For Babies
Kariéra nebo dítě? PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Středa, 16 Duben 2008 13:43
Dostal se mi do ruky inzerát, který nabízel pracovní místo. A co byste dámy řekly, splňovala jsem veškeré parametry. Problém byl vlastně jen jediný - moje dvouleté dítě.
Úspěšně jsem prošla konkursem a propracovala se až téměř k přijetí. Problém nastal, když jsme se začali dohadovat o pracovní době. Protože šlo o samostatnou činnost vykonávanou na počítači, napadl mě totiž šílený nápad, že bych docházela do práce dva dny v týdnu a zbytek dělala z domova. Podotýkám, že jsem do vybavení své domácí kanceláře dala nemalý peníz, což mi umožňuje bez problémů práci z domova vykonávat. A v dnešní době moderní techniky, kdy je nepřetržité připojení k internetu samozřejmostí mi to prostě příjde vcelku rozumný kompromis výhodný pro obě strany. Já nebudu muset odkládat malé dítě do náruče chůvy, zaměstnavatel hradit mé soukromé hovory a hodiny strávené povídáním s kolegyněmi.
Ani náhodou!
No, to jsem si tedy dala. Potenciální zaměstnavatel rázem zapomněl na všechny moje klady a díval se na mě naprosto vyděšeně. Co kdyby mu takové novoty chtěli zavádět všichni? Tak jako už zhruba posté mě napadlo, jak skvěle to máme teoreticky zmáknuté, pokud teorie nepřejde v praxi. Jak se holedbáme, že není problém přizpůsobit pracovní podmínky matkám s malými dětmi a že volná pracovní doba už je pro nás dávno samozřejmostí. Omyl, až na pár osvícených zaměstnavatelů je to pořád stejné. Nezáleží na tom, kolik práce dotyčný odvede, ale kolik času stráví v práci. V reálu to potom znamená, že každá máma se musí rozhodnout. Kariéra nebo dítě. A pokud kariéra, potom chůva, nebo jesle. Co na tom, že každý psycholog varuje, jak moc jsou první tři roky života pro dítě důležité a že bez kontaktu s matkou může citově strádat ještě v dospělosti. Je přece na vás, jestli zvolíte raději dítě. No, možná to znamená, že zůstanete pár let skoro bez peněz a nebudete mu moc skoro nic dopřát. Ale, co vlastně záleží na hmotných statcích, ne?
Mimochodem, to místo dostal samozřejmě chlap. Na rozdíl ode mě splnil asi polovinu požadavků. Ten zbytek byl ale zřejmě ochotný tam odsedět.