For Babies
Suvenýr hraje prim PDF Tisk Email
Napsal uživatel Soňa Šímová   
Úterý, 22 Duben 2008 11:52

Z dovolené kilo štěrku, světýlko na baterku, někdy taky malou Terku, kdo pak hloupě kouká, že si dítě brouká, ten má v hlavě... blouka!

"Ale babi, tahle Barbína má přece prstýnek fialový, ne růžový, vidíš?" Babička vidí, ale nedbá. Jako jedna z dalších moderních babiček místo koláčků sebere do šátku plavky i s vnoučaty a vyrazí na prázdniny do dalekých zemí. Na balkónku těsně nad našimi hlavami dítko rovná karty a bábrlinka smířlivě radí: "Víš co, běž už spinkat, ať si ten tvůj andělíček strážníček může taky chvilku odpočinout." Holčině se pochopitelně nechce, táhne na desátou, ale stále je světlo, navíc v dálce hučí moře. Ani náš kluk nevyspává, netrpělivě přešlapuje u dveří, aby za malou chvíli poslušně zdolal kopec, za kterým čekají zmrzlinové boxy...

Cestou se kocháme u stánků s mušličkovými drobnostmi. Choťák tentokrát vyčkává s nebývalou ochotou. Buď má obavy o moje zdraví nebo tajně doufá, že z rozličného sortimentu suvenýrů pod mýma rukama opět cosi obživne. Ráno jsem se totiž na břehu pídila po darech moře tak náruživě, že se mi pod nenechavými prsty cosi POHNULO a způsobilo mi tak málem srdeční zástavu. Moji nebojácní hoši šokující naleziště pochopitelně prohledali, aby mne zbavili "nepatřičných" štítivých obav. Marně mě dítko pronásledovalo po kluzkých oblázcích, marně volalo: "Neboj se, neboj maminko," plnou pozornost mu věnovali jen turisté z přilehlých restaurací, zvláště když mezi nadšeným "Máme blouka, velkýýýho blouka" ječel i : "My tě nechceme utopit - oplavdu máme blouka."

Blouk byl větší než mužský palec a oháněl se krovkami tlustými jako dvě kovové padesátikoruny. Po náhodně vydařeném lovu se Marečkovi líbilo nejvíc mezi stánky s talismany. Přikládal si mušle jednu po druhé k oušku a poslouchal jak tajemně šumí. Nevěděl, že šumění je dovoleno jen těm vyvoleným, proto u některých lehce krčil čelo a v době revoluce techniky věcně hlásil: "Tahle taky nefunguje!"

V čase prázdninových babiček, neslyšíš břinkot pokliček. K moři vozívají dětičky, na doma nechávají pokličky .-)