For Babies
Pereme stále, můžeme prát lépe? PDF Tisk Email
Napsal uživatel redakce   
Pondělí, 10 Únor 2014 17:12

dp10305981Kdybych si měla vybrat, co naše rodina potřebuje nejvíce, bez dlouhého váhání bych zvolila pračku. No schválně, televize je věc vcelku zbytečná, bavit se můžeme i bez ní. Na výlety je kolo, takže auto oželíme a jídlo se sní tak rychle, že  do ledničky ani nedoputuje. Zato pračku, tu si považuji. Kdybych měla prát na valše, strávím přepíráním svršků  mých dětí, které mají patent na přitahování skvrn a výrobu fleků,  většinu života.

 


Vzhledem k tomu, že prací prostředky jsou v mém nákupním košíku velmi často, snažím se dobře vybírat. Zkombinovat ten nejúčinnější, nejlevnější, nejšetrnější a nejekologičtější je úkol pravdě nadlidský.
dp4308415Typy pracích prostředků:
* Pro bílé a stálobarevné prádlo jsou na trhu univerzální prací prostředky, které v sobě navíc obsahují i optické zjasňovače (ty mají za úkol rozzářit prádlo) nebo bělicí látky jako je percarborát, které se postarají o dokonalou bělost.
* Pro barevné prádlo jsou nejvhodnější prostředky s označením „color“, tedy bez bělicích látek s dodatečnou základní přísadou na ochranu barvy.
* Pro speciální materiály, jako je vlna anebo  jemné tkaniny, bychom měli použít speciální prací prostředek. Ten běžný je totiž vysoce zásaditý a například taková vlna by se po jeho použití srazila. Proto jsou tyto prací prostředky velmi pěnivé: pěna vlákno obalí a ochrání během praní.
Máme na výběr?
Univerzální prací prostředky se dále podle své konzistence dělí na gelové a práškové. Rozdíl je i ve způsobu dávkování. Prášek patří klasicky do dávkovače pračky, gel naopak vkládáme  přímo do bubnu pračky ve speciální nádobce. Dnešní výrobci se předhánějí, kdo z nich vám nabídne zajímavější způsob užití a dávkování. Na trhu jsou i prací prostředky čist ekologické, které nezatěžují životní prostředí. Jedním z nich jdou například mýdlové ořechy. Jsou to usušené  skořápky plodů  indického stromu  sapindus mukorossi. Obsahují   přírodní saponin, která má podobné účinky jako mýdlo.
No řekněte sami, prostředek na praní, který roste na stromě a v podstatě neubývá? Připadám si tak trochu jako pohádková Popelka. Ta měla v oříšcích schované krásné šaty a já naše oblečení v oříšcích peru.
Foto: SAMphoto.cz