Energie nejen pro děti

Chystáte se na výlet s dětmi? Nezapomeňte do batůžku přibalit PIKNIK nebo PIKAO. Zahuštěným slazeným mlékem zajistíte doplnění energie, zaženete hlad a jeho chuť vás zaručeně nezklame.

 

Celý článek...

Aktuální číslo

2018_duben

ke stažení v pdf

For Babies
Bajka o vzpurném knedlíku PDF Tisk Email
Napsal uživatel Lydie Junková   
Úterý, 15 Duben 2008 11:21

Motto: Dějí se vám divy, až se člověk diví (anonymní autor)

Knedlík, před chvílí uvařený, odpočíval na cedníku s ostatními knedlíky. Ležel nahoře, hned zkraje a měl tudíž dobrý výhled. Pozoroval, jak na sporáku kypí omáčka, na stole ležely připraveny talíře s příbory. Pranic se mu to nelíbilo. Stačí, že mě vařili a píchali do mne – a teď se mě chystají ještě ke všemu sníst! Mám já to zapotřebí, abych někomu ležel v žaludku? rozčiloval se. Počkal, až se hospodyně vzdálí z kuchyně a potom hop! vyskočil z cedníku na stůl, ze stolu se spustil na židli a odtamtud na podlahu. Měl štěstí, dveře byly pootevřené – tudíž nic nebránilo tomu, aby se odkutálel do předsíně a schoval se prozatím u stojanu s deštníky. Nemusel čekat dlouho... někdo zazvonil.

Byl to listonoš a podával hospodyni dopis. Než stačila podepsat stvrzenku, šikovný knedlík využil příležitosti, vykulil se přes práh, potom překonal schody do přízemí a otevřenými domovními dveřmi se vydal ven, na ulici. Byl nejen šikovný, ale také chytrý - bůhví, kde se to v něm vzalo. Snad geny po předcích? Nedivte se, i knedlíky mají svoji historii…

Český knedlík vznikl dávno před vznikem rakousko-uherské monarchie... Asi od samého začátku lidského rodu, když už existovalo zemědělství, míchala se mouka s vodou a pekly se jakési placky na horkém kameni. Později vznikaly houskové knedlíky – první zmínka o nich je někdy ze sedmého století. Později o nich psala Dobromila Rettigová a možná, že i Jan Neruda. Ale nechme podrobností. Neví se, kdy začaly vznikat i jiné produkty, jako kulaté knedlíky, některé s náplní masovou nebo ovocnou. Aby bylo jasno, knedlík, o němž je v bajce řeč, je však knedlík tvarohový – náramná to lahůdka. Ale kdepak jsme ho nechali?

Zarazil se na okraji ulice – kolem tu a tam přešel nějaký člověk, někde poblíž zaštěkal pes. Samé nebezpečí! Knedlík se schoval za popelnici a vyčkal večera. Teprve potom se začal kutálet dál.Dorazil ke skupině dřevěných chat, v jedné z nich se svítilo. Obezřetně se kuli1 obhlédnout situaci. Nečekaně vyběhlo ze dveří chatky malé děvčátko. Světlo dopadlo na cestičku – a tak spatřilo podivného návštěvníka. Než se knedlík vzpamatoval, přiskočilo k němu a opatrně ho zvedlo. „Neboj se, knedlíčku!“ řeklo mile. Vzalo ho dovnitř a položilo na měkký ubrousek. „Jak to, že jsi kulatý?“ vyptávalo se. Knedlík se mezitím uklidnil a přestal mít strach. „Jsem kulatý, protože jsem tvarohový – a nejsem jako ty obyčejné knedlasy,“ vysvětloval. A také přiznal, že utekl z domu, kde ho uvařili, protože -“ „Jsi nechtěl skončit v nějakém žaludku!“ vpadlo děvče. „Mně by se také nelíbilo, aby mě někdo snědl. Jestli chceš, zůstaň tady!“ “Ale co když někdo přijde?“ “Já mám jenom maminku a ta je moc hodná, určitě tu budeš v bezpečí. A tak šťastně skončila pouť vzpurného knedlíku. Z bajky plyne poučení, že se někdy dějí divy, až se člověk diví…

 
 
Jarní kolekce sandálů TEVA nabízí pohodlí i styl

02TEVA, tradiční značka v sekci otevřené obuvi, přichází s novou kolekcí plnou nadčasových sandálů, módních bot i pohodlných flip-flopů. Obuv je charakteristická svou odolností a maximálním pohodlím, které majitel ocení při dlouhých pěších výletech přírodou i při procházkách ulicemi velkoměsta. TEVA tak pokrývá nejen segment outdooru, ve kterém se pohybuje od roku 1984, ale současně se také zabydluje v sekci módních trendů.

Sandále Teva se nyní prodávají ve vice než 40 zemích po celém světě. Další informace naleznete na www.teva-eu.com.

 

Celý článek...

Kam s dětmi

Divadla
Kina
Města
Zoo