For Babies
Kariéra nebo dítě? PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Neděle, 13 Duben 2008 18:49

Kariéra nebo dítě? Dilema, které dnes řeší mnoho žen. Obzvláště s přihlédnutím k tomu, že se dnes pro mateřství rozhodují matky ve zralém věku a často na vrcholu své kariéry. Málokdy si potom dovolí dopřát tři roky prázdnin.


Ve vyspělých státech se obvykle řeší mateřsko-pracovní konflikt chůvou a celotýdenní internátní školou. Žena porodí a po dvou až šesti týdnech se opět vrací do zaměstnání, péči o miminko přebírá chůva. Matka se svým potomkem stráví jen krátké chvilky po ránu, před odchodem do práce, když se večer vrací, její ratolest zpravidla už spí. Jedině o víkendech může být mámou na plný úvazek. Víkendové matky však trápí otázka, zda své kariéře neobětují příliš, když tak brzy po porodu nastoupí zpět do práce.


Připraví se totiž nejen o nejkrásnější období v prvních třech letech života svého dítěte, kdy jim roste před očima a mohou sledovat jeho první úsměv, slůvka a krůčky, ale i o jeho lásku. V tomto věku si dítě vytváří citový vztah k tomu, kdo s ním tráví nejvíce času. Pokud o něj pečuje chůva, vytváří si citovou vazbu k ní a citově strádá, jestliže se chůvy střídají. Víkendová máma mu může jeho citovou frustraci jen těžko nahradit.
První roky k nezaplacení


První tři roky jsou pro jeho vyrovnaný duševní vývoj nejdůležitější a ovlivňují jeho osobnost na celý život a máma pro něj znamená pocit bezpečí, jistoty, lásky a středobod světa. Když se této jedinečné výsady vzdá na úkor kariéry, musí počítat s tím, že jednou se k ní její potomek bude chovat stejně. Tak jako ona odložila jeho do péče chův a internátních škol, odloží on ji do péče domova důchodců a bude ji navštěvovat o víkendech. K odkládacímu trendu dětí přispívá také délka mateřské dovolené, která se ve vyspělých, západních zemích pohybuje v rozmezí dvou týdnů až jednoho měsíce. Zaměstnavatelé sice poskytují hodiny volna na kojení, avšak systém upřednostňující práci před potřebami dítěte, činí z mateřství stresující konflikt a z žen dělá továrnu na výrobu dětí.


Dítě na hlídání?
Situace je o to horší, že paní na hlídaní, alias au-pair, dělají často mladé, nezkušené dívky a matka si nemůže být nikdy jista, zda předává dítě do dobrých rukou. Vyskytly se i případy, kdy mladá au-pair svého svěřence fyzicky týrala. Možná to byla právě jedna z těch, kterou také matka kdysi odložila do péče chůvy a její citová frustrace se odrazila v nedostatku citu k malému dítěti.
Nedostatek citu má na svědomí nejen rostoucí brutalitu mezi dětmi a mládeží, ale také ztroskotance, kteří nemohou najít v životě štěstí a lásku, a útěchu často nacházejí v návykových látkách, alkoholu a drogách. Pokud rodiče nepředají svým potomkům lásku a cit, nejsou ony pak schopny citu k druhým.
Zdroj: H.F.


 
 
25 Let hranice, kdy začíná pleť stárnout

problem_skinZnámky stárnutí se časem mění. zprvu  začínají jako drobné mělké vrásky a kůže ztrácí jas a pevnost. S přibývajícím časem se vrásky rozšiřují a prohlubují, pokožka ztrácí svou kompaktnost, hydrataci a výživu, což způsobuje ochablost a ztrátu vitality.

 

Celý článek...

Kam s dětmi

Divadla
Kina
Města
Zoo