For Babies
Obávané vysvědení PDF Tisk Email
Úterý, 24 Červen 2008 13:07

I když počet dětí, které volají na linku bezpečí kvůli strachu z trestu za vysvědčení rok od roku klesá, stále jich je dost. A jako každý rok, tak i letos se dá očekávat, že se některé dítě na konci školního roku pokusí o sebevraždu.

Ne vždy se podaří dětem přinést domů vysvědčení, které splňuje představy jejich rodičů. Děti jsou pak pod velikým tlakem, a místo aby se těšily na prázdniny, jsou ve stresu z toho, jak jejich rodiče případné špatné známky přijmou.

Odborníci radí sledovat děti ve škole během celého roku a vyhnout se tak nepříjemným situacím v pololetí nebo na konci školního roku. Pokud známky nejsou dobré, neměli by rodiče děti nepřiměřeně trestat, protože děti si mohou vytvořit ke škole negativní vztah a to může dlouhodobě ovlivňovat jejich postoj ke vzdělávání.

V loňském roce, v době vysvědčení, řešila Linka bezpečí celkem 106 případů týkajících se vysvědčení, z toho 37 případů v lednu a 69 v červnu. Témata týkající se školy každoročně rostou s blížícím se vysvědčením, během ledna a června tvoří asi 11 procent z celkového počtu hovorů. Během prázdninových měsíců témata zaměřená na problematiku školních problémů výrazně klesají.

Z dlouhodobého hlediska počet hovorů týkajících se vysvědčení v absolutních číslech klesá. Problematika hodnocení dětí ve škole se čím dál častěji promítá do oblasti rodinných vztahů a už se nevyhrocuje pouze v den vysvědčení, ale řeší se během celého školního roku. Poslední den školního roku je v provozu i Rodičovská linka a Linka vzkaz domů.
Jestliže v rodinách přece jenom nějaké nepříjemné situace v souvislosti s posledním dnem školního roku nastanou, budou konzultanti všech provozovaných linek poskytovat odborné rady jak dětem, tak rodičům, případně prarodičům. Důležitá telefonní čísla na Linku bezpečí a další informace najdete na

www.linkabezpeci.cz

Aktualizováno Čtvrtek, 26 Červen 2008 07:27