For Babies
Vybíráme kojeneckou lahev PDF Tisk Email
Čtvrtek, 10 Červenec 2008 09:49

 

 

Miminko už brzy přijde na svět a vy chcete mít pro jistotu doma nachystané kojenecké lahvičky, bezradně stojíte u regálu, kde je vyskládáno 20 různých druhů. Kterou? Skleněnou, umělou, se silikonovou nebo kaučukovou savičkou? Úzkou nebo širokou, značkovou nebo „obyčejnou“? Malou nebo velkou? Stejně tak může stát u regálu i maminka půlročního prcka, která chce přejít z mateřského na umělé mléko. Tak jak to s těmi lahvičkami vlastně je?

Popravdě je to podobné jako s dudlíky. Některé dítě chce placatý, některé kulatý, jednomu nevadí silikon, další raději kaučuk. Ale protože za savičkou se přeci jen skrývá jídlo, většinou dítě přijme hned první nabízenou lahev. Takže pro začátek kupte lahvičku se silikonovým dudlíkem, který je sice tvrdší, ale zato déle vydrží. Nezapomeňte se podívat na věkovou skupinu. Lahvičky se prodávají se savičkami od 0 do 4 až 6ti měsíců a pak od 4 až 6ti měsíců do 12 měsíců. Jsou v nich také tři druhy otvorů. Na čaj je nejmenší, na mléko je střední a pak největší na kaši. Existují ale i lahvičky s univerzální savičkou. Ty bych ale nejmenším dětem nedoporučila, protože rychle tekoucí tekutinu z nich nemusí stihnout polykat.

Také si můžete zvolit mezi placatými a kulatými savičkami. Skleněné lahvičky se v době ftalátů a další chemie jeví jako nejlepší volba. Ale pozor, oproti plastovým má skleněná lahvička tu nevýhodu, že je těžší (takže s ní starší dítě hůře manipuluje) a také při vyvařování a po ohřátí mléka, zůstává dlouho horká. Na druhou stranu se v ní mléko déle udrží teplé. Plastové lahvičky, koupené v běžném obchodě, musí mít atesty, takže by měly být nezávadné. V tomto případě se vyplatí raději si připlatit za značku (i když ani ta nemusí být bez závad, ale je to jistější). Plastové lahvičky jsou lehčí a starší dítě s nimi obratně manipuluje, aniž byste se bála, že se lahvička rozbije a dítě se o ni zraní.

Co se týče velikosti, v prvních měsících se vám určitě doma neztratí 2 malé lahvičky do 120ml nebo 150 ml. Jsou skladnější a na čaj a první mléko budou stačit. Víc malých ale nekupujte. Jak dítě poroste, bude mít větší spotřebu mléka a do malých lahviček už se nevejde. A šířka? Moje rada zní, kupujte co nejširší lahvičky. Úzké jsou sice do tašky skladnější, ale při dávkování mléka do lahvičky, se ani nejšikovnější mamince nepodaří trefit se bez vysypání mléka okolo. Úzkou lahvičku bych doporučila snad jen na čaj.

Jak dítě poroste, budete potřebovat vetší savičky na lahve nebo po prokousnutí stále nové a nové. Není výjimkou, že náhradní savička stojí polovinu toho, co celá nová láhev. Jak ušetřit? Už při kupování lahve se koukněte i na savičky ostatních značek a porovnejte jejich šířku. Často savička od jiné značky sedne na vaši lahev a vy můžete ušetřit i několik desítek korun.

Tak abych to milé maminky shrnula, na mléko jsou ideální velké, široké, plastové lahvičky se silikonovými savičkami, na čaj pak můžou být úzké a menší. Přeji vám šťastný výběr a hlavně ať je spokojené vaše miminko.

 

A jak jste vybírala lahvičky vy? Máte špatnou nebo dobrou zkušenost s některou ze značek?
Aktualizováno Sobota, 12 Červenec 2008 21:09