For Babies
Podražila i zábava pro děti! PDF Tisk Email
Napsal uživatel Eva   
Neděle, 18 Květen 2008 23:00

Vedle zvyšování pohonných hmot a potravin se musíme v létě připravit i na podražení zábavy. Hlouběji do kapsy letos sáhnout rodiče, kteří své malé i dospívající výrostky vezmou vedle různých výletů na tradiční pouťové radovánky. Těsně před prázdninami se do svých maringotek nalodili lidé znalí byznysu a vyrazili do měst a vesnic... Kolik nás bude stát jedna jízda?

Z každé strany se ozývá jiná melodie, míchá se dohromady společně s vůní, pečených klobás na grilu, barevné vaty, piva, tureckého medu a vaflí… malá náměstíčka i rozlehlá náměstí jsou zastavěna do posledního metru rozličnými konstrukcemi, které byly sestrojeny pro jediný úkol: pobavit, vystrašit, ohromit a nejlépe všechno najednou. Přijela pouť a naše děti popadl amok…

„Mamí, prosííím, ještě naposledy…“

„Ale miláčku na to jsi ještě opravdu malý,“ přesvědčovala jsem loni syna, který zatoužil po centrifuze. Nikdo z rodiny nebyl dostatečně odvážný, aby se posadil na sedadlo vedle něj, a tak mohl jen dál ohrnovat nos nad vysloužilými labutěmi. Nakonec zvolil tradiční autodráhu. Role tatínka byla výmluvná pracně se nepresovat do prostoru autíčka, sešlápnout plyn k podlaze a nechat se vozit. „Paráda, ještě, ještě!“ naléhalo dítě, když se žetony vyčerpaly a místo radovánek se na pouti zaleskly slzičky z ekonomicky mířené domluvy… Letos si kluk patrně příliš nepojezdí, ono totiž zaplatit padesát korun za jeden žeton, je pro rodinný rozpočet krvácející rána, zvlášť pokud je malých řidičů povícero a z jedné jízdy se mohli nabažit asi podobně jako z ponoření kotníku do mořské pěny. Navíc na pouti je ještě tolik gurmánských lákadel, která správně lepí žaludek i prsty.

Dnešní kejklíři necestují pěšmo s loutnou, aby si vydělali na kus žvance. Pryč je také doba, kdy rohlík stál padesát halířů a jízda na řetězáku dvě koruny. Moderní luxusní maringotky s obřími reproduktory svědčí o tom, že vstupné bohatě pokryje servis a nájem „kolotočářů“. V tržním hospodářství zábavy se musí svižně přizpůsobovat rostoucím nárokům a adrenalinu chtivé pasažéry stále ohromovat novými senzacemi. Z některých skutečně tuhne krev v žilách.

Hit sezóny – Katapult! A co děti, mají si kde hrát?

„Bála jste se, děcka?“ vyzvídají babičky, které půldruhé minuty čistého času zatínaly nehty do dlaní a doufaly, že vnouček z hrůzostrašného kovového monstra nevyletí do vesmíru. Obavy jsou na místě, ovšem pozor si musíme dávat i na své malé kapsáře. Každý uměle vyvolaný strach je pochopitelně náležitě ohodnocen, od devadesáti korun výše zaplatíte letos za každou složitější atrakci a pro hit sezóny: Katapult obětujete až tři sta korun za tři minuty. Pochopitelně jiný kraj, jiný mrav, ovšem ceny vstupného se průměrově příliš neliší. Děti můžete hodit do mixéru, či posadit na první zaoceánskou loď, ze které se vám neutopené vrátí a palubní lístek přitom patří k levnějším variantám do šedesáti korun. Dvě dvacetikorunky si pak připravte na tzv. mixér a další okoukané verze kolotočů. Co má tropit rodič? Buď se poutím vyhýbat, začít pro tento speciální šetřit nebo si snad vzít na poutě půjčku jako na dovolenou? Naštěstí pro nás, kočovníci za týden složí fidlátka a vyrazí dojit peněženky jiných rodičů…

Aktualizováno Pondělí, 19 Květen 2008 05:46