Nove závislosti PDF Tisk Email
Úterý, 29 Červenec 2008 15:32
Vaše děti se v dnešní době můžou stát závislými nejen na drogách, alkoholu a cigaretách, ale také na PC hrách internetu a mobilu!

Ne nadarmo psychologové radí rodičům, aby jejich děti měly určený čas, který stráví u televize, internetu nebo hraním PC her. U mobilu už je to ale složitější. Ten děti nosí u sebe hlavně proto, abyste jim mohla zavolat kdykoliv budete chtít zjistit, jestli jsou v pořádku nebo aby si sami děti mohly zavolat pomoc. Zabránit tomu, aby na mobilu nehrály půl dne hry nebo neesemeskovaly o sto šest, zkrátka nejde. Většina dětí ze své posedlosti na počítači, televizi nebo mobilu vyroste, některé se ale stanou závislými, podobně jako je tomu u gamblerů a výherních automatů.

Například ve Španělsku už podobné případy léčí! Jako první pacienti jsou 2 děti ve věku 12 a 13 let. Jejich rodiče je umístili na několik měsíců do léčebny, protože děti propadaly ve škole, půjčovaly si peníze na kredit a podle psychologů měly celkově narušené chování. Děti závislé na mobilech nebo PC hrách se chovají jako drogově závislí. Celé dny i noci tráví svým „koníčkem“, lžou, kradou peníze na PC hry a kredit. Někteří psychologové dokonce doporučují dávat dětem mobil až od 16 let.Jenže jak své dítě zkontrolujete? A jak se bude cítit ve třídě, kde má každé dítě mobil a zná nejnovější PC hry? Podle mě je důležité dětem pořádně vysvětlit k čemu je telefon dobrý a také mu zařídit kvalitní koníčky a hodně se mu obzvlášť v kritickém pubertálním věku, věnovat. Dětí s těmito závislostmi je čím dál víc, jen se jich ještě moc neléčí. Několik případů je hlášených i v Americe a Británii. Do České republiky léčba takto postižených dětí ještě nedorazila, i když by jich to řada určitě potřebovala.

Uvítala byste v ČR léčebnu pro děti závislé na mobilech a PC hrách? Máte s tímto problémem zkušenost? Jak jste ho řešila? Podělte se s námi, poraďte ostatním maminkám.

Aktualizováno Úterý, 29 Červenec 2008 17:45