For Babies
Jdi spát jinam! PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Středa, 16 Duben 2008 14:12
Když je nám sedmnáct a jsme prvně doopravdy zamilované, zdá se nám, že nemůže existovat nic krásnějšího, než usínat po boku milovaného muže. Po pár letech manželství ovšem může všechno vypadat úplně jinak.
V nedávném výzkumu amerických vědců (Harris Interactive Survey) téměř každý čtvrtý dotazovaný (24 %) uvedl, že poruchy spánku partnera ruší jeho vlastní spánek. 47 % lidí z této skupiny přichází nejméně o 3 hodiny spánku týdně, 23 % dokonce o více než 5 hodin týdně.
Výzkumu se zúčastnilo celkem 1361 dospělých Američanů, kteří většinu nocí sdílejí postel se svým partnerem. 71 % z nich uvedlo, že alespoň jeden z dvojice partnerů má zkušenost s nespavostí. Více než čtvrtina dotazovaných (28 %) uvedla, že příznaky nespavosti trpí oba partneři. Nejčastějšími příčinami narušení spánku ze strany partnera bylo chrápání (34 %), převalování se a neklid na lůžku (15 %), nespavost (14 %) a pohyby matrace (14 %).
Uvedená studie přinesla i další zajímavá zjištění:
• Více žen než mužů uvedlo, že poruchy spánku partnera narušují jejich vlastní spánek (29 % versus 17 %).
• Insomnií trpí nejčastěji ženy ve věku 45–54 let (47 %).
• 17 % dotázaných uvedlo, že spánek jim narušuje jejich domácí zvíře.
• 13 % dotázaných uvedlo, že spí lépe, pokud je jejich partner pryč (resp. spí v jiné posteli).
• 11 % dotázaných uvedlo, že partner narušuje jejich spánek tím, že se do pozdních hodin dívá na televizi, sedí u počítače, nebo si čte.
• Pouze 7 % dotázaných uvedlo, že je partner udržuje v pozdních hodinách v bdělém stavu kvůli sexu.
zdroj: Psychologie dnes