For Babies
Plané neštovice PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Neděle, 13 Duben 2008 10:27

Plané neštovice (varicella zoster) patří mezi poměrně časté virové onemocnění. Obvykle ho děti prodělají jen jednou, protože si vytváří doživotní imunitu. Je zapříčiněno stejným virem, který způsobuje pásový opar. Inkubační doba, tedy doba od nakažení po první projev nemoci, je dva až tři týdny.
Jde o nemocnění, které je velice infekční. Nejvíce v časném stadiu onemocnění. Šíří se snadno a rychle a to vzduchem, nebo přímým kontaktem. Po kontaktu s virem onemocní až 90% lidí.


PŘÍZNAKY:
Příznaky se objevují po dvou až třech týdnech po nakažení. U dětí od 2-14 let má nemoc celkem hladký průběh.
PRVNÍ AŽ DRUHÝ DEN:
Nemoc se zpočátku projevuje mírnými horečkami, bolestí hlavy, malátností.
TŘETÍ DEN:
Objevují se malé červené skvrny, které se později změní ve vodou nalité puchýřky. Vyrážka je velmi svědivá, a proto je nutné dětem zabránit v jejím škrábání. Mohou se vyskytovat po celém těle i na sliznicích úst, očí, nosu apod.
SEDMÝ AŽ DESÁTÝ DEN:
Zhruba po týdnu se zahojené stroupky začnou olupovat, svědění ustupuje.

Neštovice jsou vcelku lehké dětské onemocnění. Mohou však způsobovat vážné komplikace, pokud se jimi nakazí děti mladší jednoho roku, těhotné ženy, lidé od 15 let, kteří nemoc neprodělali v dětství a lidé s poruchami imunity. U novorozenců hrozí až ve 30% smrt. U dospělých má onemocnění těžší průběh než v dětském věku, bývá provázeno zánětem plic, mozku, jater a úbytkem krevních destiček. Vážnou komplikací je bakteriální superinfekce, která může způsobit těžké rozpady měkkých tkání a šok. Vážně ohroženi jsou také nemocní s poruchou imunity. U starších osob (po 50 roce věku) hrozí závažnější onemocnění, jímž je pásový opar. Jde o velmi bolestivé onemocnění, které se obtížně léčí.


LÉČBA:
Pacient musí být izolován, aby se nákaza nešířila. Neštovice jsou infekční 14 dnů před objevením vyrážky až do zaschnutí posledního puchýřku. Nemoc trvá přibližně dva týdny a poté následuje několikadenní rekonvalescence. Celá doba neschopnosti je asi 3 týdny.
Horečku snižujeme paracetamolem (Ibalgin, Brufen). Vyrážku ošetřujeme tekutým pudrem, antiseptickou mastí. Můžete přikládat mokré obklady pro mírnění svědění. Oblékáme do bavlněného oblečení, abychom vyrážku nedráždili. Aby si dítě nezaneslo do vyrážky další infekci, snažíme se zabránit škrábání puchýřků, stříháme mu nehty. Dbáme, aby mělo ruce čisté. Nesahalo si jimi do očí. Po čtvrtém dnu by se měl stav pacienta zlepšovat.
V současnosti je možné se chránit před planými neštovicemi očkováním.


www.nemoci.info.cz

Aktualizováno Úterý, 07 Červenec 2009 10:24
 
 
25 Let hranice, kdy začíná pleť stárnout

problem_skinZnámky stárnutí se časem mění. zprvu  začínají jako drobné mělké vrásky a kůže ztrácí jas a pevnost. S přibývajícím časem se vrásky rozšiřují a prohlubují, pokožka ztrácí svou kompaktnost, hydrataci a výživu, což způsobuje ochablost a ztrátu vitality.

 

Celý článek...

Kam s dětmi

Divadla
Kina
Města
Zoo