For Babies
Táta nebo děda? PDF Tisk Email
Úterý, 10 Červen 2008 11:22
Ještě před dvaceti lety, byli 20-letá žena a 25-letý muž, kteří ještě neměli rodinu, považováni za divné popřípadě politováníhodné. Dnes je situace jiná. Ženy poprvé rodí v průměru od 28 let a muži čekají na prvního potomka ještě déle. Proč? A má to nějaké výhody?

 

„Chtěl jsem si zkrátka užít svobody, vydělat peníze, a taky tu nebyla vhodná partnerka pro život“, vypočítává své důvody k „pozdnímu“ otcovství 39-letý Karel, otec ročního Martínka. „Původně jsem rodinu ani nijak neplánoval, ale když mi moje o 8 let mladší přítelkyně naznačila, že by chtěla miminko, nějak se mi ta myšlenka zalíbila. Asi se mi ozvaly biologické hodiny“, usmívá se hrdý otec.

Karel není výjimka, novopečených otců nad 30 let nebo dokonce kolem čtyřicítky mám kolem sebe několik. Někdy se starší otcové setkávají i s kuriózními situacemi. „Když jsem byl s Martínkem na procházce, potkal jsem spolužáka ze základky, kterého jsem hrozně dlouho neviděl, hned jak uviděl kočárek, rozzářil se a povídá, tak ty už jsi taky dědek?“, směje se Karel. „Honza měl totiž první dceru na tu dobu normálně v 19 – ti letech a ta mu krátce po své plnoletosti první vnučku“.

„Jestli lituju, že jsem se nestal otcem dřív? No někdy si říkám, že jako mladší bych třeba za synem rychlejc běhal, nebo bych byl po práci míň unavený na hry s ním, ale na druhou stranu teď vím, že mám jistotu práce a perfektně zabezpečenou rodinu. O tom bych ve dvaceti ani nesnil.“, uzavírá Karel.

Myslíte si, že jsou starší tátové lepší než mladí? V kolika letech jste měl první dítě? Máte dítě se starším mužem? Podělte e o své dojmy a zážitky…

Aktualizováno Pondělí, 23 Červen 2008 10:05