For Babies
Jak se vyznat v laboratorních vyšetřeních? PDF Tisk Email
Napsal uživatel redakce   
Středa, 17 Prosinec 2014 12:10

odber_krveInformační web vám pomůže

Lékař vás poslal na odběry krve, nebo právě držíte výsledky vyšetření a z těch všech zkratek se vám točí hlava. Co teď? Pokud chcete rozumět, ptejte se! Ptejte se všude tam, kde získáte odborné informace, které nebudou zkresleny komerčními zájmy farmaceutických firem. Jednou z možností je mezinárodní zdravotnický portál LabTestsOnline, jehož česká verze pomáhá již 6 let českým pacientům i lékařům.

 

 

Proč se nechat vyšetřit

Na webovém portálu www.laboratornitesty.cz najdete odpovědi na otázky: Proč se nechat vyšetřit, jak se máte připravit na odběr, co je vyšetřováno, jak je vyšetření využíváno, co výsledek vyšetření znamená… Své místo zde mají i nejčastěji kladené otázky včetně odkazu na zdroj v literatuře, poslouží vám i slovník pojmů, abyste například lépe porozuměli slovu onkogen, narkolepsie nebo kreatin. Vám, kteří máte zájem o své zdraví či zdraví svých blízkých, je určena kapitola o screeningu v různých obdobích života. Můžete poslat dotaz lékaři, pomůže i abecedně řazený seznam jednotlivých onemocnění se srozumitelným vysvětlením.

odber_krveCo výsledek vyšetření znamená

Pokud tedy jdete od lékaře s výsledky testů a mimo tzv. referenční meze vyčnívá například zkratka TSH, podívejte se do sekce Seznam vyšetření, klikněte na TSH a rozbalí se vám velmi podrobné informace o tomto hormonu, jehož testování je první volbou pro posouzení činnosti štítné žlázy anebo příznaků její zvýšené či snížené funkce, atd.

„Projekt si klade za cíl informovat a vzdělávat širokou veřejnost a tím pomáhat s orientací ve složitém světě laboratorních testů. Lidé by své zdraví neměli podceňovat. Pokud se delší dobu necítí dobře, měli by navštívit lékaře a trvat na důkladném vyšetření,“ vysvětluje Ing. Lenka Nováková, členka mezinárodní koordinační komise LabTestsOnline.

LabTestOnline - Informace pro laickou i odbornou veřejnost o laboratorních vyšetřeních