Počátek těhotenství PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Neděle, 13 Duben 2008 20:38
Aby to vyšlo
Těšíte se na miminko a máte strach, aby to vyšlo a narodilo se opravdu zdravé? Potom pro vás určitě není novinkou, že největší péči svému těhotenství musíte věnovat hned na počátku v prvním trimestru.
Čeho byste se určitě měly vyvarovat?
- jakémukoli radiologickému vyšetření, protože vystavení rentgenovým paprskům může mít nepředvídatelný vliv na budoucí embryo;
- jakémukoli vlastnímu způsobu léčení, protože i mírně působící lék může být v počátcích těhotenství nebezpečný;
- styku s rozpouštědly, čistidly, barvivy, barvami a všeobecně se všemi chemickými produkty, které lze snadno vdechnout;
- styku s nakažlivě nemocnými, protože velký počet virů může způsobit malformace; týká se to například viru způsobujícího zarděnky, nemoc s mírným průběhem, která ovšem, pokud se rozvine, může v průběhu prvních tří měsíců těhotenství způsobit vážné poškození plodu.
- při procházce lesem si dávejte pozor na klíšťata. Ta totiž mohou být infikována bakterií, která vyvolává lymskou boreliózu. Nemoc se projevuje horečkou a její možné následky pro plod jsou zatím neznámé. Pokud vás klíště kousne, zpozorujete ho jako malý černý výrůstek na pokožce. Než klíště vytáhnete pinzetou, potřete ho éterem a přesvědčte se, zda nějaký zbytek nezůstal v kůži. Oznamte vše lékaři.
Na kafe raději zapomeňte
V průběhu prvních dvou měsíců těhotenství se vytvářejí orgány dítěte. Je to proto velmi rizikové období a děťátko si zasluhuje, abyste přistoupila na některé oběti.
Vylučte beze zbytku alkohol a omezte spotřebu kávy a tabáku. Nad určité spotřebované množství totiž riskujete hypotrofii, jinak řečeno nedostatečný vývoj plodu, který je zapříčiněný nesprávnou výživou. Děti kuřaček se navíc rodí často předčasně nebo při porodu naléhají koncem pánevním.
Pokud jde o drogy, žádná není neškodná. Ať už jde o drogu tvrdou, nebo takzvanou měkkou, soustavně přechází z matky na dítě. Nejenže komplikace v průběhu těhotenství přibývají, ale dítě je velmi zasaženo. Nejčastěji se rodí předčasně, s respiračními potížemi a s nepotlačitelným třesem, podle závažnosti postižení. Psychické a motorické retardace jsou, bohužel, nezvratné.

Kdy se to může pokazit
Nejvíce vrozených vad, které nejsou způsobeny dědičností, vzniká od 3. do 8. týdne těhotenství. Tehdy totiž začíná intenzivní vývoj jednotlivých orgánů, které jsou zatím velmi zranitelné.

Mezi 9. a 40. týdnem se možnost poškození plodu výrazně snižuje. Týká se snad jen mozku, ale na rozdíl od vad v prvních týdnech a měsících nebývá ani toto poškození příliš závažné. Jedná se například jen o hyperaktivitu a různé dysfunkce.

Kritickou dobou pro
• centrální nervovou soustavu je 3. až 16. týden těhotenství
• srdce 3. až 6. týden
• pro ruce 4. až 5. týden
• oči 4. až 8. týden
• nohy 4. až 6. týden
• zuby 6. až 8.
• patro 6. až 9. týden
• vnější genitálie 7. až 9. týden
• uši 4. až 9. týden.
Zdroj zdravi4u.cz, Praktický průvodce těhotné ženy

 
 
Dárek, který pomáhá
sue02Máme pro vás tip na dáreček, který udělá a radost a také pomůže. Nezisková organizace Sue Ryder, která se stará o seniory a jejich blízké nabízí všem, kteří chtějí potěšit a zároveň pomoci možnost, jak to provést. Spustila stránku www.darekprosueryder.cz kde najdete to, co potřebují senioři v domově pro seniory nejvíce. Vybrat tak můžete například inhalační pomůcky, zdravotní křeslo, nebo pomoc fyzioterapeuta. Každou darovanou korunu pak v Sue Ryder promění na laskavou péči o své klienty.

Celý článek...

Kam s dětmi

Divadla
Kina
Města
Zoo