For Babies
Kdy druhé dítě? PDF Tisk Email
Neděle, 20 Červenec 2008 19:33
Sotva jste porodila, už se kolem vás rojí otázky „Kdy mu pořídíte sourozence?“. Je lepší malý nebo velký věkový rozdíl? Přečtěte si několik pro a proti přímo od maminek.

28-letá Jana má doma tříletou Nikolku a dvouměsíčního Honzíka. „Začátek byl pro nás všechny těžký, ale už jsme si zvykli a pomalu už zvládám všechno jako dřív,“ tvrdí Jana. Nikolka se na brášku moc těšila, Jana si s ní celé těhotenství o miminku povídala, dovolila jí hladit bříško a trpělivě vysvětlovala, co je všechno čeká, jenže po porodu se dostavila žárlivost. „Nikolka se přišla na miminko podívat a když zjistila, že si s ním nemůže hrát, protože je moc malé, odmítla se za ním chodit dívat, manžel ji proto vždy musel nechat u babičky, než se za námi vypravil do porodnice.“ Po čtyřech dnech pustili Janu s Honzíkem domů a Nikolka putovala na dva dny k babičce a postupně si zvykala. „Vyzvedávala jsem ji na procházky s kočárkem a když už se zdálo, že je vše v pohodě, vzala jsem ji domů, jenže začala dělat naschvály. Kamkoliv jsem položila Honzíka, chtěla si tam zrovna sednout, když jsem kojila, zrovna něco potřebovala a začala se dožadovat také plen a dudlíka. „Snažila jsem se jí vysvětlit, že už je velká a věnuji jí všechen volný čas. Teď už se pomalu začíná zajímat o to, jak Honzíka přebaluji, co papá a s čím si hraje. Občas se i zapojí a pomáhá mi třeba podávat pleny nebo koupat. Dost mi pomáhají i babičky a manžel, bez nich bych to asi nezvládla. Díky nim mám i chvilky času na odpočinek. Rozhodně ale nelituji. Jen co Honzík povyroste, budou si spolu pěkně hrát. Doufám, že i jako starší budou mít k sobě blízko a budou si pomáhat.“ Uzavírá své vyprávění Jana.

To 35-letá Lucka, maminka 4 a 5-leté holčičky, to měla o poznání těžší. „Dlouho jsem nemohla otěhotnět a najednou, tři měsíce po porodu Míši jsem byla znovu těhotná. Hodně jsem tenkrát uvažovala, jestli si mám miminko nechat, ale přítel mě přesvědčil, že to zvládneme.“ Vypráví Lucka. Jenže přítel dostal krátce před porodem lukrativní nabídku práce, která zkrátka nešla odmítnout a tak zůstala Lucka na prcky skoro sama. „Babičky u nás nefungují, Míša se sotva naučila chodit, všude šmejdila, padala a do toho jsem měla uplakané miminko, které v noci moc nespalo. Musela jsem koupit sourozenecký kočárek, ve kterém Míša pochopitelně nechtěla sedět a taky se nechtěla učit na nočník. Začátek byl hodně těžký, ale všechno se upravilo po půl roce. Míša už si byla jistější v chůzi, pleny už měla jen na noc a s plazící se ségrou už ji to začalo bavit.“ Ovšem nejlepší je to podle Lucky teď. „Protože mají holky k sobě blízkou, hrají si spolu, neudělají bez sebe ani krok a já mám spoustu času pro sebe a přítele. Dokonce jsme si naplánovali svatbu a uvažujeme, že ještě zkusíme zapracovat na klukovi.“ Směje se Lucka.

32-letá Hanka čekala na druhé miminko mnohem déle. „ Původně jsem druhé dítě vůbec nechtěla, ale když měl jít Kája do školy, najednou jsem si uvědomila, jak to hrozně uteklo, a že mi to dětské žvatlání začalo chybět. S manželem jsme si dali rok, pokud by se mi nepodařilo otěhotnět, už bychom si další nepořídili. Otěhotněla jsem po 11 měsících.“ To, že čekala na druhé miminko tak dlouho, vidí jako obrovskou výhodu. „Kája už byl samostatný, v lecčems mi pomohl, a když byl celé dopoledne ve škole, mohla jsem se nerušeně věnovat miminku. Jen jsem už všechno zapomněla, takže jsem se všechno učila znovu.“ Hanka také potvrzuje názor psychologů, že děti, které mají mezi sebou 7-letý rozdíl, jsou vlastně dva jedináčci. „Naštěstí měl ale Kája, a teď i dvouletá Maruška kolem sebe vždy dost dětí příbuzných a kamarádek, že se vlastně nechovají jako rozmazlení JÁjínci, jen mě mrzí, že si spolu moc nehrají. Každý má to své a myslím, že si k sobě najdou cestu až v dospělosti.“ Uzavírá Hanka.

Všimli jste si? Nejvíce maminky řeší to, jestli si spolu děti hrají nebo ne. I od jiných maminek slyším teorie o tom, kdy budou mít další dítě, podle toho, jestli si spolu budou hrát. Další důležitou skutečností jsou ale i finance. Druhé dítě sice podědí spoustu věcí, ale výživa, pleny, školka, škola, to je pořádný vítr do peněženky a rodičovský příspěvek často nevystačí ani na jedno dítě, natož na dvě.

A co myslíte Vy? Kdy je ideální čas na druhé dítě? Co u Vás rozhoduje? Napište nám o tom…

Aktualizováno Neděle, 20 Červenec 2008 21:34