Bootcamp místo diety PDF Tisk Email
Napsal uživatel Lenka Mašová   
Čtvrtek, 17 Duben 2008 23:00

...je u nás zatím nováčkem přivezeným z Ameriky a Austrálie. Cvičební jednotku zvládnou i méně trénovaní jedinci každého věku, prostě jak si kdo troufá. Bootcamp ale není jen o pořádné dřině, je také o přátelství... O co vlastně jde?

Pokud trpíte neodolatelnou touhou se při tréninku sedřít za každou cenu, protože právě to vám přináší to správné uspokojení, máte zelenou. Bootcamp vychází z vojenského tréninkového programu využívaného americkou armádou. Takže jestli vás teď napadnou scény z amerických filmů, kde profesionální vojáci pobíhají po cvičáku, dělají kliky, lehy-sedy, dřepy, poskakují po jedné noze a tak podobně, nejste daleko od pravdy.

Pětasedmdesát minut dřiny

V každém případě, kdo podobný trénink pojme jako součást svého života, rozhodně se nemusí obávat, že by trpěl nadváhou. A i o to tady jde. Na tréninky se však hlásí nejenom lidé, kteří touží zhubnout. Jiní si touží vytvarovat postavu, další se rozhodli zdravě žít nebo si chtějí zvýšit fyzičku. No a pak existují také nadšenci, kterým trénink prostě přináší dobrý pocit.

A jak taková tréninková hodina probíhá?

Na začátku všichni adepti projdou fitness testy, což znamená, že trenér zjistí, jak na tom každý cvičenec s fyzickou kondicí je, co dokáže a co už ne. Podle výsledků jsou pak zájemci o bootcamp rozděleni do skupin, ve kterých budou cvičit. A pak se jde do „boje“. Lekce trvá pětasedmdesát minut a legrace to rozhodně není. Cvičí se podle počasí buď venku nebo v tělocvičně. Trenér cvičence motivuje k maximálním výsledkům, ale zároveň nikoho nenutí, aby to či ono dělal, pokud si na to netroufá.

Zaměstnejte znuděné pubescenty!

Ačkoliv to na první pohled vypadá, že se jedná výhradně o záležitost „drsných“ mužů a žen, je to trochu jinak. Cvičební jednotku zvládnou i méně trénovaní jedinci (proto tam přece jdou), a to každého věku, prostě jak si kdo troufá. Obecné doporučení zkušených trenérů však zní, že ještě předtím, než se do něčeho podobného pustíte, je důležité znát názor vašeho lékaře. A to se týká mladých i starších. Bootcamp ale není jenom o pořádné dřině. Je také o přátelství, které při jednotlivých lekcích mezi „spolutrpiteli“ celkem logicky vznikne. Společně si mohou například zafilosofovat, proč do něčeho podobného vůbec šli a že se asi museli zbláznit, když si huntují tělo a ještě za to platí. Ale příště přijdou zase. Proč? Protože je to baví. A to je asi (samozřejmě kromě viditelných výsledků na postavě a dobré fyzické kondici) to nejdůležitější.