For Babies
Porod PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Neděle, 13 Duben 2008 20:40

Hurá, miminko je tu!
Vždycky když čtu o porodu a všem kolem něj, setkávám se názory, jak se maminky porodu děsí a jaký je to pro ně stres. Nevím. Někdy kolem třetího měsíce jsme dostala hroznou depresi z toho, že už je to nezvratné, prostě už jenom poroste a já ho budu muset porodit. Potom zafungovaly hormony a já se bát přestala. A jak moje břicho rostlo a mohutnělo, nakonec jsem se těšila.
Samozřejmě, ne na ty bolesti a pobyt na porodním sále, ale na to, až to budu mít za sebou a budu miminko svírat v náručí. Krásnější pocit asi žena už nikdy nezažije. No, jenom se ho dožít…


Než to příjde.
Samozřejmě jsem si, obzvláště poprvé říkala, jestli to poznám. Jestli nepojedu do porodnice moc brzy, nebo naopak pozdě. Jestli si nespletu poslíčky s porodními bolestmi. Ono to totiž s těmi bolestmi není tak jednoduché.
• Při prvním porodu jsem jela do porodnice, odhodlána dojet tam, co nejpozději, až když jsme měla bolesti v pětiminutových intervalech. Přesto jsme tam strávila ještě osm hodin, než se syn narodil
• Druhý porod jsem téměř zaspala. Kdybych totiž nepotřebovala na toaletu, snad by mě ani nic nezačalo bolet. Blížící porod ohlásil lehce krvavý výtok. Syn se narodil okamžitě po příjezdu do porodnice
• Do repertoáru předporodní „ohlašovačů“ už mi chyběl jen jediný. Aby mi odešla plodová voda. Viděla jsme to vždycky jen ve filmech a hrozně jsme se toho bála. Představila jsme si katastrofickou situaci, kdy se pode mnou někde ve společnosti najednou objeví louže vody. Tak to se nestalo. Voda mi praskla zrovna při sledování ukrutně zajímavého filmu.
Abych to ovšem nějak shrnula. S porodními bolestmi to prostě není jednoduché. Někdo je pociťuje jen jako silnější bolest při menstruaci, jinému se přidají křížové bolesti a bez nějaké analgezie by porod doslova protrpěl. Někdy se bolesti dostaví až ve chvíli, když už je rodička otevřená na šest až sedm centimetrů kdy porod pokročil do finální fáze, jindy dlouhé hodiny před porodem. Hledat nějaké zobecnění nelze. Mnohdy se hovoří o tom, že do určité míry lze vysledovat genetickou podobnost – já osobně musím říct, že porody moje a porod mojí sestry byly dvě docela odlišné záležitosti.
V jednom se ovšem určit shodujeme. Tak jako jistě víc než 99% maminek jsme nakonec ty pravé porodní bolesti bez problémů odhalily. Pro ty, co stále váhají snad jen stručný výčet toho, co lékaři považují za naprosto závažnou indikaci k odjezdu do porodnice.
• Je to vždy odtok plodové vody
• Silnější krvácení z rodidel
• Pravidelné kontrakce trvající nejméně dvě hodiny, které se postupně se zintenzivňují.
Máte pocit, že už se k vám blíží? Možná vás bude zajímat, co bude dál.


Příjem? A co to vlastně je?
Přijedete do porodnice a pokud je to poprvé, asi netušíte, co vás čeká. „Jděte si na příjem“, instruuje vás lékař, jenomže, co to ten příjem vlastně je.
Administrativní příjem proběhne na základě vaginálního vyšetření a kardiotografického záznamu. Co to je a k čemu slouží?
• Vaginální vyšetření, nebo-li vyšetření pochvou, určí, jak jsou porodní cesty připraveny k porodu nebo v jaké fázi už porod je.
• Kardiotografický záznam dává informaci o srdečních ozvách plodu a o děložních kontrakcích. Rodička sedí v křesle, na břiše má přiloženy 2 sondy, které po dobu asi 20ti minut snímají a zapisují srdeční ozvy plodu a děložní kontrakce.
Často ještě lékař provede vyšetření ultrazvukem s cílem ověřit si polohu plodu a zjistit váhový odhad.
Poté přichází na řadu klyzma a holení.
Dříve byly rodičky oholeny kompletně. Nyní se požaduje, aby rodička měla oholeno ochlupení v oblasti hráze a konečníku. Má-li být porod ukončen císařským řezem, je nutné oholit chloupky na břiše, kudy povede jizva a část pubického ochlupení.
Klyzma je aplikace asi půl litru teplejší vody konečníkem do střev. Před porodem má dva důvody – vyprázdnění střev a prohřátí celé břišní dutiny.
Rodička se po klyzmatu vyprázdní a pokud třeba v těhotenství trpěla zácpou, pocítí úlevu. Někdy plná střeva mohou být i příčinou horšího postupu porodu. Po vyprázdnění odpadne rodičce starost o to, jestli jí náhodou při samotném porodu nebude odcházet stolice. (Bylo to tak vždy a vždy to tak bude, že naléhající část miminka před sebou tlačí náplň střev a močového měchýře, a dítě se rodí mezi stolicí a močí.)
Druhý důvod, proč se klyzma doporučuje, je účinek spazmolytický (k uvolnění křečí). Teplá voda prohřeje břišní dutinu, dojde k uvolnění a zároveň k podpoře začátku porodu.
Toaletu má už dnes každá rodička na porodním sále pro sebe, v klidu se může půl hodiny vyprazdňovat a celou proceduru zakončí osprchováním se. Jen pozor na:
1. po aplikaci klyzmatu (rodička leží na boku) zatáhnout konečník a pár minut (alespoň 10) nechat vodu ve střevech působit
2. pak na WC před vyprazdňováním pevně dosednout – stříká to
3. během půl hodiny byste se měla vyprázdnit (alespoň 3x) a pak se osprchujete
Střeva lze vyprázdnit i pomocí roztoku Yal. Požádejte svého lékaře, ke kterému chodíte do prenatální poradny o předpis a vyzvedněte si Yal v lékárně. Pomocí tohoto roztoku se můžete vyprázdnit bud ještě doma před příchodem k příjmu na porodní sál, nebo si jej vezmete s sebou a proceduru provedete na porodním pokoji. Yal umožní vyprázdnit střevo, ale chybí efekt spazmolytický na rozdíl od teplého nálevu vodou.
A už je to tady!
Příprava už je za vámi? Tak to už bude miminko brzy na světě. Porod probíhá ve třech fázích. Říká se jim porodní doby. První doba porodní je doba "otevírací", druhá doba "vypuzovací" a třetí doba "k lůžku".
1. První doba porodní začíná nástupem pravidelných stahů děložního svalu, stahy z počátku přicházejí někdy po 30 jindy po 20 minutách. Trvají obyčejně 15 až 20 sekund. V průběhu porodu se jejich délka prodlužuje, takže ke konci trvají až 45 sekund.
Naproti tomu přestávky mezi jednotlivými stahy děložního svalu se postupně zkracují z 30 minut na 20, pak 15 dále až na 10 minut. Poté na 8, 6, 5 a nakonec na 3 nebo i méně minut.
Lékař nebo porodní asistentka pravidelně kontrolují otevírání dělohy vyšetřováním pochvou. Kromě toho kontrolují činnost srdíčka plodu.
Kontrolu srdeční činnosti plodu je možno provádět dvojím způsobem, buď opakovaně naslouchátkem přes břišní stěnu nebo nepřetržitě speciálním přístrojem kardiotokografem (monitorem). Tento přístroj zvukově i graficky registruje nejen každý úder srdíčka plodu, nýbrž i každý stah děložní svaloviny. Rodička tak může slyšet tlukot srdíčka plodu.
V průběhu první doby porodní se postupně zvyšuje tlak plodové vody na vak plodových van, a tak v určitou chvíli plodové blány puknou a plodová voda odteče. Pokud však plodová voda neodteče sama od sebe a děloha je již značně otevřená, je nutno protrhnout blány uměle.

Působením děložních stahů se hlavička plodu posouvá milimetr za milimetrem směrem k pochvě, přitom se přizpůsobuje tvaru kostěné pánve rodičky a trochu se prodlouží. Jde jenom o dočasné prodloužení, protože za několik dní po porodu hlavička nabude opět původního tvaru.
Pozvolné, šetrné sestupování hlavičky vyžaduje určitou dobu, a tak u žen, které rodí poprvé, trvá první doba porodní 6 -11 hodin. U vícerodiček vzhledem k tomu, že porodní cesty již byly předchozím porodem roztaženy, proběhne první doba porodní rychleji, většinou za 3 - 6 hodin.
Když se děloha otevře natolik, (na 10 cm) je otvor již tak velký, že jím může projít hlavička rodícího se plodu, končí první doba porodní.
Rodička většinou pozná tuto část porodu sama, protože pocítí tlak na konečník. Je to pocit podobný tomu, jaký se dostavuje při nucení na stolici. Pro rodičku je to vlastně příjemné znamení, ohlašuje jí, že již absolvovala nejtěžší část porodu.
Rodička má porodní asistentku nebo lékaře upozornit na pocit tlaku na konečník, ti jí pak poradí, jak si má správně počínat během dalšího průběhu porodu.
2. Druhá doba porodní končí porodem dítěte. U prvorodiček trvá do hodiny, u vícerodiček 15 - 30 minut. Během druhé doby porodní leží většinou maminka na porodnickém lůžku a aktivně spolupracuje při porodu podle pokynů lékaře. Je důležité snažit se dodržovat přesně jeho pokyny, neboť podle postupu porodu je v různých chvílích vhodné tlačit, v jiných nikoliv. Tlačení při porodu je vlastně použití břišního lisu, které se provádí s nohama přitaženýma k břichu, nebo se používají podpěry pro nohy, to záleží opět na vybavení porodnického zařízení.
V některých případech je nutné provést epiziotomii - nástřih hráze, aby rodící se hlavička dítěte hráz neprotrhla. Provádí se většinou u prvorodiček. Hojení rány po nástřihu hráze trvá sice několik dní, ale pokud by však došlo k protržení hráze, bylo by hojení delší a hlavně problematičtější. Při samotném nástřihu nebudete cítit téměř nic.
Po porození dítěte je třeba podvázat a přestřihnout pupeční šňůru. Směrem k dítěti se pevně převáže nebo zasvorkuje, směrem k placentě se zasvorkuje a v místě mezi oběma body se přestřihne. V této době je také možné zasvorkování od placenty povolit a nabrat do zkumavek krev na různá vyšetření - například měl-li plod během porodu problémy s kyslíkem, je možné z vyšetření zjistit složení krevních plynů, při RH imunizaci se zjišťuje krevní skupina dítěte nebo máte-li zájem darovat pupečníkovou krev, provádí se odběr krve k transplantaci...
V poslední době se novorozenec ještě před ošetřením položí matce na břicho. Tím se posílí vztah mezi matkou a dítětem a také se lépe rozvíjí kojení. Pokud však dítě špatně dýchá nebo jeví jakékoliv známky nepravidelnosti, přistoupí dětský lékař okamžitě k ošetření.
3. doba porodní - v této době porodní dochází k odloučení a vypuzení placenty (lůžka) z dělohy. Toto trvá 15 - 30 minut. Lékař vás ve vhodnou dobu vyzve k poslednímu zatlačení a vypuzením lůžka porod končí. Lékař lůžko prohlédne a věnuje se vašemu ošetření po porodu.
Poté zůstáváte dvě hodiny pod dohledem asistentek na porodním sále, a teprve potom jste přemístěna na oddělení šestinedělí. A jak je to tou dobou s miminkem? Záleží na zvyklostech porodnice. Někde vám miminko nechají celou dobu a vy si ho odvážíte na oddělení, kde ho také máte stále u sebe. Jinde jsou zvyklí ze sálu miminko po nějaké době odnést na "šestinedělí" a vrátit vám ho až po vašem příchodu na oddělení nebo dokonce až za několik hodin poté (abyste si mohla odpočinout). U zdravého donošeného dítěte to není nutné, a pokud byste ráda měla miminko u sebe, nebojte se ozvat.
Zdroj: moje-miminko.estranky.cz, www.babyonline.cz


 
 
Jarní kolekce sandálů TEVA nabízí pohodlí i styl

02TEVA, tradiční značka v sekci otevřené obuvi, přichází s novou kolekcí plnou nadčasových sandálů, módních bot i pohodlných flip-flopů. Obuv je charakteristická svou odolností a maximálním pohodlím, které majitel ocení při dlouhých pěších výletech přírodou i při procházkách ulicemi velkoměsta. TEVA tak pokrývá nejen segment outdooru, ve kterém se pohybuje od roku 1984, ale současně se také zabydluje v sekci módních trendů.

Sandále Teva se nyní prodávají ve vice než 40 zemích po celém světě. Další informace naleznete na www.teva-eu.com.

 

Celý článek...

Kam s dětmi

Divadla
Kina
Města
Zoo