Energie nejen pro děti

Chystáte se na výlet s dětmi? Nezapomeňte do batůžku přibalit PIKNIK nebo PIKAO. Zahuštěným slazeným mlékem zajistíte doplnění energie, zaženete hlad a jeho chuť vás zaručeně nezklame.

 

Celý článek...

Aktuální číslo

2018_duben

ke stažení v pdf

For Babies
O modrobílém tulipánu PDF Tisk Email
Napsal uživatel Lydie Junková   
Úterý, 15 Duben 2008 12:09

Na starodávné, malované babiččině truhle bylo květů, jako bývá na jaře a v létě na zahrádce –růžových, žlutých, červených, bílých a modrých. Květy na babiččině truhle vypadaly jako pestré kytice. Mezi nimi se skvěl nádherný modrobílý tulipán. Byl ze všech těch květů největší a nejkrásnější – a také to o sobě věděl. Pohleďte, jaký jsem zvláštní a podivuhodný, říkával hned po ránu, sotva se květy probudily a oknem na ně padl odlesk ranního slunce. A což teprve v poledne, v zlaté sluneční záři, to se modrobílý tulipán teprve naparoval! Ale vypínal se i ve dnech, kdy slunce nesvítilo, a ostatní květy ho dlouho obdivovaly a považovaly za čest, že mohly být na jedné truhlici s takovým krasavcem. Jenomže všeho do času – po čase je to věčné chlubení postupně omrzelo. No vždyť my jsme to už slyšely, odpovídaly pokaždé, když tulipán zase začínal se svou sebechválou. A když přesto neustal, začaly se mu posléze vysmívat: Tulipáne, velký páne, zpíváš pořád tu samou písničku, ty jsi jako flašinet! To už modrobílý krasavec nemohl předstírat, že nic neslyší a také to ve své pýše nemohl jen tak snášet. Počkejte, budete litovat! Co byste byly beze mne, ubožáčkové! Opakoval si to pak v duchu jeden den, druhý a třetí, ale marně přemýšlel, jak by to měl těm chudinkám ukázat, nic ho nenapadalo. Až jedné noci, kdy už ze samé rozmrzelosti nemohl spát, přišel na to, co by mohl udělat: z truhly prostě odejde, ty hloupé květy tak nejlépe potrestá za jejich troufalost. Budou pozdě litovat, radoval se a konečně spokojeně usnul. Jak se rozhodl, tak také učinil. A tak začala podivuhodná dobrodružství modrobílého tulipánu...

Ráno, než se rozednilo a ostatní květy na babiččině malované truhlici ještě spokojně spaly, vyloupl se modrobílý tulipán ze svého místa, jako když se z lusku vyloupne hrášek.Trochu ve vzduchu zakolísal, jelikož se najednou ocitl bez opory, avšak brzo začal polehoučku plachtit sem a tam,, od truhlice ke skříni a zase nazpátek. Nakonec se osmělil, vznesl se otevřeným oknem ven – a už letěl a letěl. Vida, tak už jsem ve světě, radoval se, když prolétl nad zahradou,pak nad sousedními domky, nad většími domy a pořád dál a dál nad městem. Zatím vyšlo slunce, příjemně hřálo a hřálo. Tulipán pozoroval z výšky, jak mezi domy chodí lidé sem a tam. Ale za chvíli začal být ze všeho poletování unavený. Je čas trochu si odpočinout, pomyslel si, co kdyby dlouhým plachtěním utrpěla má krása? A začal proto vyhlížet, kde by se měl snést dolů. Pod sebou uviděl velikou budovu s blýskavými okny, z nichž některá byla otevřená. Rozhodl se, že se podívá dovnitř, zda by tam někde třeba nestála malovaná truhla, jako ta po babičce, na které by se mohl usadit. Vletěl do veliké místnosti, truhla tam nebyla, ale hromada dětí, které seděly v řadách za sebou. Před nimi, na vyvýšeném stupínku, stál nějaký mladý pán s brýlemi a něco povídal. Kde jsem se to ocitl? pomyslel si modrobílý tulipán. Všude samé lavice, na tom stupínku žlutý stůl a za ním černá tabule. Na zdi visely všelijaké barevné obrázky a tak se tulipán usadil na jednom z nich. Byl hnědý a žlutý a zelený a na jednom místě také modrý. Vtom pravil ten mladý pán s brýlemi: Přines mi sem mapu Čech, Jiříku! Z lavice se hbitě zvedl černovlasý kluk, sundal ze zdi právě ten obrázek, na kterém seděl tulipán, a pověsil ho na tu černou tabuli. A potom ten brýlatý mladý pán vyvolal jiného chlapce a nakázal mu: Vyjmenuj mi a ukaž všechny rybníky a jezera, co jsou v Čechách!

Jistě jste už dávno uhodli, že to byl pan učitel – a protože pana učitele musí děti poslouchat, kluk hned vstal, šel k tabuli a začal jmenovat všechna jezera a rybníky, co jsou v Čechách. Pan učitel spokojeně přikyvoval, ale najednou se chlapec zarazil. Prosím, tady je – ještě jedno jezero! hlásil, tady, mezi Prahou a Mělníkem! Ale, ale, copak si to vymýšlíš? usmíval učitel. Přistoupil k mapě a údivem se rozkašlal. Sundal si a vyčistil brýle, ale vzápětí zavrtěl hlavou: jezero tam opravdu bylo a dokonce se zavlnilo. To se modrobílý tulipán dmul pýchou, jak na něj všichni hledí. Děti si začaly šuškat a v zadních lavicích se někdo potichu zasmál. Ticho! nakázal pan učitel a vyšel ze třídy. Teď se začaly děti smát nahlas. Jenomže ve dveřích se záhy objevil pan ředitel a za ním učitelé a učitelky, tak zase utichly. Avšak jezero mezi Prahou a Mělníkem už na mapě nebylo : tulipán už byl odpočatý a také se trochu vylekal, takže se odrazil od mapy a vznesl se oknem opět ven. Nad tou podivnou událostí kroutili v té škole všichni ještě dlouho hlavou. A modrobílý tulipán zatím letěl a letěl…

 
 
Jarní kolekce sandálů TEVA nabízí pohodlí i styl

02TEVA, tradiční značka v sekci otevřené obuvi, přichází s novou kolekcí plnou nadčasových sandálů, módních bot i pohodlných flip-flopů. Obuv je charakteristická svou odolností a maximálním pohodlím, které majitel ocení při dlouhých pěších výletech přírodou i při procházkách ulicemi velkoměsta. TEVA tak pokrývá nejen segment outdooru, ve kterém se pohybuje od roku 1984, ale současně se také zabydluje v sekci módních trendů.

Sandále Teva se nyní prodávají ve vice než 40 zemích po celém světě. Další informace naleznete na www.teva-eu.com.

 

Celý článek...

Kam s dětmi

Divadla
Kina
Města
Zoo