Energie nejen pro děti

Chystáte se na výlet s dětmi? Nezapomeňte do batůžku přibalit PIKNIK nebo PIKAO. Zahuštěným slazeným mlékem zajistíte doplnění energie, zaženete hlad a jeho chuť vás zaručeně nezklame.

 

Celý článek...

Aktuální číslo

2018_duben

ke stažení v pdf

For Babies
Hvězdná hádanka PDF Tisk Email
Napsal uživatel Lydie Junková   
Úterý, 15 Duben 2008 12:33

Proč lidé už od pradávna vzhlížejí ke hvězdám? Líbí se jim jejich záhadný třpyt, opakující se proměny měsíce, klesání slunce do romantických červánků? Nebo to má jiné, odlišné příčiny? A pakliže ano, pak jaké? Básník by se možná zeptal: Proč hvězdo do mých nocí záříš že někdy mě i spánek míjí tvé světlo bloudí po mé tváři v pestrobarevné symfonii. Leč nebuďme sentimentální a uvažujme rozumně. Možná, že lidé měli nějaký praktický a zcela prozaický důvod, proč pozorovali různé nebeské úkazy. Třeba to bylo důležité proto, aby si zajistili obživu? Pokud souhlasíte, máte pravdu...

Pozorování umožnilo plánovat zemědělské práce, kupř. chystat setbu.. Vedlo k sestavování kalendářů, které umožňovaly plánovat sezónní práce. Z příslušné literatury se dovíme, že dávno před vznikem písma už lidé pozorovali proměny Luny, pohyby slunce a světelných bodů na obloze, poněvadž potřebovali změřit čas. Tehdy také vznikala astrologie, neboli hvězdopravectví. Její počátky se nacházejí u Sumerů, kde se již v druhé půli třetího tisíciletí před naším letopočtem objevují záznamy o pozorování zatmění.

Po Sumerech rozvíjejí astrologii Babyloňané: zde vzniká souřadný systém zvěrokruhu, umožňující stanovit polohu planet. Od počátku pátého století obohacují astrologii Řekové, a to především na základě znalostí matematiky a geometrie. Vzpomínáte si na slavného Archiméda, největšího matematika starověku? Na jeho výkřik: Noli tangere circulos meos! (Česky: Nedotýkej se mých obrazců!) Popudil jím římského vojáka a ten ho zabil. Značné obliby dosahuje astrologie i v Římě, kde císař Augustus dal razit mince se (svým) znamením Kozoroha, který dodal váhu jeho postavení. Vpád Barbarů tento slibný vývoj astrologie přerušil; spousta literatury se při velkých pohybech národů ztratila. Velká část se jich však zachovala a astrologie se poté šířila z Cařihradu dál na východ.

Její putování je přímo dramatické: v jedenáctém a dvanáctém století cestuje přes Pyreneje zpátky do Evropy. V období renesance (patnácté a šestnácté století) se však prudce rozvíjejí přírodní vědy, které astrologii nejsou ani v nejmenším nakloněny. Proti ní vystupují dokonce i velcí křesťanští myslitelé, jakým byl např. Tomáš Aquinský. Citelný úder jí zasadilo moderní vědecké myšlení. Objevuje se celá řada osobností, jakými byli Mikuláš Koperník (přišel s heliocentrickým uspořádáním sluneční soustavy),Tycho Brahe, Johannes Kepler a mnozí další. Takže postupně vítězí věda, tj. astronomie. Je proto poněkud překvapující, jak uvádí náš známý astronom Jiří Grygar, že ještě na počátku jedenadvacátého století má astrologie své zastánce, a to nejenom v laické veřejnosti, ale i mezi přírodovědci, techniky a filosofy. Přitom není už pochyb o tom, že obhajoba astrologie je přímým popřením zásad kritického, soudného myšlení. Arci - uvedení akademičtí zastánci astrologie se snaží distancovat od pokleslé bulvární astrologie.

Zapeklitý problém horoskopů tkví v tom, že se nevztahují jen k jednotlivcům, nýbrž k obrovskému počtu lidí, pro které pochopitelně nemůže platit totéž. Tentýž výhled nemůže zajisté platit pro maminky, které pečují o rodinu, jako pro osoby, jež o domov nemají zájem; stařenku nad hrobem sotva čeká totéž, co mladou dívku a podobně. A nadto – technika a přírodní i další vědy nám umožňují žít a přežít v tomto složitém a nebezpečném světě, v němž někdy ztrácíme půdu pod nohama. Co nás dnes či během příštích dnů čeká, jaké aspirace má osoba narozená v tom či onom znamení, jaké má přednosti a nedostatky, může být zajímavé, ale v ošemetných nástrahách života nám ve skutečnosti pomoci nemůže. Pokud horoskopy čteme, měli bychom je chápat s tímto vědomím, tedy nepodlehnout jejich vábivému kouzlu. Nikdo nám nebrání vzhlížet ke hvězdám, ovšem za předpokladu, že se jejich svitem nedáme zcela obloudit a omámit…

Z literatury: J.Grygar, Soumrak astronomie, Zpravodaj Sisyfos 9, 2003. Wissenschaft.de, 2007;Wikipedie, encyklopedie 2006, 2007 …

Aktualizováno Úterý, 15 Duben 2008 12:47
 
 
Jarní kolekce sandálů TEVA nabízí pohodlí i styl

02TEVA, tradiční značka v sekci otevřené obuvi, přichází s novou kolekcí plnou nadčasových sandálů, módních bot i pohodlných flip-flopů. Obuv je charakteristická svou odolností a maximálním pohodlím, které majitel ocení při dlouhých pěších výletech přírodou i při procházkách ulicemi velkoměsta. TEVA tak pokrývá nejen segment outdooru, ve kterém se pohybuje od roku 1984, ale současně se také zabydluje v sekci módních trendů.

Sandále Teva se nyní prodávají ve vice než 40 zemích po celém světě. Další informace naleznete na www.teva-eu.com.

 

Celý článek...

Kam s dětmi

Divadla
Kina
Města
Zoo