For Babies
9. týden těhotenství PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Neděle, 13 Duben 2008 20:52

V téhle chvíli už vaše miminko měří 3 cm a váží své první tři gramy. Přestože je to takový drobeček, už má vyvinuto mnoho orgánů.
Co se děje ve vašem těle?


Děloha stále roste, aby v ní miminko mělo dost místa. Bříško se zvětšuje a v některých případech už je lehce patrné. Ručička osobní váhy se pomalu začíná sunout nahoru. Náhlý větší nárůst jde na vrub zadržované vody. Zvětšená dělohy nedovolí močovému měchýři pojmout tolik tekutiny jako dříve, chodíte proto častěji močit. Možná vás překvapí, že vám začínají chutnat věci, které jste dříve nemusely a naopak, ranní kafe, bez kterého jste si neuměly představit začátek dne, vám nějak chutnat přestalo.
Prsy se napínají a zvětšují, někdy z nich vytéká tekutina. Není to mléko, jak se mnozí domnívají, ale sekret, kterým se mléčná žláza chystat ke kojení. V podkoží na prsou, břiše, bocích a hýždích se mohou vytvářet červenavé proužky - pajizévky. Vznikají praskáním podkožního vaziva. Preventivně lze použít mastný krém nebo speciálně vyráběné přípravky.
Pocity celkové nevolnosti nebo zvracení přetrvávají.
Máte za sebou první malé vítězství. Riziko potratu se snížilo na 1.5%.
Co dělá miminko?
• Tělo embrya se v tomto období napřimuje, má jasnější tvar.
• Vyvíjí se končetiny a krátký ocas mizí. Na pažích a nohou lze odlišit hýždě/ramena, lokty/kolena a prsty. Kosti jsou pevnější. Horní končetiny se vyvíjejí rychleji než dolní. Prsty na rukou jsou dlouhé a na jejich koncích se začínají vytvářet polštářky.
• Hlava má vysoké čelo a už jsou viditelné oči, uši a nos.
• Jsou již vyvinuty základy všech zubů a vyvíjejí se chuťové pohárky.
• Na základech paží se nejprve vytvoří zárodky zápěstí a prstů, poté se končetiny postupně prodlouží a vytvoří ruce či nohy. Na koncích prstů se vytvoří hmatové polštářky.
• Kůže má již dvě vrstvy.
• Mozek je oproti šestému týdnu čtyřikrát větší.
• Ústa, žaludek a střevo se vyvíjejí velmi rychle, nejsou však funkční.
• Srdce je plně vyvinuté, má 4 dutiny a tepe dvakrát rychleji než srdce nás dospělých.
• Základy pohlavních orgánů jsou vytvořeny.

• Již jsou patrné primitivní oči. Vytvářejí se oční víčka, i když jsou stále otevřena. Uši vypadají jako malé polštářky na stranách hlavičky. Dokud však nebude plně vyvinut nervový systém, plod nevidí ani neslyší.

Zdroj: www.těhotenství.com, www.9.mesicu.cz, www.miminka.cz, www.babyonline.cz, www.porod.estranky.czAktualizováno Neděle, 13 Duben 2008 20:57
 
 
Jarní kolekce sandálů TEVA nabízí pohodlí i styl

02TEVA, tradiční značka v sekci otevřené obuvi, přichází s novou kolekcí plnou nadčasových sandálů, módních bot i pohodlných flip-flopů. Obuv je charakteristická svou odolností a maximálním pohodlím, které majitel ocení při dlouhých pěších výletech přírodou i při procházkách ulicemi velkoměsta. TEVA tak pokrývá nejen segment outdooru, ve kterém se pohybuje od roku 1984, ale současně se také zabydluje v sekci módních trendů.

Sandále Teva se nyní prodávají ve vice než 40 zemích po celém světě. Další informace naleznete na www.teva-eu.com.

 

Celý článek...

Kam s dětmi

Divadla
Kina
Města
Zoo