For Babies
Pátá dětská nemoc PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Neděle, 13 Duben 2008 10:24

Latinsky erythema infectiosum ("infekční zarudnutí"), je je mírné a mírně nakažlivé onemocnění, které se obvykle objevuje na jaře a většinou postihuje děti starší dvou let. Často probíhá zcela bezpříznakově. Možná si říkáte, co je to za onemocnění, že jste o něm ještě neslyšeli. Pravdou je, že není tak známé, jako třeba neštovice nebo zarděnky, navzdory tomu, že se vyskytuje poměrně často.


PŘÍZNAKY
příznaky se objevují 4-14 dnů po nakažení


PRVNÍ DEN
• Jasně červené tváře, kontrastní bledá oblast okolo úst - Nejnápadnějším příznakem nemoci je nafialovělá plocha ve tvaru motýla na tvářích, jako by dítě někdo uhodil.
• Mírná horečka


DRUHÝ AŽ PÁTÝ DEN
• Svrnitá, krajkovitá vyrážka. Na končetinách se tvoří velké, nepravidelné, často splývající červenofialové skvrny, často lehce svědí a někdy se po přechodném zmizení znovu objeví. Na trupu je vyrážky méně a nebývá na dlaních a ploskách.


SEDMÝ AŽ DESÁTÝ DEN
• Vyrážka bledne. Dítě už není infekční. Vyrážka se může objevit znovu během následujících několika týdnů nebo měsíců, zejména když se dítě přehřeje nebo pobývá na slunci.
U části dětí může onemocnění způsobit necharakteristickou "chřipku", anémii (pokles počtu červených krvinek), nebo bolesti kloubů.

LÉČBA:
Podávejte dítěti paracetamol, na snížení teploty, případně léky proti svědění a bolestem kloubů. Musí hodně pít. Má-li nějaké onemocnění krve (srpkovitou anémii nebo thalasémi), poraďte se s lékařem. U těchto dětí může tato nemoc někdy vyvolat vážné problémy. Izolujte dítě od všech žen, které by mohly být těhotné - ve vzácných případech může dojít k potratu. Dítě však už obvykle nemůže nikoho nakazit, jakmile se objeví vyrážka.


www. Miminet.cz

Aktualizováno Úterý, 07 Červenec 2009 10:24
 
 
25 Let hranice, kdy začíná pleť stárnout

problem_skinZnámky stárnutí se časem mění. zprvu  začínají jako drobné mělké vrásky a kůže ztrácí jas a pevnost. S přibývajícím časem se vrásky rozšiřují a prohlubují, pokožka ztrácí svou kompaktnost, hydrataci a výživu, což způsobuje ochablost a ztrátu vitality.

 

Celý článek...

Kam s dětmi

Divadla
Kina
Města
Zoo