For Babies
Klukovina za 2 miliony! PDF Tisk Email
Úterý, 05 Srpen 2008 16:28
Rozbilo Vaše dítě někdy něco? Určitě si vzpomenete na desítky věcí. Mě například dnes rozbil syn 2 skleničky. Ale hlavně že se mu nic nestalo…. A teď si představte, že by Vaše ratolest rozbila vzácnou vázu za 2 miliony korun. Přesně takový případ už se 7 let probírá po soudech.

Co se vlastně stalo? Tehdy 13-letý Vojtěch, žák mladoboleslavské školy, byl se svými 36 spolužáky a 4 učiteli na výletě, při kterém navštívili harrachovské sklářské muzeum. Zatímco si tři učitelé nakupovali suvenýry, čtvrtý dohlížel na žáky, ale bohužel je neuhlídal. Vojtěch se pokusil 60 kilovou vázu z 19 století zvednout, ztratil rovnováhu a velká část z ní byla na padrť. Stát se to v obchodě s vázou za 500 Kč, dostane kluk jednu přes zadek a je. Hlavně že se o vázu nezraní.. Jenže vzácný exponát měl hodnotu 2 miliony korun a protože chlapci ještě nebylo 15 let, nesli za jeho chování samozřejmě odpovědnost učitelé. A tak soudy po dlouhých sporech rozhodly, že škodu musí uhradit škola. Škola sice podala dovolání k Nejvyššímu soudu, ale zaplatit musela, jinak by na ni muzeum podalo exekuci. Polovinu částky už získala od pojišťovny, druhou dala dohromady s pomocí města.

A jak pře celé roky probíhala? Nejdříve soud rozhodl rozdělit vinu a tedy i finanční částku na 3 části: muzeum, rodiče, škola. Další soud zase rozhodl, že škola zaplatí polovinu. Opravdu se nemůžu dočkat, jak rozhodne soud Nejvyšší. a to už jen z toho důvodu, že mám opravdu syna všetečku. Pojištění sice jsme, ale bylo by to asi jako v tomto případě, že bych velkou část doplácela. A ochudit ho o poznávání krás naší země? To také nechci.

Tento případ je trochu zapeklitější v tom, že harrachovské muzeum nemělo průvodce, který by návštěvníky hlídal, to je také argument školy, proč to není její vina. A malé cedulky: Nesahejte na exponáty, ty musí být dětem k smíchu. Vždyť které dítě kdy neodolalo nabídnout zvířeti v Zoo třeba rohlík, přestože je na kleci: Nekrmte zvířata. Muzeum navíc kvůli nedostatku peněz nebylo pojištěné a nemělo žádné bezpečnostní zařízení, takže byla jen otázka času, kdy se buď stane takovýto případ, nebo si vázu někdo odnese. Ale nechci soudit a hájit tu nebo onu stranu. Pravdou je, že učitelé místo nakupování suvenýrů, měli dávat pozor na děti a možná by se to nestalo (a můžou být rádi, že ta váza chlapce nezranila). Zrovna tak muzeum mohlo zaměstnat na pár hodin třeba maminku na mateřské, která by návštěvníky trochu hlídala a přitom by nemusela dostávat nějak moc peněz.

Také by mě zajímalo, jak se na tento případ dívá dnes již 20-letý Vojtěch. Jestli nad tím ještě přemýšlí, plánuje třeba škole nějak přispět nebo jestli už mu je to jedno. Nedovedu si představit, jak se musel cítit, když se to stalo, jak mu kantoři museli ve škole „zavařit“ za to, co provedl. A také jeho rodiče se určitě nad tou škodou museli zděsit, že to budou platit celý život.

A co Vy, když si dnes nad rozbitými věcmi říkáte „hlavně, že se mu nic nestalo“, co byste si řekli nad rozbitým exponátem za 2 miliony? Kdo by podle Vás měl škodu zaplatit? Napište nám i o tom, co všechno už Vaše dítě rozbiloJ (u mě by to byl dlouhý seznamJ).

Aktualizováno Úterý, 05 Srpen 2008 17:18