Zavinovat, nebo ne? PDF Tisk Email
Napsal uživatel redakce   
Pondělí, 10 Únor 2014 17:19

dp26908895Mám tři děti. Prvního v porodnici pevně zavinuli a radili mi zavinovat, zavinovat, zavinovat. Tvrdili, že dítě potřebuje především teplo. Druhý syn přišel na svět o čtyři roky později v jiné porodnici. Možná to bylo tím, že to bylo uprostřed léta, ale trend zavinování se tehdy nenosil. U třetího dítěte už jsme proto zavinovačku ani nepřipravovala. Jaké bylo moje překvapení, když jsem od některých maminek slyšela, že bez zavinovačky se rozhodně neobejdou.


Samozřejmě nemusí to být ta stará známá, kterou je třeba vyvářet a škrobit, ke slovu přišly rychlozavinovačky a různé teplé pytle – princip ale zůstává stejný. Omezit dítěti pohyb a dopřát mu teplo. Samozřejmě se už dávno upustilo od zavinování pevného, které dítěti neumožňovalo prakticky žádný pohyb a přešlo se k zavinování volnému. Proč je to ale vlastně důležité?


Například neurologové zavinování schvalují z toho důvodu, že nervová soustava nemluvňat není ještě zralá a spontánní, neřízené pohyby (v případě, že dítě není zavinuto vůbec) mohou dítě rozrušovat. Psychologové zdůrazňují, že nemluvně je z matčiny dělohy zvyklé na uzavřený a malý prostor. No a většina maminek prostě zjistí, že když je dítě v teploučku a měkoučku je mu dobře…


dp1460811Pro lepší spinkání
Obzvláště, pokud je ukládáte ke spaní, je zavinovačka rozhodně dobrá varianta. Většina miminek se krásně zklidní a usne. Většina malinkých dětí po narození prostě spí lépe v zavinovačce, nikoli v dupačkách. Podle MUDr. Lenky Smetanové má volné zavinování zvláštní význam zejména pro děti nedonošené, nezralé, s malou porodní hmotností, které jsou často velmi dráždivé a lekavé. Pohyby jsou nekoordinované a samy o sobě mohou miminko lekat, pozorujeme časté záškuby ruček, případně i nožek. Takové dítě se většinou podstatně zklidní v měkké péřové zavinovačce a částečně omezeným prostorem kolem dítěte. Volné uložení do postýlky bez zavinovačky může dělat opravdu dítěti potíže. Někdy pomůže alespoň položit miminko na měkkou zavinovačku, i když zavinuto, třeba v horku, není.
Velkou pomocí v tomto případě je i uzavřený prostor pro spaní. Mnoho malých miminek mnohem lépe usíná v malém košíku, než ve velké postýlce, často je nutné k postýlce na spaní přikoupit alespoň mantinely a nebesa, aby se v ní miminko cítilo dobře.
Pomocníkem bývá také tzv. spací košilka či spací pytel – prostě košilka, která je dole sešitá tak, aby miminko bylo v příjemném teple.
Pokud se s miminkem chystáte ven, jistě je dobrou variantou koupit i hebký a teplý pytel, ze kterého vám nevykope ven nožičky a který mu pomůže udržet dostatečné tělesné teplo.


Poloha pro kojení
Ať už jakákoliv varianta zavinovaček, vždy je důležitá i při kojení a chování. Pokud se dítě nenaučí krmit ve správné poloze, často si osvojí nesprávnou techniku, kterou ho později budeme jen těžko odnaučovat. Zejména zpočátku a u prvorodiček je snazší docílit správné polohy „bříško k bříšku“ při přiložení k prsu u zavinutého dítěte. To se také cítí často bezpečnější. Zavinovačka může také částečně zabránit nevhodné poloze při chování, kdy je miminko přiloženo bez peřinky bříškem k rameni rodiče, často pak křiví trup i hlavičku k jedné straně a delší chování tímto způsobem neprospívá ani páteři maminky.
Pokud tedy právě čekáte miminko a váháte, za do porodnice přibalit zavinovačku, či nikoliv, já osobně bych se velmi přimlouvala za to ji zakoupit. Obzvláště teď když nastupuje zima, bude jistě dobrým pomocníkem.
.-if-
Zdroj: rodina.cz
Foto: SAMphoto.cz