For Babies
Pigmentové skvny v těhotenství PDF Tisk Email
Napsal uživatel Lenka Mašová   
Pátek, 18 Duben 2008 06:09

Těhotenství je radostná událost. Těšíme se na miminko, novou životní etapu – ale i nadále zcela pochopitelně chceme vypadat přitažlivě. Některé ženy těžce nesou přibývající těhotenská kila, jiné si je naopak užívají. Zhoršená kvalita pleti, může omšem leckterou nastávající maminku nepříjemně překvapit. Jejich pokožka se v té době více mastí a potřebuje odpovídající hydrataci.

„Před lety jsem měla akné a teď se mi nečistá pleť vrátila. Vypadám jako puberťák,“ to jsou časté stesky těhotných žen. Bouře, které se v organismu budoucí maminky odehrávají a jejichž výsledkem je zvýšená hladina hormonů, si občas vyžádají své, zejména, pokud nastávající maminka před otěhotněním užívala „antikoncepci na plet“.

Kosmetička nebo dermatolog

Dobrou zprávou je, že zhoršení kvality pokožky, které se nejčastěji projevuje výsevem zanícených pupínků, a to nejenom na obličeji, ale i na zádech nebo ve výstřihu, nepostihuje všechny maminy komplexně a že časem odezní. Nepříjemnou informací naopak je, že to několik měsíců trvá – ve většině případů tři až šest měsíců – obvykle, bohužel, až do konce těhotenství. Do té doby může žena jen jedno – používat vhodnou kosmetiku nejlépe podle rady zkušené kosmetičky, která se v problematice vyzná. Nebo v horších případech nepříznivý stav pleti konzultovat s dermatologem a zařídit se podle jeho rad. Situace si žádá správné kosmetické přípravky a zejména jejich pravidelné užívání. A trpělivost, protože krém, který slibuje razantní změnu za 14 dní, je sice lákavý, avšak trochu podivný už sám o sobě.

Často ženy uvažují, zda je na nečistou pleť možné použít krycí make-up a nedostatky v rámci možností co možná nejšikovněji zaretušovat. Nebude pak kvalita pokožky ještě horší? Tento letitý mýtus nemusí být pravdou – ovšem za předpokladu, že make-up bude určen pro nečistou pleť a nastávající maminka si nedovolí „úlety“ typu jít neodlíčená do postele. V tom případě by ji ucpané póry určitě neminuly.

Tmavé pigmentové skvrny

Nejčastěji se objevují na obličeji, krku nebo ve výstřihu, jsou dalším nepříjemnou změnou, které se některé těhotné ženy nevyhnou. Opět platí – po porodu se stav obvykle upraví. Není vhodné se skvrny snažit vybělit chemickými preparáty a také by se žena s těmito problémy měla vyhnout přímému slunečnímu záření, které pigmentaci zhoršuje.

Strije – rychlý nárůst nebo úbytek kil

Dalším strašákem žen jsou strije – bílé jizévky, které hyzdí nejčastěji zvětšující se bříško, ale i zadeček, poprsí nebo stehna. Vznikají vlivem váhového přírůstku (nebo třeba i po prudkém úbytku kil – proto jejich vznik není výjimkou ani po porodu). Co s nimi? Většinou už nic moc, i když řada „zaručených“ přípravků slibuje, že je schopná je zcela odstranit. Ale strije tvrdošíjně odolávají i například opálení, takže ani tudy cesta nevede. Lepší je se zaměřit na prevenci. Jakou konkrétně? Mazat a mazat. Speciální krémy, mléka, prostě cokoliv, co pokožku nastávající maminky přiměje k tomu, aby zůstala vláčná a elastická a nepraskala. Místo dlouhých teplých koupelí se v této době doporučují spíše kratší pobyty ve sprše.

Vlasy zastaví nejenom podlaha

Mastné a zplihlé vlasy. I tak se může těhotenství na ženině půvabu podepsat. Nezbývá než častější mytí šetrnými šampony, dodávání výživy pomocí kondicionérů a vlasových zábalů. A pokud se žena už nějakou dobu zamýšlela nad tím, udělat právě nyní nějakou změnu v účesu, není od věci nechat vlasy zkrátit. Doma se alespoň nebude povalovat tolik vlasů, nebo alespoň to nebude tak zřejmé. Řadě žen totiž hormonální změny v těhotenství přinesou i nadměrné vypadávání vlasů. Tady platí – sto vlasů denně je ještě normální – u více je dobré se zamyslet. Naštěstí i tento problém časem odezní. Některým ženám naopak začnou padat vlasy až po šestinedělí, ale v případě, že se stav zhruba do jednoho roku postupně upraví, není třeba propadat panice a obíhat všechny dermatology v okolí. Na cílené vyšetření a následnou léčku je nutné myslet až o něco později, pokud se nežádoucí stav vlasového porostu nezmění k lepšímu i po roce od porodu. Neplatí však, že když ženě vlasy padaly po prvním dítěti, bude tomu při druhém stejně.

Od vlasů není daleko k lámajícím se nehtům. Kromě speciální péče určené pro ruce i nehty, není od věci při domácích, ale i venkovních pracích, natáhnout ochranné rukavice. A také se v lékárně poohlédnout doplňcích stravy, které příznivě působí na pokožku, nehty i vlasy – jejich složení by samozřejmě mělo odpovídat speciálním potřebám těhotných žen.