Babské recepty zabírají! PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Středa, 16 Duben 2008 13:44
Operující roboti? Laserové přístroje a ultrazvuk? Šití bez jediného stehu? Moderní metody nejsou v módě. Přední světové kliniky sázejí na zaručené recepty ze starých kronik.
Jsme v malých lázních v Německu. Skupinka lidí tam sedí na okraji bazénku. Mají nohy ponořené do vody, cukají jimi a hlasitě se smějí. Jako kdyby je něco lechtalo. Když přijdete blíž, zjistíte, že ve vodě je velký houf miniaturních rybiček, které se zuřivě zakusují do lidské kůže. Jmenují se Garra rufa a v rodném Turecku jí přezdívají ryba doktor. Už je to pěkných pár set let, kdy tamní lidé zjistili, že rybičkám chutná i napadená lidská kůže. Zastánci metody, kteří neváhají za rybími lázněmi vycestovat do Turecka, či Německa, jim přisuzují skvělé výsledky při léčení obávané lupénky. Českým lékařům zatím rybí lázně nechybějí. Pravděpodobnost, že léčba zabere, je podle nich poměrně malá.
Červi zachránili nohu
Další lidožravá zvířátka k nám dorazila. Konkrétně do Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Pacientovi, kterého sem dovezli po neúspěšné operaci, hrozila amputace nohy. Rány hnisaly dál a zdálo se, že neexistuje účinná pomoc. Jenže pak lékaři nasadili živý lék – larvy bzučivky zelené. Osmnáct tisíc korun, které tehdy pacient zaplatil, se staly nejlepší investicí jeho života. Dovezené larvy mu během několika dní rány vyčistily. V současné době je již metoda, díky níž se dají vyléčit i komplikace cukrovky, úředně schválena a porce červů chovaných v ČR přijde pacienta na necelých pět tisíc korun. Metoda, která pomáhá například při léčení bércových vředů, má i minusy. Je v některých fázích poměrně bolestivá a rozhodně nepomůže každému.
Pijavice ředí krev
Léčení pijavicí jsme chtěli vyzkoušet sami. Když jsme jí v rámci reportáže přijeli nabídnout svou krev, neměla zájem. Před třemi nedělemi se totiž nacucala k prasknutí. „Chvíli to trvalo, ale pak jsem cítila štípnutí, jak se pijavice zakousla. Sledovala jsem, jak mi doslova pije krev a nabírá na objemu. Vůbec to nebolelo. Jakmile se totiž zakousne, vypustí do rány hojící enzym, který zabraňuje bolesti. Potom sama odpadla,“ líčila průběh experimentu, který měl dokázat, že i dnes je pijavka lékařská nepostradatelná, jedna z účastnic. Ve Spojených státech je jejich použití po chirurgických operacích běžná a hlavně povolená metoda. Úspěšně ředí krev a pomáhá tak lidem s vysokým tlakem. Trpíte-li naopak tlakem nízkým, pijavicím se raději velkým obloukem vyhněte!
Zaříkávejte svou bradavici!
Také Jiří Paroubek by měl nahlédnout do starých felčarských knih. Středověké zaříkávání bradavic totiž nezmizelo současně s čarodějnicemi, ale funguje i dnes! Někteří kožní lékaři bez mrknutí oka doporučí vašemu dítěti, aby před spaním pořádně seřvalo svou bradavici. Ti otrlejší si prý zase mají představit, jak jim kdosi nenáviděnou okrasu vypálí. O zbytek se už postará psychika. Příklady, kdy se takto stresované bradavice leknou a raději zmizí, zdaleka nejsou ojedinělé.
Na ekzém platí syrovátka
Pamatujete si na loňský kolotoč kolem zázračného hubnutí se syrovátkou? Většina žen, které vzaly útokem lékárny, se na krabičce s bílým práškem dočetly, že v podobě koupele umí léčit i ekzémy. V jilemnické nemocnici dokonce ementálskou syrovátkou ještě nedávno léčili nepříjemný atopický ekzém. Postižené děti se dvakrát denně koupaly v syrovátkové lázni, pak se nechala zaschnout a následně se kůže promastila. U více než poloviny malých pacientů došlo již po dvou týdnech k výraznému zlepšení. A přitom stačilo jediné: občas zajít na pivo s pracovníky místní mlékárny, kteří měli dokonalou pokožku. A zázračná metoda byla na světě.