For Babies
Jste ten správný táta? PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Středa, 16 Duben 2008 14:25
Tátové mají někdy pocit, že za výchovu je přece zodpovědná matka. Oni jsou ti, kteří především musí rodinu zabezpečit. Co říkáte, do jaké kategorie by vás asi zařadily vaše děti?

• Otec jako trpělivý anděl
Tento otec je starostlivý, trpělivý a dává dětem citovou podporu. Problémům se však spíš vyhýbá.
• Otec jako teoretik
Slova jsou jeho silnou stránkou, činy nejsou jeho záležitostí. Vychovává zásadově, méně přitom dbá na jedinečnost dítěte.
• Tvrdošíjný otec
Jeho děti mají pracovat, nikoli hrát si, aby něčeho dosáhly a měly úspěch. Tvrdošíjně určuje, co děti musí dělat a co dělat nesmí. Tento otec nepřipouští svobodu a volný prostor pro vlastní aktivity.
• Diktátor
Cepuje své děti jako vojáky. S přísnou disciplínou a s požadavkem na bezpodmínečnou poslušnost hájí pořádek, píli, dochvilnost a spořivost. Ve svém nejhlubším nitru je často dobrosrdečný, neumí však sjednotit mírnost a přísnost. Trvá na dodržování pravidel, i když připouští určitý malý svobodný prostor.
• Otec jako kouzelník
Nechává dětem úplnou svobodu a dovoluje jim všechno, když se mu to právě hodí. Děti považují svého otce za ideálního kamaráda pro hru, zatímco ostatní leží na matce.
• Suverénní otec
Jedná se svými dětmi jako s dospělými; nechválí je ani nekárá. Tento otec věří, že už svou pouhou přítomností dokáže děti vychovat a že své povinnosti vychovatele dostojí jako "němý sluha".
zdroj: N. Peseschkian - Příběhy jako klíč k dětské duši