LOCI vám připomene… PDF Tisk Email
Napsal uživatel Soňa Šímová   
Pondělí, 21 Duben 2008 23:00

Lidský mozek se do pětadvaceti let vyvíjí a dle studií již od třiceti let začíná degenerovat. Mámy jakoby dokonce cítily neurony odumírat… „Já na té mateřské blbnu,“ naříkají po půl roce izolace z aktivního pracovního prostředí, kdy byl mozek denně nucen pracovat na plné obrátky. Nyní se ale informace jakoby vykouřily z hlavy. Znavené a nedospané maminky zapomínají i z kterého psu kojily před třemi hodinami, pátrají kam to jen odložily plenku, když Amálce tak tak zabránily vypíchnout kocourovi oko panenkou a upřímně se děsí, když se dovídají, že bude ještě hůř! Ale nemusí!

Paměť je možné trénovat stejně jako ochablé svaly po porodu. Jednoduchá rehabilitace mozku navíc posílí sebevědomí…

Člověk si je schopen pomocí hypnózy, či regrese vybavit dávno zapomenuté prožitky, které jsou nejspíše uloženy v celém mozku jako hologramy. Náš mozek si pamatuje i průběh vlastního porodu, tak jak je možné, že tak často zapomínáme jména, nevíme, co jsme chtěli říci, pořídit, poznamenat… a paměť musíme často restartovat? Když hlava zapomíná, bolí celé tělo, říkávají naši předkové, když si zaboha nemohou vzpomenout kam dali ty brýle. Prochází znovu místa, která připadají pro odložení brýlí v úvahu a nakonec je najdou v lednici mezi jogurty. Podobným způsobem funguje jedna z metod pamatováčku – technika LOCI, kterou využívali už staří řecko římštví filozofové a řečníci.

Krátkodobá paměť z čelního laloku nám zamotá hlavu

1. Nenechte si věci schovat, schovejte je sami a můžete přitom klidně sedět a odpočívat. Každá věc má své místo, pokud se nevrací na stejné místo a odloží jinam, nemůžeme ji najít. Představte si nákupní seznam, zhruba o deseti položkách, který jste opět zapomněli doma. Pytlík mouky, jablka, tři láhve piva, hrušky, květák, rajčata, balíček kávy, máslo, šest vajec, okurka. V duchu procházejte bytem a jednotlivé položky ze seznamu pokládejte na neobvyklá místa v bytě, přesně tam, kde byste je vůbec nehledali, kam logicky nepatří. Hotovo?

2. Nyní se vracejte zpět a postupně v duchu sbírejte všechny zaběhnuté potraviny a zapisujte je na papír. Pokud si jich pamatujete alespoň sedm, vaše mozková kapacita je netrénovaná, ale pracuje normálně. Rozsah krátkodobé paměti je omezen v průměru na sedm slov při jednom vjemu. Ze seznamu deseti a více slov, si jich díky omezené mozkové kapacitě stejně zapamatujete pouze sedm. Tedy v případě, dokud nezačnete paměť trénovat…

A zkuste také techniku LOCI

1. Blížíte se k hlavnímu vchodu do bytu a pokládáte první předmět ze seznamu na rohožku, je to pytlík mouky. Za hlavními dveřmi je chodba a v ní poskakují rozházená jablka. Z chodby vejdete do kuchyně. Je v ní kuchyňský stůl a na něm si tři láhve piva povídají o výsledcích včerejšího hokejového utkání. Je tam také skříň, na které si hrušky hrají na schovávanou. Další dveře vedou do obývacího pokoje s televizí a dvěma křesly. V televizi běží akční film a květák na jednom křesle se od něj nemůže odtrhnout stejně jako rajčata na druhém. Z obývacího pokoje vejdete na balkón, kde se balíček kávy opaluje. V ložnici si zase kostka másla užívá se šesti vejci. A pokračujeme do koupelny. Je tam zrcadlo, před kterým stojí okurka a holí se.

2. A teď požádejte někoho, aby zopakoval celý příběh, ale vynechal věci ze seznamu. Vaším úkolem je napsat je. Už by to pro vás neměl být problém…

Na buněčné úrovni je tvorba paměťové stopy doprovázena změnou tvaru zakončení neuronů s tvorbou nových bílkovin

Řada lidí bez rozdílu věku navštěvuje různé kurzy, které zvyšují kapacitu mozku. I devadesátiletí žáci ke svému maximálními překvapení zjišťují, že si díky tréninku dokáží zapamatovat ne 7 ale 100-150 různých položek z dlouhého nákupního seznamu, vyjmenovat 43 amerických prezidentů, 99 českých panovníků, či sto míst Ludolfova čísla. Se zapomenutými technikami užívanými řečníky starého Říma se mohou rychleji učit, více si pamatovat a snadněji žít.

Mějme proto na paměti

Vzhledem k tomu, že ten němec co schovává věci napadá ročně až 600 tisíc nových případů demence a dle statistik předčil v počtu případů mozkovou mrtvici, cukrovku i obávanou rakovinu prsu, je dobré si pamatovat, že trénováním paměťové stopy udržujeme systém plasticity mozku v dobré kondici a budujeme si také rezervu pro případné onemocnění v budoucnu.

Tipy pro prevenci: Mozek obyčejně šlape pokud jsme psychicky a fyzicky fit. Je prokázáno, že zvlášť blahodárný vliv má na člověka tanec a pěší turistika - neuvádí se, zda s kočárkem, či bez. Dále se doporučuje denně vychutnat 2 dcl červeného vína a hrst oříšků, saláty zakapávat olivovým olejem, dopovat se ginko bilobou a omega mastnými kyselinami, kombinovat vitamíny C a E - a pochopitelně dbát na režim spánku.

(Zdroj: Mozek zlobí už po třiceti Doc. MUDr. Jakub Hort, PhD. Neurologická klinika 2. LF UK a FN Motol Ing. Dana Steinová Předsedkyně České společnosti pro trénování paměti a mozkový jogging)

Aktualizováno Čtvrtek, 24 Duben 2008 15:00