For Babies
Nejméně vhodné stravovací návyky a jak se jich zbavit PDF Tisk Email
Napsal uživatel redakce   
Čtvrtek, 27 Říjen 2016 00:00

SMART_formeI1Zvyšující se životní tempo bohužel nepomáhá při vytváření správných stravovacích návyků. Češi konzumují příliš málo výrobků doporučovaných v rámci vyvážené stravy, a co víc, spěch, stres a únava nevhodné a škodlivé návyky ještě více umocňují.  Odstranění nejčastějších stravovacích chyb ale není tak složité, jak si myslíme.

 

 

SMART_formeII2

Nedostatek zdravých snídaní

Ne bezdůvodně je snídaně považována za nejdůležitější jídlo dne. Hladina glukózy v krvi je po noci obvykle velmi nízká, takže po ránu potřebujeme rychlou dávku energie, která nás nejen probudí, ale i připraví na celodenní aktivitu. Bohužel ale mnoho lidí díky rannímu shonu nebo špatným stravovacím návykům snídani vynechává.  A to je nutné změnit! Vyvážená snídaně by měla obsahovat hlavně ovoce a zeleninu, obiloviny a mléčné výrobky. Stejně tak by ranní menu mělo zahrnovat 100% ovocný džus nebo kapsičku pyré. Takto vám nebudou chybět žádné cenné vitamíny a živiny.

Nepravidelná strava

Mezi jednotlivými jídly by během dne měla být 3-4 hodinová pauza. Je-li tato přestávka delší, dochází k poklesu hladiny glukózy v krvi, což snižuje naši schopnost soustředit se, zhoršuje to naši náladu, způsobuje ospalost a podrážděnost.

 

SMART_formeII3Mlsání

Z hlediska fyzického a duševního zdraví je nejhorší stravovací chybou mlsání. Nejčastěji jsme v pokušení sáhnout po sušenkách, dortíkách, buchtách, koláčích nebo chipsech, po jejichž konzumaci můžeme zaznamenat nejen výkyvy nálad (protože hladina glukózy je nestabilní), ale i lítost ("zase jsem neodolal/a“). Jak tedy zlepšit naše stravování bez mlsání mezi jídly?  Především se musíme vyhnout situacím, ve kterých jsme velmi hladoví, protože pak je daleko větší šance, že sáhneme po něčem nezdravém.  Stojí za to mít po ruce krabičku ořechů, cereálií, ovoce, kapsičku pyré nebo láhev 100% džusu, které poskytnou energii ve chvílích náhlého hladu.

 

SMART_formeII4Přejídání

Někdy si musíte říct "stop!" Cestou k překonání přejídání je vhodné uspořádání stravy. Jídla by měla být konzumována často, ale v menších porcích. Klíčem k úspěchu je omezit množství spotřebovaných kalorií tím, že odstraníte tučná jídla a silně slazené potraviny. Měli byste také přidat porci zeleniny nebo ovoce ke každému jídlu, přičemž součástí denního jídelníčku každého člověka by mělo být alespoň 5 porcí zeleniny, ovoce nebo 100% ovocný džus. Fyzická aktivita, díky níž spalujeme přebytečné kalorie, hraje také klíčovou roli.

Aktualizováno Neděle, 30 Říjen 2016 08:45