Optimistické ženy mají zdravá miminka? PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Středa, 16 Duben 2008 14:06
Tak a zase máme o jednu starost víc. Nejen že se v těhotenství musíme zdravě stravovat, pohybovat a vůbec zdravě žít, ale ještě navíc, se musíme na svět dívat přes růžové brýle. Tedy pokud chceme mít šťastné a zdravé miminko.
Optimisticky naladěné ženy totiž prý porodí zdravější děti, lépe spí a zachovají si štíhlou linii. Alespoň to tvrdí dvě oddělené studie, které byly publikovány v Journal of Health Psychology Americké psychologické asociace.
Obou studií se účastnily americké ženy mezi 20 a 46 lety s různým socioekonomickým zázemím. Ženy byly vyzvány, aby popsaly svůj pohled na svět a umístily samy sebe na stupnici imaginárního sociálního žebříčku, kde desátá příčka znamenala dobré zaměstnání, kvalitní vzdělání a finanční zajištění, zatímco první příčka znamenala nejistotu a chudobu.
Prvního výzkumu se účastnilo 129 žen s vysoce rizikovým těhotenstvím (ženy, které během předchozího těhotenství potratily, diabetičky či ženy, které měly v průběhu těhotenství problémy s krvácením). Ženám byly předloženy různé výroky typu: „Vidím svět z té lepší stránky, vždy očekávám to nejlepší,“ nebo „Málokdy očekávám, že by věci mohly jít po mém.“ Ženy, které volily nejpozitivnější výrok, porodily silnější, zdravější děti a průběh porodu byl méně komplikovaný. Podle autora experimentu Marci Lobela se do tohoto výsledku může promítnout i to, že optimisticky naladěné ženy častěji cvičily, což mělo kladný vliv na vyšší gestační věk dítěte při porodu.
Druhé studie se účastnilo 160 zdravých žen mezi 30 a 46 lety. Ženy, které samy sebe na socioekonomickém žebříčku zařadily výše, a měly tedy o sobě kladnou představu, byly celkově zdravější. Neměly večer problémy s usínáním, zůstaly štíhlejší a obecně se cítily více fit.
Hormon kortisol, spojený se stresem, vede podle autorů výzkumu k vyššímu abdominálnímu (v oblasti břicha) přírůstku na váze a byl evidentní u žen, které samy sebe na zmíněné škále umístily na nízké příčky.
Zdroj: Psychologie Dnes