For Babies
Smrt pro PC hry PDF Tisk Email
Pondělí, 09 Červen 2008 18:00

9-letý Jakub Šimánek z Havlíčkova Brodu zemřel kvůli PC hrám. Slovenský pedofil Antonín Novák ve městě lákal více chlapců na počítač. Jakub bohužel jeho svodům podlehl. Šel s neznámým mužem na ubytovnu, kde ho Novák znásilnil a zabil ještě dřív, než jeho rodiče nahlásili na policii, že zmizel. Těžko si představím, jakou hrůzu musel Kuba zažít. Můžeme vůbec podobným případům zabránit?

Rodiče malému Kubovi určitě stokrát opakovali, že nemá s cizími lidmi chodit a nemá si od nich nic brát, ale sama si pamatuji, jak jsem jako dítě těžko odolávala nabízenému bonbonu. Vždyť kdo nezná přísloví o zakázaném ovoci, které chutná nejlépe. Tenkrát ale bylo podobných pedofilů rozhodně méně a bonbony spíše než chlípní muži, nabízeli hodné babičky nebo maminky jiných dětí. Dnes na děti útočí pedofilové a podvodníci ze všech stran. Můžou dítě překvapit při pětiminutové cestě do školy, na hřišti, na chodbách paneláků, ale i doma, když si píšou s ostatními dětmi na internetu. Na rozdíl od nás rodičů bohužel kolikrát znají naše dítě lépe než my. Ví, co je mezi dětmi momentálně in, jaké mají zájmy, zkrátka na co dítě nalákat, aby si třeba myslelo, že díky tomu bude mít ve škole před svými vrstevníky navrch. Kromě pedofilů zneužívají děti i zloději, kteří z nich po získání důvěry vytáhnou, kdy rodiče nejsou doma a pak dům nebo byt snadno vykradou.

Jak můžeme své dítě chránit? Ptát se ho kam, jde, s kým jde, vybavit ho mobilním telefonem (ovšem ne drahým, aby se kvůli němu nestal obětí zlodějů), kdy přijde, s kým si píše na internetu, poučit ho, aby si s nikým z netu nedával schůzky (pedofilové se často vydávají za vrstevníka vašeho dítěte) a stokrát opakovat, ať se s nikým cizím nebaví , nic si od něj nebere a nikam s ním nechodí. Možná by i stálo za to dítěti předvést modelovou situaci, co všechno se může stát. Nic víc ale dělat nemůžeme.

Pokud s dítětem budete všude chodit (což je asi nemožné), budou se mu kamarádi smát a tím spíš pak naletí cizímu člověku (aby se právě před kamarády ukázal), když budete dítěti číst smsky nebo emaily, ztratíte zase jeho důvěru. Nezbývá než spoléhat na to, že má vaše ratolest rozum a neposlechne člověka, který ho bude lákat na hračky, hry, zmrzlinu a další věci. Podvodníci a pedofilové jsou bohužel vždy o krok napřed před rodiči i policisty. Odhalit se je většinou daří, až když některému dítěti ublíží a pokud se je podaří odhalit dřív (Novák obtěžoval na Slovensku jiné děti, seděl za to ale jen 4 roky), tak zase chybí zařízení a zákony, které by úchyly zavřeli do izolace, dokud se nevyléčí, popř. nebudou nebezpeční pro okolí.

A jak chráníte své dítě vy? Máte nějaký zaručený recept, jak přesvědčit dítě, aby nevěřilo cizím lidem? Lákal někdy vaše dítě neznámý člověk? Jak se zachovalo?