Energie nejen pro děti

Chystáte se na výlet s dětmi? Nezapomeňte do batůžku přibalit PIKNIK nebo PIKAO. Zahuštěným slazeným mlékem zajistíte doplnění energie, zaženete hlad a jeho chuť vás zaručeně nezklame.

 

Celý článek...

Aktuální číslo

2018_duben

ke stažení v pdf

For Babies
Nespokojený hrad PDF Tisk Email
Napsal uživatel Lydie Junková   
Úterý, 15 Duben 2008 09:54

Motto: Klam nemá hranic. Seneka

Byl jednou jeden veliký, výstavný, velice vznešený hrad, stál na vysokém kopci a shlížel namyšleně dolů, do krajiny pod sebou. Kdybyste věděli, vy tam dole, človíčkové, kdo všechno bydlel v mých komnatách! Knížata, hrabata, vévodové – ba dokonce jeden slavný král, dokud ho nepřátelé neskolili na válečném poli… Hradem zašuměl tesklivý vzdech. Jenomže vzdychá-li hrad, podobá se to hučení silného větru. To probudilo kastelána, která spal na lavičce před vchodem, očekávaje případné návštěvníky. Promnul si oči, nikoho však neviděl. I došlo mu, že sám hrad si tak hlasitě stýská...

„Proč naříkáš?“ zeptal se a vešel branou na hradní nádvoří. „Chybí ti snad něco?“ „Aby ne,“ zahučel hrad, „vždyť sem nikdo nechodí!“ „To máš pravdu, on je to sem do kopce pěkný výšlap. Ale začíná jaro, třeba se nějaká ta skupinka objeví!“ „Jenom aby, já už tu samotu těžko snáším!“ Kastelán velkoryse přehlédl,že on zřejmě není vůbec brán jako společník v úvahu. A poněvadž měl dobré srdce, počal usilovně přemýšlet, jak by svému hradu pomohl. Odebral se proto do zámecké knihovny,kde prolistoval několik tlustých svazků. Konečně našel, co hledal. V tlusté knize, zdobené zlatou ořízkou, objevil vyprávění o bílé paní, která se tu kdysi procházela chodbami a komnatami, vydávajíc táhlé vzdechy. Ale kam se asi poděla, uvažoval kastelán. Marně si lámal hlavu a marně pátral po nějakých čarodějnických knihách. Někdo si je asi odnesl. Jedné noci měl kastelán sen: zdálo se mu o modré pomněnce, která rostla dole pod hradem. Bylo to nějaké znamení?

A tak milý kastelán, když hrad odpoledne jako obvykle pospával, sešel dolů. Trsy pomněnek ho přivedly k malému domečku. Zaklepal a vešel dovnitř. Tam ho uvítal bělovlasý děda. „Vím, proč přicházíš,“ řekl vlídně,. „Myslím, že ti mohu pomoci.“ „Jak pak víte, co potřebuji?“ „Netušíš? Já jsem totiž kouzelník!“ Kastelán nevěřícně zavrtěl hlavou: „Kouzelníci přece už neexistují, zdá se mi.!“ „To si myslíš ty a všichni, kdo o tom nic neví! Ale to je všeobecný omyl. Lidé rádi podléhají kdejakému klamu. Řeknu ti, jak je to doopravdy s bílou paní, kterou sháníš. Bývala to manželka jednoho vznešeného pána, který rád bojoval. I vypravil se zase jednou do války – a aby zatím bílá paní někam nezmizela, zazdil ji do nedobytné komnaty.“ „Takové, ve které byl uvězněn Dalibor s Kozojed?“ mínil kastelán. „Jdi mi s Daliborem! Ještě se ta bílá paní snad naučila housti na housle!“ zasmál se čaroděj. „On je to stejně klam, že nějaká bílá paní vůbec kdy existovala!“ „A já jsem doufal, že ji přivedu, aby se můj ubohý hrad necítil tak opuštěný!“ „Jenom nezoufej!“utěšil kastelána kouzelník. „Tady ti dám pytlík,ve kterém je bílá pára. Každý den navečer ji pustíš ven, aby se procházela po cimbuří, hrad si bude myslet, že tam máte bílou paní a bude spokojen!“ „Jenže ona mi uteče!“ „Neobávej se, ta bude ráda, že si bude moci opět vlézt zpátky!“ Kastelán si tudíž vzal pytlík, uctivě poděkoval a vrátil se domů. Učinil, co mu kouzelník nakázal a hrad byl nadšen, že mají bílou paní a od té doby přestal být nespokojený. Ani se nepídil po tom, kde se tak najednou objevila a už více nevzdychal.

Pověst o bílé paní se rozkřikla a do hradu začali proudit turisti, aby ji spatřili. A možná, že ji zahlédli, bůhví… Klam nezná mezí, pomyslel si kastelán, když prodával vstupenky četným návštěvníkům, kterých nebralo konce…

 
 
Jarní kolekce sandálů TEVA nabízí pohodlí i styl

02TEVA, tradiční značka v sekci otevřené obuvi, přichází s novou kolekcí plnou nadčasových sandálů, módních bot i pohodlných flip-flopů. Obuv je charakteristická svou odolností a maximálním pohodlím, které majitel ocení při dlouhých pěších výletech přírodou i při procházkách ulicemi velkoměsta. TEVA tak pokrývá nejen segment outdooru, ve kterém se pohybuje od roku 1984, ale současně se také zabydluje v sekci módních trendů.

Sandále Teva se nyní prodávají ve vice než 40 zemích po celém světě. Další informace naleznete na www.teva-eu.com.

 

Celý článek...

Kam s dětmi

Divadla
Kina
Města
Zoo