For Babies
Proč? PDF Tisk Email
Napsal uživatel Soňa Šímová   
Úterý, 22 Duben 2008 12:12

V poslední době nám kluk utíká k sousedům. Zatímco syna naprosto nerozhazuje, že se jedná o anglicky hovořící rodinku, rodičům malého černouška způsobuje těžkou hlavu příliš českých otázek. Abych pravdu řekla, vůbec se nedivím. Zvlášť pikantní jsou otázky "proč?"

Minulý týden přijel choťák naprosto zbědovaný. Měl za úkol přivést pytle s pěknou hlínou, ale mnohem větší námahou bylo, jak kluk usilovně vyzvídal proč je hlína těžká a hnědá. Táta obvykle kluka odbývá standardní odpovědí: "Protože je to tak zařízené...", což klukovi pochopitelně nestačí a nahodí věcnou: "Proč je to tak zařízené" a posléze: "Kdo to tak zařídil?", jenže tatínek už v ten moment raději předstírá, že kluka při pilné práci neslyší.

Mívám v tomto směru větší pochopení. Trpělivě vysvětluji, že je tma, protože sluníčko už šlo spinkat a svítit teď bude měsíček. Kluka však zajímá, proč se měsíček v noci nebojí, když potmě straší bubáci. Ačkoli jsem si vědoma, že bych měla skutečná fakta přizpůsobit chápání dětské makovičky, je mi také jasné, že pokud sluníčko TEĎ svítí jinde, okamžitě by se tam chtěl podívat, protože existuje reálná šance, že se VŮBEC nemusí chodit spát! Hyperaktivní děti Milénia totiž nechtějí nic propásnout - A to mi připomíná...

Před časem jsem fascinovaně sledovala diskuzi, kde odborníci rozebírali s ranými mládežníky intimitu partnerského vztahu. Po půl hodinové diskuzi na téma spolehlivá antikoncepce, kvalitní vztah, či střípky z Kamasutry, zakončil osvětu asi osmiletý chlapec, když využil situace a na vyzvání: "Máte ještě nějaké otázky?" hodil do placu naprosto logické: "A co je to vlastně ten SEX?!"

Dokonce, i když život visí na vlásku, máme na něj otázku...