se již čtenáři těší na další díly.

O kterou dětskou knihu z Vašeho nakladatelství je v současnosti největší zájem?

Pokud se budeme bavit o beletrii pro děti, je úplným topem Ztracený svět v PODZEMÍ,
Pak je velký zájem o Letopisy Narnie (nyní se hodně kupuje v kazetovém vydání všech 7. dílů). Dále je zájem o již zmiňované knihy z edicí Klub záhad a Agáta a doktor Lupa. Už nyní se můžou čtenáři těšit na pokračování PODZEMÍ, protože druhý díl vyjde letos na podzim pod názvem Hlouběji do PODZEMÍ

Které tituly byste doporučila rodičům dětí do 10 let?

Radovanovy radovánky od Zdeňka Svěráka – pro děti od 5 let,
knížky z edice Fotbaloví divoši – pro kluky a pro dívky knížky o mořských vílách Perlinka zachraňuje království a Evelínka a kouzelný lektvar.

O většinu knížek v rozhovoru jste již mohli na www.mojerodinaaja.cz soutěžit a další knihy z nakladatelství Fragment Vás v dalších soutěžích čekají. Pokud ale nechcete sázet na štěstí, vyberte si na www.fragment.cz , knížku pro děti už teď.

Děkuji paní Ing Ivě Bastlové děkuji za rozhovor.

Aktualizováno Pondělí, 18 Srpen 2008 19:36