Ftaláty v porodnicích!? PDF Tisk Email
Napsal uživatel Soňa Šímová   
Pondělí, 19 Květen 2008 23:00

Pokud vybíráte porodnici, soustřeďte se nejen na to, jak se tu starají o rodičku, ale také jaké mají možnosti zachránit a pečovat o nedozrálá miminka!

Pětadvacetiletá Veronika z Šumperka je dnes spokojenou maminkou malého puclíka Davídka -naštěstí…

Až do počátku sedmého měsíce gravidity si své první těhotenství náležitě užívala. Naprosto ji proto vyděsilo, když zničehonic začala krvácet a musela vyhledat rychlou lékařskou péči a podrobit se císařskému řezu. Miminko jí nestihli ani ukázat, putovalo do specializované nemocnice, bez ní...

Miminko mi nestihli ukázat

Komplikace a předčasný porod způsobila odlučovaná placenta, proto Veroniku převezli ihned na sál. Když se probrala z narkózy, strávila několik dnů na jednotce ARO, její zdravotní stav byl velmi vážný, více ji ale svazovala úzkost o nedonošeného synka. „Jakmile jsem procitla, lékařka mi vysvětlila, proč nemám své miminko u sebe, a že je teď na novorozenecké jednotce intenzivní péče v Olomouci. Neměla jsem tam odvahu ani volat, tolik jsem se bála. Vůbec jsem svého Davídka neviděla a neuměla jsem si ho představit. Měla jsem velkou starost,“ popisuje mladá maminka.

Od svého přítele, který ji v těžké chvíli byl velkou oporou se postupně dozvídala, že miminko vážilo pouhých 1040 gramů a ani jeden z orgánů nemělo úplně vyvinutý. Lékaři museli hlídat okysličování mozku, udržovat srdeční funkce, kontrolovat močové ústrojí. Protože jeho kůže byla velmi tenká a Davídek trpěl velkými ztrátami tepla a tekutin, doplňovali je v inkubátoru nitrožilně. Několikrát denně zaváděli do žaludku i sondičku, aby mohl Davídek pít mateřské mléko.

„Davida jsem viděla jen 3x týdně na necelé dvě hodiny. Ze všeho jsem byla dost vyděšená a vůbec jsem netušila, že by společně s mým mlékem dostával do tělíčka ještě nějaké jedy… to mne vůbec nenapadlo…“, popisuje své Veronika své pocity, když jí lékař uklidnil, že Davídek má z pekla štěstí, jelikož ve zdejší nemocnici se na miminka podobného osudu specializují...

Nemocnice není patent na bezpečí

Při výběru dětských hraček do vaničky, či na hřiště maminky obyčejně zpozorní, ovšem v porodnici považují umělou hmotu za naprosto neškodnou, což může být i velký omyl. Ne však v případě Davida. Přestože byl malý novorozenec doslova prošpikován hadičkami, tyto materiály nebyly z PVC a neohrožovaly jej tak nebezpečné ftaláty. Tyto škodlivé látky by se mohly při dlouhodobém působení tělesného tepla uvolnit do těla prostřednictvím nitrožilní výživy, či výměnné transfúze a posléze negativně ovlivnit funkci ledvin, reprodukční schopnost a vývoj dítěte.

„Všichni mi pomohli překonat složité období, lékaři mi ochotně odpovídali na mé otázky, které jsem nevědomky kladla stále dokola, vždy trpělivě vysvětlovali danou situaci a aktuální stav Davídka jsme společně řešili i desítky minut. Jsem jim za to moc vděčná,“ říká šťastná máma a v náručí konejší svého malého prince. S Davídkem se konečně může mazlit, sama kojit jako ostatní maminky a užívat si radostí mateřství.

(Zdroj a foto: FN Olomouc)

Aktualizováno Úterý, 20 Květen 2008 10:41